Fotografia od A do Z: Aberracja chromatyczna

Fotografia od A do Z: Aberracja chromatyczna

Słownik terminów fotograficznych prowadzi Czytelników przez najważniejsze pojęcia, pozwoli poznać i uzupełnić wiedzę z zakresu fotografii oraz jej praktyczne wykorzystania. Obejmuje zarówno podstawy fotografii, jak i bardziej zaawansowane zagadnienia.

Dziś hasło: Aberracja chromatyczna. Zapraszamy do lektury.


Podstawy fotografii - aberracja chromatyczna

Aberracja chromatyczna od [łac. Ab – od, errare – błądzić] – zabłąkanie, zbłądzenie, odchylenie od normalnego stanu czy sposobu działania. Inaczej chromatyzm [gr. chromatismos – barwienie]. W optyce jedna z trzech aberracji (obok sferycznej i komy).

Ponieważ współczynnik załamania fali świetlnej jest inny dla fal o różnej długości, fale te po przejściu przez soczewkę nie ogniskują w jednym punkcie. W rezultacie obrazem punktu staje się tęczowy krążek. Praktycznie na zdjęciach pojawiają się kolorowe obwódki wokół kontrastowych krawędzi, dobrze widoczne i niszczące kolorystykę zdjęcia. Zjawisko to ma również znaczenie w fotografii czarno-białej gdzie wywołuje nieostrość obrazu.

Podstawową metodą walki z aberracją chromatyczną jest stosowanie układów dwóch soczewek (skupiającej i rozpraszającej) z różnych gatunków szkła. Tradycyjnie były to soczewki ze szkła kronowego i flintowego sklejone balsamem jodłowym. Współcześnie stosuje się wiele różnych nowoczesnych gatunków szkła. Pierwszy taki układ optyczny skonstruował w XVIII w John Dollond i nazwał achromatem (układ achromatyczny). W rzeczywistości pozwala to jednak tylko na uzyskanie wspólnego ogniska dla dwóch barw: czerwonej i niebieskiej. Powoduje to usunięcie najbardziej widocznych skutków zjawiska lecz go całkiem nie likwiduje. Aby zogniskować w tym samym punkcie następne barwy, konieczne jest dostawienie trzeciej soczewki – taki układ nosi nazwę apochromatycznego (apochromatu).

Reklama

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem