3 czerwca 2013, 18:43
Autor: Sabina Sierosławska
czytano: 17390 razy

100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata - NASA, Ziemia nocą

100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata - NASA, Ziemia nocą

Obraz ziemskich świateł został stworzony ze zdjęć meteorologicznych satelitów Defense Meteorological Satellite (DMSP) oraz Operational Linescan systemu (OLS), wykonanych podczas 312 okrążeń Ziemi.

Najjaśniejsze obszary są najbardziej zurbanizowanymi, ale niekoniecznie najbardziej zaludnionymi obszarami. Porównajcie zachodnią Europę z Chinami i Indiami.

Miasta rosną wzdłuż wybrzeży i sieci transportowych. Nawet bez atlasu geograficznego widać zarysy wielu kontynentów. System autostrad w Stanach Zjednoczonych wygląda jak krata łącząca jaśniejsze punkty centrów miast.

W Rosji widoczna jest cienka linia, która rozciąga się od Moskwy przez centrum Azji do Władywostoku - to kolej transsyberyjska, najdłuższa linia kolejowa na świecie, która przekracza 8 stref czasowych, a całkowita długość torów wynosi 9288,8 km.

Nawet 100 lat po wynalezieniu elektryczności, niektóre regiony w dalszym ciągu pozostają słabo oświetlone i słabo zaludnione. Antarktyda jest całkowicie ciemna. W dżunglach Afryki i Ameryki Południowej do niedawna całkowicie ciemnych  zaczynają pojawiać się światła. Pustynie w Afryce, Arabii Saudyjskiej, Australii, Mongolii, Stanach Zjednoczonych pozostają słabo oświetlone, wraz z lasami Kanady i Rosji, i wielkimi górami w Himalajach.

 

100 najbardziej zaskakujących NASA Ziemia nocą

Kilknij, aby powiększyć obraz

[kn_advert]www.swiatobrazu.pl