23 października 2017, 11:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3861 razy

Adobe Camera Raw 10 – obsługa najnowszych aparatów i jedna przydatna ciekawostka

Adobe Camera Raw 10 – obsługa najnowszych aparatów i jedna przydatna ciekawostka

Firma Adobe udostępniła wszystkim użytkownikom oprogramowania z rodziny Photoshop CC najnowszą wersję wtyczki Camera Raw. Aktualny ACR opatrzony jest okrągłym numerem 10, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę znaczące zmiany w ofercie oprogramowania spod szyldu tej firmy przeznaczonego dla fotografów. Rozbudowie przy tej okazji uległa nie tylko lista obsługiwanych plików RAW, ale również oferowanych przez konwerter funkcji edycyjnych. Nowość jest jedna, drobna, ale całkiem przydatna.

"Pełna" zmiana numeracji Adobe Camera Raw to na ogół znak, że w funkcjonalności popularnego konwertera plików RAW nastąpiła jakaś zmiana. Najczęściej nie jest to różnica poważna i tak jest też tym razem. Nowa wersja modułu ACR oprócz obsługi nowych aparatów i profili obiektywów dodaje jedną nową funkcję wchodzącą w skład takich narzędzi korekty lokalnej, jak Pędzel korekty, Filtr gradacyjny, czy Filtr Kołowy. Chodzi o nowy mechanizm tworzenia maski, określony w anglojęzycznej wersji aplikacji mianem Range Mask.

[kn_advert]

Działanie nowego trybu działania maski jest formą maskowania inteligentnego, w którym zaznaczanie dokonywane przez użytkownika wspomagane jest przez zaawansowane algorytmy programu. W wielu przypadkach uzyskiwane w ten sposób efekty są znacznie bardziej precyzyjne od działań w pełni manualnych. Range Mask może działać w oparciu o analizę koloru (Color Range Mask) i jasności (Luminance Range Mask) wskazanych partii obrazu. Użytkownik przed użyciem definiuje interesujący go obszar (w trybie Color wskazuje próbkę obrazu, która go interesuje, klikając ją z wciśniętym klawiszem [Shift], natomiast w trybie Luminance posługuje się dwoma suwakami), a następnie wyznacza maskę w tradycyjny sposób. Program dba wówczas, aby zaznaczenie objęło tylko obszary o zdefiniowanych wcześniej właściwościach. Sposób działania tego narzędzia prześledzić można na zamieszczonej poniżej prezentacji wideo.
 

 

Obsługa nowych plików RAW i profili obiektywów

W dziesiątej odsłonie modułu ACR lista aparatów z obsługą plików RAW została rozbudowana o dziewięć pozycji. Znalazły się tutaj następujące modele cyfrówek: Canon EOS M100, Casio EX-ZR4100, Casio EX-ZR5100, Fujifilm X-E3, Olympus OM-D EM-10 Mark III, Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8+, Sony DSC-RX0, Sony DSC-RX10 mark IV. W przypadku bezlusterkowca marki Canon oraz najnowszej generacji kompaktu Sony DSC-RX10 twórcy wtyczki akcentują, że jest obsługa wstępna, natomiast w przypadku nietypowego modelu DSC-RX0 dostępny jest jedynie podstawowy profil barwny Adobe Standard.

Nie zapomniano też o profilach korekcyjnych do optyki. ACR wzbogacony został łącznie o 30 profili dla obiektywów czterech różnych systemów i sześciu urządzeń mobilnych.

 

Aktualizacja Adobe Camera Raw jest jak zwykle dostępna z poziomu aplikacji Adobe Creative Cloud. Ponadto osoby korzystające ze starszych programów mogą pobrać najnowszą wersję darmowego programu DNG Converter (dostępny dla systemów Windows i Mac OS), dzięki któremu skonwertują oni pliki RAW z najnowszych aparatów do postaci plików DNG odczytywanych również przez aplikacje pozbawione już wsparcia technicznego.

 

Źródło: Adobe

 

 



www.swiatobrazu.pl