23 października 2018, 15:19
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2968 razy

Alternatywna wizja powstawania żywności - śmieszne zdjęcia Juhamattiego Vahdersalo

Alternatywna wizja powstawania żywności - śmieszne zdjęcia  Juhamattiego Vahdersalo

Gdy fotograf Juhamatti Vahdersalo obejrzał film dokumentalny o tym, jak powstają różne artykuły spożywcze, z niekończącymi się liniami montażowymi i setkami maszyn obsługujących produkcję od początku do końca, narodził się przewrotny pomysł na projekt fotograficzny.

Artykuły spożywcze są jedzeniem (naprawdę ??). Nie mają osobowości (na pewno ??). Jak antropomorfizować te martwe drobiazgi? Jak stworzyć o nich historię? Tak właśnie myślałem w trakcie burzy mózgów na temat nadchodzącego projektu... wybrałem więc jajka, marchewki, pomidory itd. I zacząłem szkicować – mówi fotograf.
[kn_free]
 
Garaż fotografa jest wielką skrzynią skarbów ze wszelkiego rodzaju rekwizytami i resztkami materiałów. Jeśli nie posiada dokładnie tego, co planuje użyć, zawsze znajdzie coś, czym mógłby ten element zastąpić. A umiejętność posługiwania się narzędziami oznacza, że fotograf ​​nie musi wydawać majątku, aby zacząć tworzyć swoje sceny.
 
"Podobnie jak w większości moich prac, rekwizyty tej serii wykonane są z drewna i plastiku. Nie są wcale doskonałe ani bardzo szczegółowe, ale są wystarczająco dobre dla mojej historii. Kiedy tworzę scenę, już na początku wiem, co mogę później przetworzyć w cyfrowej ciemni, więc nie muszę się zbytnio przejmować drobnymi szczegółami. W ten sposób cały proces budowy jest sprawny i nie potrzebuję więcej niż jednego dnia dla zamknięcia  procesu powstawania zdjęcia" - mówi Juhamatti Vahdersalo.
 
Na początku powstaje szkic w programie Photoshop, który pozwala zobaczyć, czy pomysł zadziała  w "prawdziwym życiu". Kiedy szkic zostanie ukończony, rozpoczyna się budowanie rekwizytów i sceny. I to właśnie ten etap zajmuje większość czasu. Następnie fotograf przechodzi do sesji zdjęciowej  (3-5 ujęć) z różnymi ustawieniami światła. Zwykle używa jednego źródła światła z różnymi modyfikatorami. Następnie ujęcia są łączone w Photoshopie i dodawane są do nich  szczegóły, które były zbyt skomplikowane do odtworzenia i  łatwiejsze do stworzenia w postprodukcji.
 

Śmieszne zdjęcia Juhamattiego Vahdersalo

śmieszne zdjęcia

 

śmieszne zdjęcia

 

śmieszne zdjęcia

 

śmieszne zdjęcia

 

śmieszne zdjęcia

[kn_advert]

Zdjęcia przed obróbką w Photoshopie

 

śmieszne zdjęcia

 

śmieszne zdjęcia

 

śmieszne zdjęcia

 

śmieszne zdjęcia

śmieszne zdjęcia

 

Film zza kuliswww.swiatobrazu.pl