24 sierpnia 2010, 08:00
Autor: Anna Cymer
czytano: 17243 razy

100 najważniejszych zdjęć świata. Ansel Adams, Pejzaż

100 najważniejszych zdjęć świata. Ansel Adams, Pejzaż

System strefowy – to metoda fotografowania, która spędzała kiedyś sen z powiek wielu studentom uczelni fotograficznych. Ale to dzięki niej Ansel Adams pokazał światu, ze fotografia może prześcigać rzeczywistość.Mało kto chyba wie, że Ansel Adams z wykształcenia był pianistą. Być może wyniesiona ze świata muzyki wrażliwość na tony (gdy jeden maleńki fałsz może zepsuć cały koncert) spowodowała, że fotograf przeszedł do historii dzięki niespotykanemu przywiązaniu do jakości zdjęcia. Odwzorowanie szczegółów, bogactwo tonów, ostrość, światło – nawet najdrobniejszy element gra rolę w perfekcyjnych zdjęciach amerykańskiego fotografa.

Adams fascynował się przyrodą i pejzażem, najpierw fotografował ptaki, później zaczął robić zdjęcia krajobrazom – górom, jeziorom, łąkom. Podróżował ze swoją wielkoformatową kamerą po USA w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc[comment] – szczególnie upodobał sobie Park Narodowy Yosemite, który, notabene, stał się o wiele bardziej sławny właśnie dzięki zdjęciom Adamsa. Pedantycznie przywiązany do perfekcji oddania na czarno-białym zdjęciu wszystkich tonów i detali, Adams swoją wiedzę i doświadczenie opisywał z licznych książkach – z nich dziś nadal uczą się ci, którym nieobca jest praca w ciemni i którzy cenią klasyczną fotografię czarno-białą.

Zdjęcie, które widać niżej to jeden ze sztandarowych przykładów niespotykanego chyba u żadnego innego fotografa w historii połączenia perfekcji technicznej z pięknym obrazem, zamkniętym w kadrze. Amerykanie mówią, że Ansel Adams jest tym, który zatrzymał na zdjęciach i pokazał światu piękno dzikiego amerykańskiego krajobrazu. Przyroda na zdjęciach Adamsa ma potężną moc, jakby górowała nad człowiekiem, który jest w jej obliczu maleńki jak ziarenko maku. Dziś, na fali ekologicznych zagrożeń i potrzeby obrony przyrody przed zniszczeniami człowieka, tym bardziej warto sobie te zdjęcia przypomnieć.

100 najważniejszych zdjęć świata Ansel Adams
Fot. Ansel Adams www.swiatobrazu.pl