20 grudnia 2011, 11:07
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 35227 razy

15 najlepszych okładek magazynów

15 najlepszych okładek magazynów

W zestawieniu 15 najlepszych okładek magazynów przygotowaliśmy takie fotografie, które miały (i nadal mają) albo duże znaczenie dla społeczeństwa albo duże znaczenie historyczne, albo po prostu świetnie wyglądają.




Okładki magazynów to nie tylko zdjęcia, ale również grafiki czy rysunki. My postanowiliśmy przygotować newsa pod względem tylko i wyłącznie fotograficznym. Nie układaliśmy ich (okładek) chronologicznie ani alfabetycznie, nie wartościujemy ich - jest to po prostu zbiór świetnych zdjęć, zazwyczaj używanych w dobrze dobranym kontekście. Uznani fotografowie, wielkie osobistości i światowej klasy modelki - to wszystko znajdziecie na kolejnych stronach.

Strona 1




Strona 2

John Lennon z Yoko Ono, czyli legendarna fotografia wykonana przez Annie Leibovitz. Zdjęcie powstało na kilka godzin przed śmiercią Johna, 8 grudnia 1980 roku, a na okładkę Rolling Stone trafiło 22 stycznia 1981. Jest to zresztą ostatni portret Lennona, przynajmniej ostatni wykonany profesjonalnie. Na szczególną uwagę zasługuje tu siła przekazu i treść fotografii, o których możecie przeczytać na tej stronie.
 

15 najlepszych okładek magazynów

Rolling Stone
, styczeń 1981. Fot. Annie Leibovitz




Strona 2

Irving Penn - nieżyjąca już niestety legenda fotografii mody. Artysta uwiecznił Nicole Kidman w 2004 roku, w trakcie sesji do majowego wydania Vogue. Było to pierwsze zdjęcie Penna na okładce tego magazynu od 1989 roku. Aktorka założyła kreację Christana Lacroix. W środku pisma można znaleźć więcej zdjęć mistrza, gdzie Kidman pozuje jako grecka boginii, włoska diva czy aktorka Sarah Bernhardt.
 

15 najlepszych okładek magazynów

Vogue, maj 2004. Fot. Irving Penn




Strona 3

National Lampoon był, według obiegowej opinii, "przełomowym, amerykańskim czasopismem humorystycznym", wydawanym w latach 1970-1998, początkowo jako Harvard Lampoon. Szczyt swojej popularności magazyn ten osiągnął w latach 70-tych ubiegłego wieku. Rodzaj humoru zapoczątkowany przez redakcję tego pisma przedostawał się potem do filmów, radia, teatru, do różnorakich nagrań, nawet książek. Wielu pracowników National Lampoon znalazło pracę w różnorakich mediach.

W styczniu 1973 roku pojawiło się na okładce zdjęcie ludzkiej ręki trzymającej rewolwer wymierzony w głowę psa, który podejrzliwie zerka na całe zajście. Autorem fotografii jest Ronald G. Harris.
 

15 najlepszych okładek magazynów

National Lampoon
, styczeń 1973. Fot. Ronald G. Harris




Strona 4

Poniższa okładka Esquire to kolejna zaliczana do tych najlepszych. Fotografia byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych wykonana została pod koniec urzędowania Clintona. Magazyn przygotował obszerny artykuł z nim związany, natomiast zdjęcie jest rezultatem trwającej osiem minut sesji, realizowanej w niewielkiej sypialni w hotelu w Princeton (stan New Jersey).
 

15 najlepszych okładek magazynów

Esquire
, grudzień 2000. Fot. Platon




Strona 5

The Economist znany jest z kontrowersyjnych okładek - nie inaczej było we wrześniu 1994 roku. Bazująca w Londynie redakcja opublikowała zdjęcie w wydaniu przeznaczonym na rynek amerykański i międzynarodowy, ale nie w Europie. Co ciekawe, w Arabii Saudyjskiej nie dopuszczono magazynu do obiegu - właśnie ze względu na tę fotografię. Kopulujące wielbłądy są ilustracją do artykułu The Trouble with Mergers. Reakcje, jak to zwykle w takich przypadkach, były różne, często skrajne.
 

15 najlepszych okładek magazynów

The Economist
, 10 września 1994 roku

 



Strona 6

The Afghan Girl - zdjęcie, które kojarzy i zna każdy zainteresowany fotografią, zwłaszcza portretową. Jego autorem jest Steve McCurry, jeden z bardziej znanych fotoreporterów. Wykonał je przy użyciu legendarnego filmu Kodak Kodachrome i - jak sam przyznał w jednym z wywiadów - głębię kolorów zawdzięcza właśnie tej kliszy.

Fotografia jest częścią jednego z pierwszych reportaży w karierze McCurry'ego. Dziewczynę na zdjęciu Steve portretował w obozie dla uchodźców na pograniczu pakistańsko-afgańskim, zdobywając później niezliczoną ilość nagród. Nie tylko za to zdjęcie, ale za większość następnych. W jednej z edycji konkursu World Press Photo McCurry został doceniony aż czterokrotnie. 
 

15 najlepszych okładek magazynów

National Geographic, czerwiec 1985. Fot. Steve McCurry




Strona 7

Magazyn People umieścił zdjęcie księżnej Diany na okładce bez żadnego dodatkowego tekstu. Całość była aż nazbyt wymowna w czasach, kiedy cały świat mówił o tragicznym wypadku z sierpnia 1997 roku, wskutek którego zginęła ukochana przez tłumy Diana.

Klasyczna pozycja, elegancka sukienka i korona - wszystko w czerni i bieli. Autorem zdjęcia jest słynny Patrick Demarchelier, jeden z bardziej uznanych francuskich fotografów mody. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

 

15 najlepszych okładek magazynów

People
, wrzesień 1997. Fot. Patrick Demarchelier




Strona 8

Na 125-lecie magazynu Harper's Bazaar ówczesna redakcja (ze świeżo upieczoną naczelną Liz Tilberis) przygotowała dość niezwykłą okładkę. Po pierwsze miała ona uczcić założenia nowej szefowej, która chciała dokonać transformacji magazynu w najbardziej zaawansowane i nowoczesne czasopismo w świecie mody. Po drugie, znajduje się na niej Linda Evangelista, jedna z najbardziej uznanych modelek high-fashion w historii. Razem z Christy Turlington i Naomi Campbell uważane za Trójcę, będąc najbardziej rozchwytywanymi modelkami w swoich czasach.
 

15 najlepszych okładek magazynów

Harper's Bazaar
, wrzesień 1992 roku. Fot. Patrick Demarchelier




Strona 9

ESPN The Magazine z 29 lipca 1998 roku - na okładce Michael Jordan, jeszcze grający w Chicago Bulls. Wydanie to pojawiło się dwa tygodnie po zdobyciu przez Jordana szóstego tytułu mistrzowskiego w NBA. Obszerny artykuł w środku numeru zawiera liczne wypowiedzi i przypuszczenia związane z ewentualną sportową emeryturą mistrza. 

15 najlepszych okładek magazynów
ESPN The Magazine, 29 lipca 1998 roku




Strona 10

Conversations with a Gorilla - na okładce widnieje goryl Koko, wykonujący swoje "lustrzane" zdjęcie przy pomocy aparatu Olympusa. Wysoka jakość i równie wysokie znaczenie fotografii spowodowało, iż znalazła się ona na okładce październikowego wydania National Geographic z roku 1978. Sam artykuł traktował o sześcioletnich badaniach psycholożki Francine Patterson, podczas których uczono goryla języka migowego. Po pewnym czasie naukowcy oświadczyli, iż Koko ma pewne zdolności językowe, a co najważniejsze - spory potencjał.
 

15 najlepszych okładek magazynów

National Geographic
, październik 1978. Fot. Goryl Koko




Strona 11

W sierpniowym Glamour z 1968 roku po raz pierwszy w historii na okładce jakiegokolwiek magazynu pojawiła się Afroamerykanka. Nazywała się Katiti Kirondi i jako modelka pozowała do artykułu 10 Best-Dressed College Girls and 100 Great Fall Looks ("10 najlepiej ubranych dziewczyn w koledżu i 100 wspaniałych stylizacji jesiennych"). Był to swego rodzaju przełom, zarówno dla rynku wydawniczego, jak i społeczności afroamerykańskiej.
 

15 najlepszych okładek magazynów

Glamour
, sierpień 1968




Strona 12

Wietnam zamknięty na jednej fotografii. Widoczne niżej zdjęcie zostało wykonane przez jednego z najlepszych fotoreporterów magazynu LIFE i przedstawia więźnia Vietcongu - mężczyzna ma zaklejone usta i oczy, prawdopodobnie równiez spętane kończyny. W kilka minut po zarejestrowaniu obrazu na kliszy został on zatsrzelony przez amerykańsich żołnierzy, a sama fotografia stała się symbolem wojny w Wietnamie, otrzymując tytuł Morderstwo w Sajgonie.

Autor zdjęcia, Paul Schutzers, został zabity dwa lata później w trakcie wojny sześciodniowej na Bliskim Wschodzie, w trakcie pełnienia obowiązków służbowych.
 

15 najlepszych okładek magazynów

LIFE
, listopad1965. Fot. Paul Schutzers




Strona 13

TIME z 14 września 2001 roku, zdjęcie Lyle'a Owerko. Wydanie specjalne magazynu, w całości poświęcone tragedii World Trade Center - ataki terrorystyczne miały miejsce zaledwie trzy dni wcześniej.

Owerko fotografuje zarówno komcercyjnie, jak i charytatywnie - te pierwsze zlecenia realizuje dla gazet i korporacji, drugie głównie dla różnorakich grup zajmujących się ochroną praw człowieka. Lwia część jego twórczości poświęcona jest zagadnieniom związanym z równouprawnieniem czy  polepszaniem warunków życiowych w ubogich krajach.
 

15 najlepszych okładek magazynów

TIME
, 14 września 2001. Fot. Lyle Owerko




Strona 14

18-tygodniowy płód na okładce LIFE z 1965 rou stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych tego typu zdjęć. Fotografia została wykonana przez Linnarta Nilssonsa. Szwed posłużył się endoskopem z elektroniczną "lampką błyskową", by zarejestrować zarówno to zdjęcie, jak i inne, dostępne po otwarciu magazynu. Wszystkie fotografie były częścią książi Nilssonsa, A Child is Born, która w ciągu pierwszych dni po publikacji sprzedała się w ośmiu milionach egzemplarzy.
 

15 najlepszych okładek magazynów

LIFE
, 30 kwietnia 1965. Fot. Linnart Nilssons

 



Strona 15

W tym zdjęciu chodzi o uśmiech. Peter Yang, autor fotografii, chyba jako jedyny zdołał uwiecznić charyzmę przyszłego prezydenta (zdjęcie pochodzi z roku 2008, kiedy Obama dopiero otrzymał nominację od demokratów). Wyczerpany, podekscytowany, otwarty - tak pracę z Baraciem Obamą wspomina Peter Yang. W ciągu kilku lat powstała ogromna ilość zdjęć Obamy, ale chyba żadne z nich nie pozwoliło zbliżyć się nam doń na tyle, jak to widoczne poniżej.
 

15 najlepszych okładek magazynów

Rolling Stone
, lipiec 2008. Fot. Peter Yang


Najważniejsze fotografie świata, które również często można było spotkać na okładkach różnych magazynów, znajdziecie w cyklu "100 najważniejszych zdjęć świata"



www.swiatobrazu.pl