1 marca 2013, 12:37
Autor: Krzysztof Gudowski
czytano: 9013 razy

Adobe Photoshop Touch - test aplikacji

Adobe Photoshop Touch - test aplikacji

Adobe Photoshop Touch to specjalne wydanie najpopularniejszej aplikacji edycyjnej, dedykowane smartfonom. Testujemy jak program ten sprawdza się w codziennych zastosowaniach.

Do tej pory Adobe Photoshop Touch dostępny był wyłącznie w wersji na tablety i sprawuje się na nich zaskakująco dobrze. Smartfony mają zdecydowanie mniejsze ekrany, dlatego też pojawiać się mogą obawy o wygodę korzystania na nich z tego typu programów. Okazuje się jednak, że firma Adobe dobrze się spisała, choć Photoshop Touch nie jest pozbawiony błędów.

Cechy charakterystyczne

Aplikacja pozwala na tworzenie projektów PSD z materiałów pochodzących z różnych źródeł. Użytkownik otrzymuje możliwość zaimportowania fotografii z Biblioteki zdjęć telefonu, chmury Creative Cloud oraz zrobienia zdjęcia z poziomu programu i utworzenia pustego dokumentu.

O ile pozostałe możliwości nie wymagają dodatkowego komentarza, o tyle trzeba wspomnieć kilka słów o Creative Cloud. Jest to chmura internetowa firmy Adobe, która swoją premierę miała wraz z wypuszczeniem na rynek pakietu aplikacji CS6. Pozwala ona na wymianę materiałów z własnych kreacji pomiędzy różnymi programami pakietu, na różnych platformach sprzętowych. Raczej wątpliwe jest, że użytkownicy nieprofesjonalni zainteresują się tą możliwością. Za dostęp do rozwiązania należy bowiem płacić około 50 dolarów miesięcznie. Dla przeciętnego użytkownika jest to zbyt wysoka cena. Pomimo, że twórcy promują swoje autorskie rozwiązanie, w Photoshop Touch znajdziemy również możliwość zapisywania efektów pracy na Dropboksie czy SkyDrivie - w tym celu wystarczy zainstalować aplikację dostępową danego rozwiązania i w Photoshopie Touch kliknąć przycisk Share.

Adobe Photoshop Touch iPhone Android aplikacja mobilna
Wygląd głównego okna programu z otwartym paskiem warstw

Wszystkie dokumenty tworzone w mobilnej wersji Photoshopa są domyślnie zapisywane wewnątrz aplikacji. Można je grupować w różnych folderach, co okaże się przydatne w szczególności przy dużej ilości projektów.

Eksport materiałów z aplikacji do rozwiązań zewnętrznych obsługuje cztery formaty plików: JPEG, PNG, PS Touch (PSDX) oraz PSD. Oznacza to, że dokumenty utworzone na komórce można docelowo otworzyć również w standardowym Photoshopie. Aplikacja nie wspiera jednak możliwości otwierania plików PSD stworzonych na komputerze.

W ustawieniach, dostępnych wyłącznie z głównego ekranu programu, można określić maksymalną rozdzielczość importowanych zdjęć. W materiałach prasowych producent wspomina o wsparciu plików 12 megapikseli. Wszystko wskazuje na to, że jest to zależne od posiadanego przez użytkownika modelu telefonu. Na naszej jednostce testowej, iPhonie 4S, największą dostępną rozdzielczością jest 10 megapikseli (rozmiar 3648 na 2736 pikseli).

Interfejs

Interfejs Photoshopa Touch jest bardzo wygodny. Na samym początku trzeba się jednak do niego przyzwyczaić. Adobe stworzyło bowiem hybrydę interfejsu dotykowego z tradycyjnym, znanym z komputerów stacjonarnych. Dlatego też otwierając okienka opcji, nie znajdziemy w nich przycisku odpowiedzialnego za ich zamykanie. Aby to zrobić trzeba dotknąć ekranu w dowolnym miejscu poza nimi lub ponownie wcisnąć daną ikonę. W niektórych przypadkach jest to trudne, bowiem okienka są duże, a pozostała przestrzeń na ekranie naprawdę niewielka. Użytkownik musi również pamiętać, żeby nie wcisnąć w takiej sytuacji, któregoś z przycisków funkcyjnych.

Po wybraniu któregoś z narzędzi, środkowa część dolnego paska wyświetla wszystkie ustawienia przypisane do konkretnej opcji.

Adobe Photoshop Touch iPhone Android aplikacja mobilna
Interfejs Photoshopa Touch

Dostępne narzędzia

Aplikacja udostępnia sporą gamę narzędzi, które pozwalają na naprawdę zaawansowaną edycję fotografii. Użytkownik ma do dyspozycji takie funkcje jak zaznaczanie fragmentów zdjęcia, kadrowanie, obracanie, gradient, klonowanie, rozmywanie, usuwanie artefaktów, pędzel czy magiczna różdżka. Oczywiście nie zabrakło również opcji odpowiedzialnych za kopiowanie, wycinanie, różne rodzaje zaznaczeń czy transformacji. Ciekawostką jest możliwość włączenia kursora "myszy". Pozytywnie zaskakuje wsparcie dla operacji na warstwach, co jeszcze do niedawna było domeną wyłącznie pełnoprawnych aplikacji, dostępnych na tradycyjnych komputerach. Należy mieć jednak na uwadze, że im większy plik jest edytowany, tym mniej warstw można utworzyć. Jest to oczywiście związane z ograniczeniami sprzętowymi urządzeń mobilnych.

W Photoshopie Touch zaimplementowano dwanaście opcji odpowiedzialnych za dokonywanie korekty zdjęć. Wśród nich znaleźć można funkcję automatycznej korekty parametrów, odszumianie, ustawienia poziomów, jasności, kontrastu czy też zamianę kolorów.

Adobe Photoshop Touch iPhone Android aplikacja mobilna
Opcje korekty w Photoshopie Touch

Twórcy udostępniają również predefiniowane efekty zdjęć w czterech kategoriach: podstawowe, stylizowane, artystyczne i fotograficzne. W każdej z tych grup znaleźć można po dziewięć możliwości. Są to podstawowe efekty, które dostępne są w większości w tradycyjnych aplikacjach czy konkurencyjnych rozwiązaniach.

Wrażenia z użytkowania aplikacji

Korzystanie z narzędzi w Photoshopie Touch nie zawsze jest miłe i przyjemne. Wynika to z niewielkich rozmiarów ekranu - przy takiej jego charakterystyce dokonywanie bardzo szczegółowych zmian jest w wielu przypadkach po prostu niemożliwe. Przykładem narzędzia, którego wykorzystanie nie przynosi oczekiwanych efektów jest magiczna różdżka. Stosuje się ją poprzez jednorazowe dotknięcie określonego fragmentu zdjęcia. Aplikacja wprawdzie wspiera bardziej zaawansowane zaznaczanie podobnych elementów zdjęcia w tzw. trybie ciągłym, ale możliwość ta powinna zostać dopracowana. W chwili obecnej daleko jej do użyteczności znanej z komputerów. 

Po wycięciu fragmentu zdjęcia i jego ponownym wklejeniu na obszar roboczy, próbowaliśmy umieścić wycięty fragment zdjęcia w jego pierwotnym miejscu. Powrót do stanu początkowego bez powiększania fotografii przypomina nieco grę komputerową. Jeżeli użytkownik chce dokładnie umieścić obiekt w wybranym przez siebie miejscu, może skorzystać z opcji Pixel nudge, która wyświetla na ekranie cztery strzałki kierunkowe, których wciskanie przesuwa zaznaczenie o jeden piksel w danym kierunku.

Wykonywanie większości czynności odbywa się w miarę płynnie. Wszystko zależy jednak od rozmiaru zdjęcia - im jest ono większe, tym więcej pojawia się momentów, w których użytkownik musi chwilę poczekać.

Zdecydowanym plusem programu są opcje korekty (których dokonuje się prosto i wygodnie) oraz efekty - ich zastosowanie jest intuicyjne i nie wymaga nadprzyrodzonej zręczności.

Adobe Photoshop Touch iPhone Android aplikacja mobilna
Narzędzie poziomów w Photoshopie Touch

Twórcy muszą nieco popracować nad stabilnością programu, bowiem w trakcie testów zdarzyło się nam, że niespodziewanie się ona wyłączyła. Sytuacja ta miała miejsce przy największym możliwym rozmiarze pliku.

Podsumowanie

Photoshop Touch dla iPhone’a i telefonów z Androidem to aplikacja godna uwagi głównie z perspektywy tych osób, które do tej pory nie znalazły żadnej aplikacji, jaka spełniałaby ich oczekiwania. Jej niekwestionowaną zaletą jest obsługa plików PSD i chmury internetowej Creative Cloud. Profesjonaliści, którzy korzystają z rozwiązań mobilnych, na pewno docenią te funkcje. Niespotykana na telefonach jest również obsługa warstw. Pojawienie się tej aplikacji na smartfonach pokazuje, że powoli wkraczamy w erę naprawdę zaawansowanych, mobilnych narzędzi edycyjnych.

Jeżeli chcecie mieć poczucie pełnej kontroli nad edycją zdjęcia przed jego wysłaniem w świat, Photoshop Touch będzie dla Was idealnym rozwiązaniem.

Informacje o aplikacji

Wersja opisywanej aplikacji: 1.0.0
Wersja językowa: angielska
Jednostka testowa: iPhone 4S
Cena aplikacji: 4,49 euro

Photoshop Touch jest dostępny w Apple App Store i Google Play.www.swiatobrazu.pl