29 września 2010, 08:00
Autor: Anna Cymer
czytano: 10190 razy

100 najważniejszych zdjęć świata. Horst P. Horst, Gorset

100 najważniejszych zdjęć świata. Horst P. Horst, Gorset

Odwrócona, ponętnie wygięta, ubrana w gorset kobieta na zdjęciu Horsta P. Horsta to jedna z ikon fotografii mody.

Właściwie nic tu nie jest jak trzeba – nie widzimy twarzy modelki, jest ona odwrócona tyłem i na dodatek prawie nieubrana. Ani nie można podziwiać jej urody, ani stroju. A jednak to zdjęcie jest jednym z najsławniejszych obrazów, dziś wrzucanych do wspólnego worka "fotografia mody".

Perfekcyjnie ustawione światło, idealna kompozycja, nastrój pomieszania łagodnej erotyki z tajemnicą i skromnością, wszystko to łączy się z fotografii, zbudowanej z tak małej ilości elementów.

Horst P. Horst, amerykański fotograf niemieckiego pochodzenia sam wiele razy przyznawał, że jego najważniejsze fascynacje i inspiracje to surrealizm oraz kultura starożytnych Greków. I faktycznie obu tych tematów można się doszukiwać w jego zdjęciach; nie są pokazane wprost, ale gdy poświęcić im nieco czasu, łatwo poczuć ich klimat. Co ważne – Horst P. Horst całe życie zajmował się przede wszystkim fotografią mody – czyli pracą na zlecenie, komercyjną, taką, w której wcale nie często ma się szansę stworzenia własnej wizji. Jemu z całą pewnością to się udało. Najważniejszym elementem każdego zdjęcia Horsta jest światło – ten fotograf sztukę tworzenia fotografii prawie wyłącznie za pomocą światła, opanował do perfekcji. Widać to doskonale w poniższej pracy, a także w innych sesjach i portretach gwiazd, które Horst tworzył, głównie dla magazynu Vogue, z którym współpracował przez większość życia.

100 najważniejszych zdjęć świata Horst P. Horst
Fot. Horst P. Horst www.swiatobrazu.pl