100 najważniejszych zdjęć świata. Jerry Uelsmann

100 najważniejszych zdjęć świata. Jerry Uelsmann

Drzewo, jezioro, góry w tle – ot, zwykłe zdjęcie pejzażowe. A jednak Jerry Uelsmann umiał tworzyć pejzaże, na które patrzy się całkiem inaczej.


Po pierwsze i najważniejsze: żadne ze zdjęć Uelsmanna nie jest manipulowane cyfrowo. Wszystkie jego fotografie powstały w ciemni. W naszych mocno zdigitalizowanych czasach trudno w to uwierzyć, że można robić takie zdjęcia bez użycia komputera. Uelsmann tworzy swoje zdjęcia, wielokrotnie naświetlając tę samą odbitkę z użyciem różnych negatywów lub fragmentów negatywów. 

Na początku swojej artystycznej kariery, w latach 60. (wcześniej Uelsmann fotografował m.in. śluby) Amerykanin musiał się tłumaczyć ze swoich prac – wielu zarzucało mu, że takie montaże to tandeta, że stoi to w sprzeczności z ideą czystej fotografii w stylu Stieglitza czy Stranda. Wtedy Uelsmann tłumaczył, że według niego fotografia może więcej, niż tylko mechanicznie rejestrować świat. Że on sam nie ma nic przeciwko dokumentowi, ale sam woli używać fotografii jako narzędzia do kreowania własnego świata, do tworzenia wizji z własnej wyobraźni, nie ze świata rzeczywistego. Niektórych w końcu udało mu się przekonać i w 1967 roku fotograf miał wystawę w Museum of Modern Art – co otworzyło mu drzwi do kariery artystycznej, której dziś nikt już nie podważa.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem