100 najważniejszych zdjęć świata. Raoul Hausmann, Autoportret

100 najważniejszych zdjęć świata. Raoul Hausmann, Autoportret

Fotomontaż jest nieodłączną częścią fotografii – choć często się o tym zapomina. Było w historii tej sztuki kilka momentów, gdy powstały absolutnie wybitne fotomontaże.


Dziwnym trafem te momenty łączą się wydarzeniami historycznymi, politycznymi. Fotomontaż ma w sobie coś takiego, że o wiele łatwiej za jego pomocą o wypowiedź dosadną, wyrazistą, ekspresyjną – o mocne wyrażenie swoich poglądów. Dlatego też mamy w historii wiele zaangażowanych politycznie fotomontaży z czasów wojen lub władzy reżimów. 
Pochodzący z Wiednia Raoul Hausmann sztuki fotomontażu uczył się "u źródła", czyli u dadaistów, grupy artystów z początku XX wieku, którzy mieli w nosie wszelkie zasady, przyzwyczajenia, normy. Którzy wyrażali swoje poglądy głośno i dosadnie. Ich fotomontaże zawsze łączyły fotografię z tekstem – wycinane z gazet litery naklejali na obrazy, złożone z fragmentów zdjęć, robionych własnoręcznie lub też znalezionym w gazetach.
Oto autoportret Hausmanna: twarz artysty otoczona jest hasłami, ułożonymi tak, by podbić jeszcze ekspresję obrazu, jakby bohater zdjęcia nie mówił a krzyczał. Dynamiczna kompozycja, ułożona z fragmentów zdjęć, wycinków z gazet czy ulotek, z obrazów doskonale znanych (np. tu mamy banknot) – to podstawowy przepis na fotomontaż. Ten widoczny obok powstał w 1923 roku, w czasie największej aktywności fotomontażowej Hausmanna – zaraz po I wojnie światowej awangardowe ruchy ożywiły się, komentowały też chętnie powojenną rzeczywistość w Europie.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem