17 listopada 2007, 22:43
Autor: Michał Kawecki
czytano: 9100 razy

Wokół fotografii: Światłomierz Sekonic Super Zoom Master L-608

 Wokół fotografii: Światłomierz Sekonic Super Zoom Master L-608

Otwierając pudełko wróciły wspomnienia z przed lat. Futerał, w którym znajdował się L-608 został wykonany w sposób nieprzekonujący mnie o tym, że może spełniać dobrze swoją funkcje. Zarówno jego wygląd, jak i użyte materiały pozostawiają wiele do życzenia. Po zajrzeniu do środka nie mamy wątpliwości, że to urządzenie z najwyższej półki. Obudowa wykonana z solidnego tworzywa częściowo osłonięta gumą uniemożliwia przypadkowe wysunięcie się światłomierza z dłoni, a wewnętrzne uszczelnienie umożliwia pracę w czasie deszczu.

Sekonic został wyposażony w obiektyw o zmiennej ogniskowej składający się z 9 elementów optycznych pozwalającej na pomiar światła odbitego o kącie 1-4 º oraz wysuwaną, obracaną kopułkę do pomiaru światła padającego. Wybór rodzaju pomiaru dokonuje się przez przekręcenie okularu. Również ochrona obiektywu jak i okularu nie została należycie spełniona – dekiel chroniący obiektyw sam z niego spada natomiast okular nie jest niczym osłonięty. Elementami pomiarowymi są dwie światłoczułe diody krzemowe – jedna służąca do pomiaru światła padającego, natomiast druga do pomiaru światła odbitego.

Po naciśnięciu przycisku „Power” ciekłokrystaliczny ekran zostaje podświetlony na niebiesko co ułatwia pracę w utrudnionych warunkach. Mimo wielu funkcji, jakie posiada L-608 jego obsługa jest bardzo intuicyjna.

Możliwości L-608 są naprawdę imponujące. Światłomierz pozwala na pomiar światła odbitego jak i padającego w zakresie pracy migawki od 1/8000-30m o skoku (1/3) (dodatkowo 1/200 i 1/400) i parametrów przysłony od 0,5-128,9 z dokładnością do 1/10. Istnieje możliwość wprowadzenia korekty +/-9,9 EV, natomiast wartość ISO można wybrać z przedziału 3-8000. Wynik pomiaru otrzymujemy w postaci pary przysłona i czas, wartości EV, luksach lub stopo-kandelach wyświetlany na ekranie lub w wizjerze.

Za pomocą przycisku „mode” oraz pokrętła sterującego mamy do wyboru pomiar światła ciągłego, pomiar światła błyskowego wyzwalanego za pomocą przewodu synchronizacji oraz pomiar światła błyskowego wyzwalanego zdalnie za pośrednictwem opcjonalnego wyzwalacza radiowego, którego miejsce przewidziano pod pokrywą komory baterii. Istnieje możliwość pomiaru światła błyskowego bez podłączenia kabla, jak również wyzwalacza radiowego (po włączeniu pomiaru światłomierz oczekuje przez 90s na błysk). Jednoczesny pomiar światła błyskowego i zastanego pozwala pełną kontrolę warunków oświetleniowych.

Istotną funkcją jest pamięć pomiaru pozwalająca na wykonanie do 9 pomiarów, których wartość jest wyświetlana na analogowej podziałce. W każdej chwili możemy odczytać dokładne parametry ekspozycji kolejnych pomiarów jak i wyciągnąć z nich średnią. Jeżeli natomiast energia błysku jaką dysponujemy nie jest wystarczająca dla naszych celów możemy skorzystać z pomiaru sumującego kolejno wyzwalane po sobie błyski, których ilość jest nieograniczona.

Dla pracujących z dwoma aparatami producent umożliwił wprowadzenie dwóch wartości ISO i szybkie przełączanie się między nimi.
 
Dzięki mikroprzełącznikom ukrytym pod pokrywą komory baterii możemy wyłączyć niektóre funkcje, co wpływa na szybszą obsługę i pozwoli dopasować sprzęt do naszych potrzeb.
Seconic zasilany jest jedną baterią litową typu CR123A, a o jej stanie informuje nas wskaźnik na wyświetlaczu. W celu oszczędzania baterii światłomierz, gdy nie jest używany wyłącza się automatycznie po ok. 20min. Producent nie przewidział możliwości stosowania akumulatorów.
W spodniej części znajduje się gniazdo śruby statywu ¼ cala oraz ucho do paska umożliwiającego zawieszenie światłomierza na szyi.

Seconic zapewnił dodatkowe akcesoria takie jak:
- przystawka do pomiaru światła padającego wyposażoną w kopułkę o średnicy 12 mm,
- booster umożliwiający pomiar bezpośrednio z matówki,
- system wyzwalania błysku drogą radiową.

Mimo złego pierwszego wrażenia Seconic Super Zoom Master L-608 to wspaniałe narzędzie. Całkowicie zasługujące na miano mistrza. Mnogość funkcji, prosta intuicyjna obsługa oraz dokładność pomiarów pozwalają na komfortową pracę, która pozwoli osiągnąć zamierzone efekty.

Sekonic Super Zoom Master L-608www.swiatobrazu.pl