4 października 2010, 08:00
Autor: Anna Cymer
czytano: 13011 razy

100 najważniejszych zdjęć świata. Eddie Adams, Generał Nguyen Ngoc Loan rozstrzeliwuje więźnia Wietkongu na ulicy Sajgonu

100 najważniejszych zdjęć świata. Eddie Adams, Generał Nguyen Ngoc Loan rozstrzeliwuje więźnia Wietkongu na ulicy Sajgonu

"Generał Nguyen Ngoc Loan rozstrzeliwuje więźnia Wietkongu na ulicy Sajgonu" – tak brzmi tytuł tego wstrząsającego zdjęcia, które do dziś jest symbolem wojny w Wietnamie.

 

Eddie Adams, autor zdjęcia-symbolu wojny w Wietnamie, sfotografował trzynaście wojen, wiele z jego zdjęć zdobyło uznane wyróżnienia, za przedstawiony tu obraz otrzymał m.in. Pulitzera i nagrodę World Press Photo.

Zdjęcia z wojen zawsze wzbudzają kontrowersje – z jednej strony sprawiają wrażenie często niepotrzebnego epatowania dramatem i krwią, z drugiej pełnią jednak bardzo ważną rolę: to dzięki fotografii świat dowiaduje się o wojennych zbrodniach.

Zdjęcie Eddiego Adamsa, wtedy zatrudnionego w agencji Associated Press, powstało w 1968 roku, w czasie [comment]dramatycznych starć pomiędzy wietnamską partyzantką a armią amerykańską i wspieranym przez nią wietnamskim wojskiem. Fotografia pokazuje moment egzekucji partyzanta z Wietkongu, dokonanej przez wietnamskiego generała.

Eddie Adams żałuje rozgłosu, jakiego nabrało to zdjęcie, bo patrząc na nie widz prawie automatycznie staje po stronie ofiary, gdy tymczasem zabijany partyzant jest tu "złym charakterem" (wietnamska partyzantka strzelała do amerykańskich żołnierzy – fotograf z USA siłą rzeczy był po ich stronie). Adams przyznawał wiele razy, że to zdjęcie zniszczyło życie strzelającego generała i jego rodziny, bo na fotografii wygląda on jak oprawca. Adams mówił: "Fotografia to wciąż najpotężniejsza broń świata. Wszyscy jej wierzą, a ona przecież pokazuje tylko pół prawdy".

 

100 najważniejszych zdjęć świata Eddie Adams Nguyen Ngoc Loan
Fot. Eddie Adams www.swiatobrazu.pl