AF Nikkor 20 mm f/2.8 - test obiektywu

AF Nikkor 20 mm f/2.8 - test obiektywu

AF Nikkor 20 mm f/2.8 to obiektyw, który zdobył uznanie w czasach tradycyjnej fotografii. W chwili obecnej staje się coraz bardziej popularny - głównie wśród osób poszukujących kompaktowego obiektywu ultraszerokokątnego.

Podsumowanie

Podsumowanie i ocena obiektywu takiego jak AF Nikkor 20 mm f/2.8 jest zadaniem bardzo trudnym. Z jednej strony - szkło to uzyskiwało doskonałe rezultaty w fotografii tradycyjnej. W erze cyfrowej nie radzi sobie jednak już tak dobrze. Ostrość co prawda jest dobra, jednak tylko w centrum kadru, dodatkowo występuje również silna i widoczna winieta. Z pozytywnych aspektów zaskakuje dobre korygowanie aberracji chromatycznej i komatycznej. Problemem jest jednak fakt, że urządzenie to nie ma konkurencji - oczywiście jeśli myślimy o kompaktowym, ultraszerokokątnym obiektywie. Do wyboru mamy starsze, manualne odpowiedniki, obiektyw Sigma 20/1.8 EX DG ASP RF (który jednak jest już wyjątkowo duży i ciężki jak na stałkę) oraz szereg zoomów pokrywających ogniskową 20 mm. Jeśli potrzebujemy szkła jak najmniejszego - wybór jest prosty. Jeśli nie lubimy iść na kompromis jakościowy - lepiej zainwestować w któryś z nikonowskich zoomów szerokokątnych (niestety - cena jest wyższa). Pamiętajmy też o manualnych obiektywach - w przypadku takiego szerokiego kąta ostrzenie nimi nie jest kłopotliwe. Stare stałki Nikkor potrafią i dziś zaskoczyć wysoką jakością wykonania i optyki, dlaczego więc nie pójść tą drogą? Kończąc to nieco przydługie podsumowanie wypada powiedzieć jedno - AF Nikkor 20 mm f/2.8, choć ma sporo wad, jest jednak dobrym obiektywem, który sprawdzi się w wielu zadaniach, zwłaszcza w reporterce. Przyda się zarówno początkującym, jak i tym bardziej zaawansowanym. Niestety jego cena (ok. 2 tys. zł) jest znacznie zawyżona, z tego względu warto rozglądać się za nim na rynku wtórnym.   


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem