110-lecie fotografii w technice gumy

110-lecie fotografii w technice gumy

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu zaprasza na wystawę prac dziesięciu autorów. Fotografie wykonane są w niezwykłej technice fotograficznej zwanej gumą. Prezentowane są z okazji 110-lecia fotografii w technice gumy.


Początki tej niezwykłej techniki fotograficznej, zwanej gumą sięgają drugiej połowy XIX wieku. Jej odkrycie, rozwój i doskonalenie jako środka wypowiedzi twórczej, łączone jest z takimi nazwiskami jak: Robert Demachy, Hugo Henneberg, Heinrich Kühn, James Packham, Hans J. Watzek, Edward Steichen. Najpierw ośrodki twórczości gumowej znajdowały się w Anglii, Francji, Szwajcarii i Austrii. W XX wieku guma rozszerzyła się na inne kraje Europy a potem nawet na Japonię, Amerykę Północną i Australię. Gumę nazywano techniką szlachetną, specjalną, swobodną, indywidualną. Opiera się ona na światłoczułości warstwy zawierającej farbę, gumę arabską i dwuchromian amonowy lub potasowy. Spoiwem dla farb jest guma arabska (gummi arabicum). Od niej pochodzi nazwa techniki. W technice gumowej stosuje się tradycyjne farby artystyczne: farby akwarelowe, tempery, gwasze, farby w postaci proszku. Obraz gumowy jest trwały, bo składa się z trwałych farb połączonych trwałym spoiwem. Istotą techniki gumowej jako metody twórczej są właściwe dla niej szerokie możliwości indywidualnej interpretacji obrazu. Rezultat jest zależny od zmiennych czynników, częściowo nieprzewidywalnych. Tworzenie jest rodzajem przygody. W praktyce nie jest możliwe wykonanie dwu identycznych prac. Każdy fotogram gumowy jest unikatem.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem