15 września 2010, 08:00
Autor: Anna Cymer
czytano: 14431 razy

100 najważniejszych zdjęć świata. Cindy Sherman, Untitled Film Still #14

100 najważniejszych zdjęć świata. Cindy Sherman, Untitled Film Still #14

Cindy Sherman nie jest fotografką – jest jedną z najwybitniejszych artystek XX wieku, która bardzo często używa zdjęć jako narzędzia swojej pracy.

Zdjęcie, które widać poniżej, pochodzi z cyklu "Untitled Film Stills", który Sherman tworzyła w latach 1977–80. To zbiór fotografii, które są kadrami z nieistniejących filmów, w których zawsze główne role gra sama artystka. Odrywa ona tu różne postacie, zaczerpnięte zarówno z historii kina, jak i ze społecznych stereotypów, głównie z lat 40. i 50., kiedy to z pomocą mediów w USA kształtowało się nowoczesne społeczeństwo, jakie funkcjonuje właściwie do dziś. Artystka spiera się w ten sposób z normami i przyzwyczajeniami kulturowymi, z damsko-męskimi schematami, wśród których żyjemy – odtwarzając samej te najróżniejsze role chce widza zmusić do refleksji – do zastanowienia się nad tym, czy wszystko, co go otacza, tak naprawdę mu odpowiada.

"Kadry nie ucieleśniają rodzajowej magii kina, a jedynie szczególne wyobrażenia kobiecości, jakie zakorzeniły się w powojennej Ameryce – krainie młodości Sherman i tyglu naszej współczesnej kultury. Niektóre z bohaterek fotografii znajdują oparcie w rzeczywistych rolach, inne nie, wszystkie jednak potrafią nas przekonać, że już je widzieliśmy. To właśnie ów dreszcz rozpoznania nadaje blask całemu cyklowi. Cindy Sherman potraktowała obrazy pop kultury nie jako przedmiot badań (co zrobił Walker Evens) i nie jako surowiec do wykorzystania (co uczynił Andy Warhol), lecz jako język, którym można mówić. Był to jeden z owych prostych a radykalnych pomysłów, które rozpoznajemy dopiero, gdy zaczynają działać" – pisano o Cindy Sherman przy okazji wystawy jej prac w warszawskim CSW w 1998 roku. Fotografia – jak w wielu innych wypadkach – jest tu tylko narzędziem, a jednak nie da się idei artystycznej oddzielić od techniki, jaką została wykonana.

100 najważniejszych zdjęć świata Cindy Sherman Untitled Film Still #14
Fot. Cindy Sherman www.swiatobrazu.pl