25 lipca 2022, 12:34
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 27287 razy

5 pomysłów na zachwycające krajobrazy jesienne

5 pomysłów na zachwycające krajobrazy jesienne

Połączenie promieni słońca z feerią jesiennych kolorów - czerwienią, pomarańczą, żółcią i brązami sprawia, że nie ma lepszego czasu, aby pójść na spacer z aparatem. Miłośnicy fotografii często określają jesień jako drugą wiosnę. To pora, podczas której każdy liść jest jak kwiat. Brytyjski fotograf krajobrazu Mick Ryan podzielił się swoim doświadczeniem w fotografowaniu jesiennych krajobrazów.

Nie trzeba już wstawać przed świtem

Dobra fotografia wymaga dobrego światła, a światło jest najlepsze podczas tzw. złotych godzin - tuż po wschodzie słońca i przed zachodem słońca, kiedy słońce jest nisko, nad horyzontem. W tym czasie światło jest ciepłe i miękkie. Jednak słońce jest także niżej w stosunku do horyzontu od jesieni aż do wiosny, co oznacza, że dobre warunki fotograficzne są także w ciągu dnia.
 
Jesień to znakomita pora, aby fotografować pod słońce. Padające przez kolorowe liście światło to świetny pomysł na zbliżenia, służące utrwaleniu niezwykłej struktury liścia. Ujęcie promieni słońca zza pnia drzewa, prześwitujących przez kolorowe liście to klasyka jesiennych kadrów.
 
Fot. Sarah Howard
 
Fot. George Johnson
 
 
[kn_advert]

Mglisto czy mgliście?

Chłodniejsze noce to również większe szanse na mgły radiacyjne, które pojawiają się nad nisko położonymi terenami, tworząc eteryczne krajobrazy cieni. Dwie lub trzy godziny po wschodzie słońca nadchodzi najlepszy czas na tworzenie fotografii mglistych łąk, lasów i jezior, zanim słońce rozgoni mgłę.
 
Fot. Stuart Holmes
 
Fot. Mark Bauer
 

Dokąd prowadzi ta ścieżka?

Spacer fotograficzny w jesiennym lesie to czysta przyjemność. Komponowanie obrazu z wiodących linii, które poprowadzą wzrok widza przez krajobraz, doskonale sprawdza się w jesieni. Ścieżki, alejki tworzone przez korony drzew czy bramy uformowane przez naturę pozwalają na opowiadanie za pomocą zdjęć fascynujących historii, wprowadzą do fotografii różne narracje.
 
Fot. Janek Sedlar
 
Fot. Mark Bauer
 
Fot. Stuart Holmes
 

Głowa w górę, głowa w dół

Spójrz w górę. Będąc w  głębokim lesie nie zapomnij sfotografować baldachimów z liści na wysokich koronach drzew.
 
Spójrz w dół.  Jesienne chodniki, chociażby w parkach, to nieskończona różnorodność kolorów i faktur, które najlepiej fotografować, gdy niebo jest zachmurzone, a liście wilgotne. To pozwoli uzyskać nasycone kolory. Patrząc pod nogi nie zapominaj, ze to również sezon na grzyby. Czasami warto przyklęknąć, aby w dużym zbliżeniu stworzyć bardziej abstrakcyjne, intrygujące obrazy.
 
Zbliżając się podłoża nie zapomnij, aby skupiać się na pojedynczych liściach. Wyizoluj pojedyncze egzemplarze i wykonaj im sesje np. rozmywając tło.
 
Fot. Franck Buff
 
Fot. Franck Buff
 
Fot. Franck Buff
 
Fot. Jasmina Wolf
 
Fot. Gordana Jovanovic
 
Fot. Borut Trdina
 
 
Fot. Joni Niemela
 

Szukaj wody

Wcześnie rano, podczas bezwietrznej pogody, powierzchnia wody jest jak lustro, idealne aby sfotografować odbicia kolorowych drzew. Nad wodą poszukaj opadłych liści zatrzymanych na kamieniach rzecznych, jeszcze lepiej, jeśli są one w pobliżu wodospadów. Wykorzystaj statyw rozmywając ruch wody za pomocą długiego czasu otwarcia migawki.
 
 
Fot. Simon Kitchin
 
Fot. Dave Kuebler
 
Fot. Dave Kuebler
 
Fot. Dave Kuebler
 
 


www.swiatobrazu.pl