2 października 2008, 16:41
Autor: Anna Cymer
czytano: 6966 razy

4. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska rozstrzygnięta!

4. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska rozstrzygnięta!

Kilka dni temu ogłoszono wyniki jednego z najbardziej znanych konkursów fotograficznych - Wielkiego Konkursu National Geographic. Na pięć kategorii konkursowej nadesłano ponad 45 tysięcy zdjęć. Oto te, które jury uznało za najlepsze.

Na uroczystej gali tegorocznej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska, która odbyła się 24 września 2008 w Teatrze Narodowym w Warszawie GRAND PRIX otrzymał Paweł Młodkowski za fotoreportaż „Słoń niewolnik własnej potęgi”. Autor w kilku prostych, czarno-białych zdjęciach przejmująco pokazuje losy słoni dziko żyjących w Nepalu. 


fot. Paweł Młodkowski
 


Fotografia, to pasja… Fotografia, to życie… Fotografia, to emocje…
Jury tegorocznej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska po raz kolejny miało okazję zetknąć się z różnorodnymi sposobami widzenia świata oraz wrażliwością uczestników i jednocześnie ocenić ich umiejętności techniczne. Do redakcji magazynu trafiło blisko 45 tys. zdjęć w pięciu kategoriach oraz ponad 7 tys. zdjęć w kategorii PLAYFOTO. Oto pozostali laureaci konkursu:

KATEGORIA: FOTOREPORTAŻ

Pierwsze miejsce
BARTŁOMIEJ SOLIK
„Górale z Tybetu”

– Praca jest fragmentem projektu „Górale z Tybetu”, nad którym patronat objęła helsińska Fundacja Praw Człowieka. Przez miesiąc podróżowałem śladem tybetańskich uchodźców w Indiach i Nepalu. Bohaterowie zdjęć, tybetańscy górale, żyją na wygnaniu w odległym rejonie Himalajów, na płaskowyżu Dorpathan na zachód od ośmiotysięcznika Dhaulagiri. Odcięty od świata, ponad dwustuosobowy obóz odwiedziłem na przełomie maja i czerwca. Przy ogniu w chacie z kamienia rozmawialiśmy o tym, że górale to ludzie... zawsze wolni.


fot. Bartłomiej Solik

I wyróżnienie
DAREK LEWANDOWSKI
„10 dolar’s fight”

– Podróżując po Azji, wielokrotnie widziałem treningi i zawody tajskiego boksu. Reportaż powstał na turnieju w Phnom Penh, stolicy Kambodży. Młodzi zawodnicy ryzykują tam zdrowiem, a czasami i życiem, dla kilku dolarów, które dostają za morderczą walkę.


fot. Darek Lewandowski

II wyróżnienie
MACIEJ OKRASZEWSKI
„Kolory hiszpańskiej flagi”

– Fotoreportaż powstał na arenie walki byków w Granadzie. Jeden z mieszkańców Andaluzji, widząc go, powiedział: Corrida, to Hiszpania w pigułce – jest teatrem i walką, jest w niej muzyka, dużo pozy, brutalności i pasji, a wszystko to pozbawione większego sensu. Zresztą, popatrz na arenę. Gdy byk się wykrwawia na piasku, to te kolory wyglądają tak, jak na naszej fladze.


fot. Maciej Okraszewski

KATEGORIA: LUDZIE

Pierwsze miejsce
JAROSŁAW RYCAK
„Stary człowiek”

– W grudniu 2006 r. w Varanasi w Indiach nad rzeką Ganges siedział człowiek cały pokryty popiołem. Miał dzbanek z wodą, którą starał się pić. Kiedy się poruszał, robił to bardzo, bardzo powoli, celebrując długie przerwy pomiędzy jednym ruchem a drugim. Wyglądało to tak, jakby każdy zabierał mu ogromnie dużo energii. Nawet nie czuł mojej obecności, a ja znajdowałem się od niego w odległości metra, obserwując go przez około 10-15 minut. Wyżej na schodach – dla kontrastu, jak to w Indiach bywa – bawił się śliczny maluch.


fot. Jarosław Rycak

I wyróżnienie
KASIA BIERNACKA, MARCIN GALA
„Uzdrowicielka”

– Meksykańska curandera, uzdrowicielka ze wsi San Bartolome Ayautia, przeprowadza na piętnastoletnim chorym zabieg oczyszczania, polegający na okadzaniu żywicznym dymem. Dwa dni później po chorobie nie było śladu.


fot. Kasia Biernacka, Marcin Gala

II wyróżnienie
TOMASZ PASTYRCZYK
„Orkiestra”

– Uroczysty korowód Święta Plonów Regionu Kozła w miejscowości Babimost w Lubuskiem. Dożynki są największym w roku świętem rolników, obchodzonym w Polsce od XVI w. Jedną ze związanych z nim tradycji jest przemarsz barwnego korowodu, podczas któego oprócz wieńców dożynkowych można zobaczyć i usłyszeć orkiestrę dętą (w tym przypadku z Babimostu).


fot. Tomasz Pastyrczyk

KATEGORIA: KRAJOBRAZ

Pierwsze miejsce
MARIUSZ POTOCKI
„Siedmiomilowe buty”

– Płynąc po wodach Cieśniny Bransfielda u wybrzeży Wyspy Króla Jerzego, zobaczyć można dryfujące bryły lodu, które stają się miejscem odpoczynku dla polujących pingwinów. Ci pasażerowie na gapę mogą tak podróżować wiele kilometrów, nim znów wskoczą do lodowatej wody.


fot. Mariusz Potocki

I wyróżnienie
JAROSŁAW ZUZGA
„9 okien na Wolę”

– Ulica Karolkowa w Warszawie. Z dawnej hali fabrycznej została tylko ściana frontowa, przez którą widać budowę nowego biurowca. Ocalałe okienka tworzą niesamowicie surrealistyczny obraz Woli. W każdym z nich zobaczyć można inny fragment industrialnego krajobrazu dzielnicy.


fot. Jarosław Zuzga

II wyróżnienie
JOANNA PIOTROWSKA
„Kopalnia soli”

– Magiczny płaskowyż Solar de Uyuni w porze deszczowej pokrywa 20-, 40-centymetrowa warstwa wody. W „solnej tafli” odbijają się spowite chmurami szczyty Andów, a także ciężarówki, na które robotnicy wrzucają usypaną w kopczyki sól.


fot. Joanna PiotrowskaKATEGORIA: ZWIERZĘTA

Pierwsze miejsce
MAŁGORZATA PRAGŁOWSKA
„Ptaszki na uwięzi”

– Wojownicze koguty oczekujące na swój występ „na ringu” sfotografowane zostały w Padernales, maleńkiej ni to mieścinie, ni to wiosce zagubionej w samym środku delty Orinoko. Jej mieszkańcy, niemal wyłącznie Metysi i Mulaci, którzy nie doświadczyli do tej pory masowego napływu turystów, namiętnie pijają rum i wystawiają koguty do walki.


fot. Małgorzata Pragłowska

I wyróżnienie
TAIDA TARABUŁA
„Bestie”

– Bohaterami fotografii są młode zaprzyjaźnione psy, Tosia i Pan Kluska, w trakcie szaleńczej zabawy na Polach Mokotowskich w Warszawie. Na jednej z łąk stołecznego parku zbiera się codziennie grupa właścicieli wraz ze swoimi pupilami, które radośnie oddają się socjalizacji w zaprzyjaźnionym stadzie. Sprzyja to zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego zarówno zwierząt, jak i ludzi.


fot. Taida Tarabuła

II wyróżnienie
PAWEŁ ŁĄCZNY
„Krowa”

– Zdjęcie zostało zrobione w Irlandii, w okolicach miejscowości Letterkenny. Znalezienie wdzięcznego obiektu w postaci krowy czy owcy nie stanowi na tym terenie problemu. Przeszkodą może być jedynie brak chęci współpracy.


fot. Paweł ŁącznyKATEGORIA: ADVENTURE

Pierwsze miejsce
JAROSŁAW MOZDŻYŃSKI
„Snowboarding”

– Po marnym sezonie zimowym w Polsce, spragnieni przygód i śniegu, „polowaliśmy” w Alpach na wymarzone warunki do snowboardingu. W końcu udało się! Szczęście dopisało nam w Szwajcarii, w Lenzerheide, gdzie po całym dniu niesamowitego freeride’u kolega z grupy postanowił uczcić udany dzień. Skok z tunelu... i długie na kilkanaście metrów salto w przód.


fot. Jarosław Mozdżyński

I wyróżnienie
BARTOSZ MATEŃKO
„Le parkour”

– Zdjęcie przedstawia młodego sportowca z drużyny Extremeart podczas treningu parcours. Biegnie     on po ścianie jednej ze szczecińskich szkół. Zaraz po nim tę samą ewolucję wykonała reszta drużyny. Extremeart jest jedną z pierwszych grup w Polsce zajmujących się tym sportem. Fotografuję ich już od 5 lat.


fot. Bartosz Mateńko

KATEGORIA: PLAYFOTO
UCHWYĆ CHWILĘ TU I TERAZ

Pierwsze miejsce
OLGIERD RUDAK
„Balet na linach”

– Zdjęcie przedstawia występ podniebnego teatru Deambulants i zostało wykonane podczas tegorocznego festiwalu Wrocław Non Stop. Aktorzy byli podwieszeni na linach wspinaczkowych do wieży kościoła św. Elżbiety.


fot. Olgierd Rudak

Wyróżnienie
MICHAŁ KRĘCIPROCH
„Ułan”

– Zdjęcie zostało zrobione  w Nysie. Przedstawia żołnierza biorącego udział w inscenizacji bitwy o fort – właśnie pokonał swojego przeciwnika.


fot. Michał Kręciproch

KATEGORIA: PLAYFOTO
POCZTÓWKA Z PODRÓŻY

Pierwsze miejsce
WOJCIECH WĘGŁOWSKI
„Sztruks”

– Zdjęcie powstało w Austrii na lodowcu Hintertux. Zimowy krajobraz przecina czerwona wstęga narciarskiej trasy.


fot. Wojciech Węgłowski

Wyróżnienie
MONIKA OPRYSKO
„Światełko do nieba”

– Zdjęcie zrobiłam na krakowskim Rynku. Zachwycił mnie widok Sukiennic w blasku sztucznych ogni.


fot. Monika Oprysko

INFORMACJE O ZASADACH I PRZEBIEGU KONKURSU:

Prace konkursowe przyjmowano w dniach od 1 czerwca do 31 sierpnia 2008 roku.
Jury 4. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska obradowało 8 września w składzie:
· Tomasz Tomaszewski – fotograf, przewodniczący jury
· Sławomir Idziak – operator filmowy, scenarzysta i reżyser; juror z ramienia PLAY
· Czarek Sokołowski – fotoreporter
· Witold Krassowski – dziennikarz i fotograf
· Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna magazynu National Geographic Polska
· Wojciech Franus – kierownik działu graficznego magazynu National Geographic Polska

Spośród nadesłanych prac jury wybrało finalistów, przyznając Grand Prix konkursu oraz:
- 1. miejsce w każdej kategorii tematycznej
       wyróżnienia w każdej kategorii tematycznej
- 1. miejsce w każdej z dwóch podkategorii PLAYFOTO
       wyróżnienie w każdej z dwóch kategorii PLAYFOTO

INFORMACJE O NAGRODACH:
Uczestnicy walczyli o cenne nagrody: profesjonalne zestawy sprzętu fotograficznego oraz telefony multimedialne. Łączna wartość nagród w konkursie wyniosła ponad 100 tys. złotych.

Nagrody:
PUBLIKACJA NAGRODZONYCH ZDJĘĆ NA ŁAMACH MAGAZYNU „NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA" ORAZ NA STRONACH www.national-geographic.pl

GRAND PRIX
Zestaw fotograficzny marki NIKON: profesjonalna lustrzanka cyfrowa D3, lampa SB-800
wraz z obiektywem 27-70 mm f/2.8G ED AF-S Nikon oraz drukarka firmy EPSON Stylus PRO3800 wraz z przeglądarką do zdjęć firmy EPSON P5000;

PIERWSZE MIEJSCA w pięciu kategoriach National Geographic:
Zestaw fotograficzny marki Nikon: lustrzanka cyfrowa D80 i obiektyw 18-135 mm f/3,5-5,6 ED-IF AF-S DX Zoom-Nikon oraz drukarka firmy EPSON Stylus Photo R1900;

WYRÓŻNIENIA w pięciu kategoriach National Geographic:
Zestaw fotograficzny marki Nikon: lustrzanka cyfrowa D40 i obiektyw 18-55 mm f/3,5-5,6G II ED-IF AF-S DX Zoom-Nikon oraz drukarka firmy EPSON Stylus Photo RX585;

PIERWSZE MIEJSCA w kategoriach PLAYFOTO:
Premierowy telefon multimedialny SONY ERICSSON Cyber Shot C902 wraz ze statywem i czytnikiem kart;

WYRÓŻNIENIA w kategoriach PLAYFOTO:
Premierowy telefon multimedialny SONY ERICSSON Cyber Shot C702 wraz ze statywem;

Głównym partnerem Konkursu jest PLAY - pierwszy multimedialny operator komórkowy w Polsce.

Fundatorzy nagród: Nikon Polska Sp. z o.o., EPSON, Sony Ericsson.www.swiatobrazu.pl