100 najważniejszych zdjęć świata. Cindy Sherman, Untitled Film Still #14

100 najważniejszych zdjęć świata. Cindy Sherman, Untitled Film Still #14

Cindy Sherman nie jest fotografką – jest jedną z najwybitniejszych artystek XX wieku, która bardzo często używa zdjęć jako narzędzia swojej pracy.


Zdjęcie, które widać poniżej, pochodzi z cyklu "Untitled Film Stills", który Sherman tworzyła w latach 1977–80. To zbiór fotografii, które są kadrami z nieistniejących filmów, w których zawsze główne role gra sama artystka. Odrywa ona tu różne postacie, zaczerpnięte zarówno z historii kina, jak i ze społecznych stereotypów, głównie z lat 40. i 50., kiedy to z pomocą mediów w USA kształtowało się nowoczesne społeczeństwo, jakie funkcjonuje właściwie do dziś. Artystka spiera się w ten sposób z normami i przyzwyczajeniami kulturowymi, z damsko-męskimi schematami, wśród których żyjemy – odtwarzając samej te najróżniejsze role chce widza zmusić do refleksji – do zastanowienia się nad tym, czy wszystko, co go otacza, tak naprawdę mu odpowiada.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem