100 najważniejszych zdjęć świata. Jacques Henri Lartigue, Wyścigi automobilowe

100 najważniejszych zdjęć świata. Jacques Henri Lartigue, Wyścigi automobilowe

Jacques Henri Lartigue był fotograficznym “cudownym dzieckiem”. Zdjęcia zaczął robić w wieku 6 lat i od początku interesował go ruch.


Gdy Jacques Henri Lartigue wziął pierwszy raz aparat do rąk, był rok 1900. 4 lata później fotografował już wszystko, co go otaczało: rodzinę, swoje dziecięce zabawy, dom, w którym mieszkał oaz rozmaite wydarzenia, w których uczestniczył lub którym miał okazję się przyglądać. A że urodził się w rodzinie majętnej, z wyższych sfer, imprezy te były dość wyjątkowe. 
Pierwsze lata XX wieku – to czas rodzenia się fascynacji samochodami (wtedy mówiono na nie automobile). Lartigue uczestniczył więc z rodzicami w wyścigach samochodowych, które wówczas były nie tylko nowością, ale i rozrywką dla wysoko urodzonego towarzystwa. Widoczne poniżej zdjęcie powstało właśnie podczas takich wyścigów, w roku 1912, a więc gdy autor miał 18 lat. Wartość i wyjątkowość tej fotografii ma kilka poziomów. Po pierwsze jest pracą bardzo młodego fotoamatora. Jest wynikiem szczerej pasji i fascynacji. Jest też bardzo wczesną – i udaną! - próbą zarejestrowania ruchu. Jest też jedną z najlepszych i najciekawszych prac autora, którego dorobek jest niezwykle bogaty. Lartigue był tak zafascynowany fotografią (choć poszedł na studia malarskie), że eksperymentował chyba z każdą możliwą techniką, dostępną za jego czasów. Wspomagał go ojciec, kupując mu coraz to nowe aparaty i lampy. Aż do 1966 roku Jacques Henri Lartigue był praktycznie nieznany – dosłownie kilka jego zdjęć doczekało się publikacji, zresztą sam autor o to nie zabiegał. Jego osoba stała się sławna w 1966 roku, gdy wydany został jego "Album rodzinny" – czyli książka, w której pokazano zdjęcia, które fotograf robił jako dziecko. Blisko 70 lat po tym, jak zrobił pierwsze zdjęcie, Jacques Henri Lartigue stał się sławny.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem