8 listopada 2019, 11:57
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 633 razy

Adobe Project About Face wykryje wyretuszowane zdjęcia

Adobe Project About Face wykryje wyretuszowane zdjęcia

We współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley firma Adobe opracowała nowe narzędzie, które umożliwia wykrywanie fotografii cyfrowo zmienianych za pośrednictwem narzędzia Photoshop Face-Award Liquify. Co więcej technologia pozwala na przywrócenie zdjęciu pierwotnego wyglądu.

Prototypowe narzędzie nazwa roboczo "Project About Face" (Projekt dotyczący twarzy) analizuje wszystkie piksele obrazu, tworząc mapę, która ujawnia gdzie prawdopodobnie obraz został zmanipulowany. Następnie umożliwia cofnięcie tych zmian tak, aby uzyskać źródłowy obraz. Według zapewnień Adobe oprogramowanie jest 2-krotnie bardziej dokładne w wykrywaniu takich manipulacji niż ludzie. W przeprowadzonym teście technologia była w stanie identyfikować zmanipulowane obrazy z dokładnością wynoszącą 99 %, natomiast dla ludzi wynik ten wyniósł zaledwie 53 %. 
 
Adobe
 
Oprogramowanie działa jedynie w odniesieniu do narzędzi wykorzystywanych przez Adobe Photoshop. Niemniej jest to bardzo interesujący przykład możliwych kierunków rozwoju oprogramowania do edycji zdjęć. Z pewnością już w niedalekiej przyszłości będzie możliwe powszechne identyfikowanie fotograficznych fałszerstw. 
 
Project About Face to jedno z nowych rozwiązań zaprezentowanych podczas konferencji Adobe MAX. Chociaż do ich pełnego udostępnienia dojdzie pewnie dopiero za jakiś czas, to już dziś pokazują nieprawdopodobne możliwości, jakich dostarcza sztuczna inteligencja i potencjał technologii Sense AI opracowanej przez Adobe. 



www.swiatobrazu.pl