23 października 2012, 20:45
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 19669 razy

13-calowy MacBook Pro z Retiną

13-calowy MacBook Pro z Retiną

Potwierdzają się plotki: już niedługo do sprzedaży trafi 13-calowy MacBook Pro z wyświetlaczem Retina o rozdzielczości 2560×1600 i 227 pikselami na cal. Panel wykonano w technologii IPS, charakteryzuje się znacznie ulepszoną powłoką antyrefleksyjną i jasnością na poziomie 300 cd/m2.

Podobnie jak jego 15-calowy brat, MacBook Pro o przekątnej 13 cali dysponuje wyświetlaczem wykonanym w technologii Retina. Niesamowita rozdzielczość 2560×1600 pikseli zapewnia ogromną przestrzeń roboczą; Apple kieruje ten produkt m.in. do profesjonalnych fotografów umożliwiając im mobilną pracę. Dobrą jakość obrazu zapewnia ponadto spora jasność, wysoki współczynnik kontrastu oraz 178-stopniowe kąty widzenia.

Tryznastocalowy model może pochwalić się niecałymi dwoma centymetrami grubości i masą równą 1,6 kilograma. Komputer połączy się z innymi urządzeniami przy pomocy dwóch portów Thunderbolt, dwóch USB 3.0, HDMI, czytnika kart SD i gniazda słuchawkowego 3,5 mm. 

MacBook Pro Apple
Nowy Apple MacBook Pro z ekranem Retina o przekątnej 13 cali i rozdzielczością 2560×1600 pikseli.

Na pokładzie znajduje się również wbudowana kamera FaceTime HD, dwa mikrofony i stereofoniczne, ulepszone głośniki.

W środku znajdziemy zintegrowaną grafikę HD 4000, co może niektórych zniechęcić do zakupu - ten parametr jest utożsamiany bardziej z laptopami Air, niż z serią Pro. Do fotografii jak najbardziej wystarczy (choć trzeba wziąć pod uwagę ogromną rozdzielczość, co też wymaga odpowiedniego układu GPU), ale już renderowanie grafiki trójwymiarowej będzie albo nieosiągalne, albo kompletnie bezsensowne ze względu na szybkość przetwarzania. Bez sprawdzenia możliwości nowego komputera własnymi rękoma nie jesteśmy w stanie niczego stwierdzić, choć Apple zarzeka się, że układ jest wystarczająco wydajny.

MacBook Pro Apple
Po lewej wersja 15-calowa, po prawej 13-calowa. Obydwa komputery mogą pochwalić się tą samą rozdzielczością.

Na 13-calowym laptopie nie ma możliwości skalowania obrazu do rozdzielczości Full HD; taka funkcja dostępna jest jedynie w wersji o przekątnej 15 cali.

Nowy Pro jest dostępny od dzisiaj w cenie 1699 dolarów za najtańszą wersję z dwurdzeniowym Intel Core i5 2,5GHz, ośmioma gigabajtami pamięci RAM i 128 GB pojemności na dysku SSD.

Poprzednia generacja MacBooków Pro pozostaje w sprzedaży.

[kn_advert]

Źródło: Applewww.swiatobrazu.pl