12 września 2019, 12:41
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2373 razy

Akt Łukasza Gurdaka wyróżniony International Photography Awards 2019

Akt Łukasza Gurdaka wyróżniony International Photography Awards 2019

Akt Łukasza Gurdaka, zatytułowany "When the Sunrise coming", został wyróżniony w konkursie International Photography Awards 2019 (IPA 2019) - w kategorii Sztuka/Akt/Fotografia profesjonalna. Z tej okazji zapytaliśmy wielokrotnie nagradzanego już fotografa, jakie korzyści przynosi udział w konkursach fotograficznych i jakie kryteria są istotne podczas wyboru konkursowych zdjęć.

[kn_free]
Jeżeli chodzi o udział w konkursach - w przypadku otrzymania nagrody, wyróżnienia czy chociażby akceptacji do wystawy pokonkursowej, daje to olbrzymią satysfakcję. To takie przyjemne uczucie, gdy nasza praca zostaje doceniona przez innych, tym bardziej, jeżeli ma to miejsce w znaczących międzynarodowych wydarzeniach, na które spływają i niejako rywalizują ze sobą prace fotografów praktycznie z całego świata. W każdym przypadku nawet takiego małego sukcesu jak akceptacja na wystawę pokonkursową trzeba mieć świadomość tego, że nasze nazwisko gdzieś tam się będzie przewijało, chociażby w rozsyłanych w następstwie konkursów folderach zawierających wykaz prezentowanych prac i autorów.
 
Co do doboru konkursów to nie kieruję się tu jakimś specjalnym kluczem. Wiadomo że nagrody w tych najbardziej prestiżowych (lub nazywając rzeczy po imieniu najbardziej wypromowanych) cieszą, ale w tych odbywających się bez większego rozgłosu również. Nie zapominajmy że cały czas są to konkursy międzynarodowe, zarówno te z potężnym marketingiem, jak i z nieporównywalnie mniejszym, organizowane np. pod patronatem takich organizacji jak Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej (FIAP) czy np. Photographic Society of America.
 
Jeżeli chodzi o wybór zdjęcia lub zdjęć na konkurs to zawsze kieruję się trudną do opisania wewnętrzną intuicją - po prostu czytając informację o konkretnym konkursie już mam w głowie obraz, że na dany konkurs chciał bym wysłać to czy inne konkretne zdjęcie. Na pewno nie jest też tak, że wysyłam cały czas jeden zestaw moim zdaniem najlepszych zdjęć, choć wiadomo że każdy ma zawsze jakieś swoje perełki. Nie można jednak stać w miejscu i bazować wciąż na tym samym, więc z każdym kolejnym konkursem staram wysyłać się też na niego (o ile oczywiście konkurs lub aktualne możliwości finansowe pozwalają mi na zgłaszanie więcej niż jednej fotografii) także "najświeższe" fotografie. Tak było w przypadku obecnej edycji International Photography Awards - zgłosiłem tylko jedno z najnowszych zdjęć.
 
Akt Łukasz Gurdak
W zasadzie ciężko powiedzieć o pójściu spać z soboty na niedzielę, kiedy człowiek ledwie się położył a już o godzinie 2:52 rozpoczął "sprint" w górę... Taki waśnie początek miała ta sesja... Koniecznie chcieliśmy być nad Morskim Okiem przed wschodem słońca. Udało się. Miejsce mieliśmy już dokładnie wybrane więc tylko szybkie ustawienie się i kiedy pierwsze promienie wschodzącego słońca nieśmiało muskały szczyty swoim czerwonym kolorem byliśmy juz gotowi do naciśnięcia spustu migawki. W tym miejscu podziękowania należą sie modelce (Kinga Suwara) za wytrzymanie trudów tej sesji. Fot. Łukasz Gurdak
 
 
Łukasz Gurdak w SwiatObrazu.pl
 
 
[kn_advert]


www.swiatobrazu.pl