24 października 2022, 14:42
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 7638 razy

11 praktycznych wskazówek dla fotografów ulicznych

11 praktycznych wskazówek dla fotografów ulicznych

Simon Ellingworth to fotograf uliczny i nauczyciel fotografii, który podzielił się jedenastoma trikami, pozwalającymi wznieść nocne zdjęcia uliczne na nowy poziom - Kiedy poznasz jego wskazówki, Twoje fotografie uliczne z pewnością będą jeszcze lepsze.

Nocą miasta ożywają dzięki ferii barw emitowanych przez światła neonów i lamp ulicznych. Ponadto nocne życie to wyjątkowy klimat miast, refleksy światła i ciekawe zdarzenia. Simon Ellingworth namawia do eksploracji tego świata, zdradzając przy tym, co zrobić, aby efekty tych odkryć były jak najlepsze.
 
1. Myśl warstwowo
 
Gdy znajdziesz fascynujący nocny motyw, to cofnij się i zastanów, czy możesz wprowadzić jakiś ciekawy element do pierwszego planu. Dzięki temu zbudujesz prawdziwą głębię na zdjęciach. 
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
2. Rozglądaj się za niepowtarzalnymi chwilami
 
Niepowtarzalne momenty mają niezwykłą moc przyciągania uwagi. Zacznij więc rozglądać się za takimi chwilami, podążając za rytmem miasta. 
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
3. Zacznij podglądać
 
Jest to rozwinięcie wskazówki dotyczącej warstwowego myślenia. Stworzenie ujęcia, w którym wydaje się, że fotograf wygląda za muru czy spomiędzy przechodniów pozwoli na stworzenie wrażenia, jakby podglądał scenę. Oczywiście warto tworzyć przeciwstawne ujęcia (tutaj można by powtórzyć do znudzenia przytaczane słowa Roberta Capy), ale takie fotografie w stylu "podglądacza" także silnie działają na wyobraźnię widzów.
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
4. Pozostawiaj niedopowiedzenia
 
Tajemnica, zagadka to to, co także silnie przyciąga widzów. Pozostawiaj odbiorców swoich zdjęć pełnych domysłów i bez odpowiedzi. Jeśli zdradzisz wszystko w swoich ujęciach, to oglądający Twoje prace ludzie nie będą chcieli wracać do Twoich kadrów. Widzowie lubią być zaskakiwani i rozwiązywać zagadki.
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
5. Zwolnij - tam gdzie jest jedna szansa, jest ich z pewnością więcej
 
Fotografowie uliczni zbyt szybko zmieniają lokalizacje i zainteresowania. Tam gdzie znajdziesz jedno ciekawe ujęcie, najczęściej okazuje się, iż można jeszcze wycisnąć z tego kilka ciekawych wątków. Zmieniaj perspektywy i staraj się spojrzeć na dany fragment miasta z różnych kątów widzenia, a z pewnością dostrzeżesz kilka ciekawych ujęć, tam gdzie pozornie było tylko jedno.
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
6. Czy kolor stanowi wartość, czy odwraca uwagę widzów?
 
Simon Ellingworth zdradza, iż w ciągu dnia zawsze fotografuje w czerni i bieli, natomiast nocą sięga po kolory. Ujęcia monochromatyczne wynikają z chęci skupienia się na formie, świetle i kształtach. Jednakże nocą lubi wykorzystać potencjał barw. Ważne jest jednak zawsze zadanie sobie pytania, jakie znaczenie dla zdjęcia mają kolory. Decyzja czy je usunąć musi wynikać z tego, czy przekazują jakąś treść, a nie z usilnego poszukiwania artyzmu.
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
7. Nie odchodź daleko - wracaj w te same miejsca
 
Często można znaleźć ciekawe lokalizacje czy witryny sklepowe, które mogą stanowić interesujące tło dla zdjęć, jednakże same w sobie nie wystarczą, aby zbudować intrygujący obraz. W takich sytuacjach warto wracać w to samo miejsce wielokrotnie, aby ostatecznie natrafić na motyw, który dopełni kadr. Taki elementem może być ciekawa postać czy jakieś zdarzenie. 
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
8. Bądź autentyczny
 
Autentyczność dla fotografa jest bardzo ważna. To oczywiste - jeśli nie znosi się ślubów, nie zostanie się fotografem ślubnym. Nie inaczej jest w przypadku street photo. Poszukuj motywów, które żywo Cię interesują i które są dla Ciebie ważne. 
 
9. Rozmawiaj z nieznajomymi
 
Nie bój się zapytać nieznajomych przechodniów o to, czy możesz im wykonać szybki, niezobowiązujący portret. Większość przechodniów z pewnością zareaguje na to pozytywnie. Pamiętaj, aby być przy tym szczery i nie kryć się z aparatem. W przeciwnym razie modele nabiorą podejrzeć co do szczerości Twoich zamiarów.
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
10. Użyj dłuższego czasu naświetlania
 
W erze super wydajnych stabilizacji obrazu i ekstremalnych wartości ISO dąży się raczej do perfekcyjnej ostrości, ale warto czasami postawić na rozmycia. Skorzystaj z 1-sekundowych ekspozycji, aby bohaterowie Twoich zdjęć pozostali nierozpoznawalni. To pozwoli wprowadzić Ci do Twoich obrazów nieco abstrakcji. 
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
11. Stawaj się niewidzialny
 
Nie chodzi o to, aby koniecznie ukrywać się przed modelami, lecz raczej o to, aby być niewidocznym… na własnych zdjęciach. Odnosi się to do powstawania odbić w szybach witryn sklepowych itp. Nocą dużo łatwiej uniknąć tego niekorzystnego efektu i wykorzystać powierzchnie szklane do tworzenia ciekawych, wielowarstwowych kompozycji. 
 
fotografia uliczna
 
fot. Simon Ellingworth
 
Tych 11 porad może pomóc w wykonywaniu lepszych nocnych zdjęć ulicznych i jednocześnie zwiększy motywację podczas spacerów z aparatem. Powodzenia. 
 
fotografia uliczna


www.swiatobrazu.pl