AF Nikkor 20 mm f/2.8 - test obiektywu

AF Nikkor 20 mm f/2.8 - test obiektywu

AF Nikkor 20 mm f/2.8 to obiektyw, który zdobył uznanie w czasach tradycyjnej fotografii. W chwili obecnej staje się coraz bardziej popularny - głównie wśród osób poszukujących kompaktowego obiektywu ultraszerokokątnego.

Wrażenia z użytkowania

AF Nikkor 20 mm f/2.8 jest niewielkim obiektywem szerokokątnym. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca w torbie fotograficznej i zawsze można go zabrać ze sobą. Uzupełniony o standardowy obiektyw 50 mm i dłuższy, portretowy (np. 85 mm) stanowi uniwersalny zestaw "na każdą okazję".

Ergonomia

Korzystanie z urządzenia jest wygodne i proste. Obiektyw jest w całości sterowany z aparatu. Niewielkie rozmiary nie stwarzają problemów z wyważeniem. Wręcz przeciwnie, Nikon D700 wraz z testowanym urządzeniem jest idealnie wyważony i umożliwia rejestrowanie przyzwoitej ostrości zdjęć nawet przy czasach 1/15 s.

Ustawianie ostrości

W trybie automatycznym nastawianie ostrości wykonywane jest szybko i sprawnie, mimo że autofocus napędzany jest silnikiem umieszczonym w korpusie. Na fakt taki z pewnością wpływa niewielki skok – przeostrzenie całego zakresu odległości przekłada się mniej więcej na ¼ obrotu pierścienia ostrości. Pewnym problemem może być głośność - AF Nikkor 20 mm f/2.8 podczas ostrzenia wydobywa z siebie stosunkowo głośne dźwięki. Niewielki skok pierścienia ostrości powoduje kłopoty z precyzyjnym ustawieniem odległości ostrzenia w trybie manualnym – na szczęście tylko w przypadku nastawiania odległości mniejszej niż metr. Minimalna odległość ostrzenia w testowanym obiektywie wynosi 25 cm i pozwala na uzyskanie interesujących zbliżeń.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem