27 sierpnia 2021, 15:07
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1237 razy

Aparat w kształcie kierownicy rajdowej

Aparat w kształcie kierownicy rajdowej

Zgłoszenia patentowe różnych producentów to naprawdę ciekawe źródło wiedzy o oryginalnych pomysłach - To także sposobność, aby śledzić możliwe kierunki rozwoju sprzętu w przyszłości. Wśród tych pomysłów znajdują się również takie, które wydają się nieco szalone, ale równocześnie całkiem interesujące. Do takich z pewnością należy bezlusterkowiec Canona z bardzo oryginalnym gripem.

Oryginalny aparat Canona, który wygląda jak kierownica

Pomysł zakłada takie zaprojektowanie gripu, aby zdecydowanie ułatwić chwytanie aparatu i zwiększyć komfort pracy użytkownika. Rozwiązanie ma ułatwić fotografowanie i filmowanie w orientacji pionowej oraz poziomej. Konstrukcja tego gripu przypominałaby kierownicę. Taki patent miałyby według Canona zmniejszać ryzyko upuszczenia aparatu w trakcie zmiany jego orientacji z portretowej na krajobrazową (i na odwrót).
 
Przedstawiony w zgłoszeniu patentowym projekt jest oparty o body z serii Canon 1D. Jednocześnie mogłoby to by być wsparciem dla zbliżającego się bezlusterkowca Canon EOS R3. Rysunki towarzyszące zgłoszeniu patentowemu przedstawiają sposób chwytania takiego aparatu i rozmieszczenie przycisków. 
 
oryginalny aparat
 
oryginalny aparat
 
 
 
oryginalny aparat
 
Rysunki patentowe Canona
 
Rysunki wskazują również na zaimplementowanie w aparacie pasków dotykowych, umożliwiających obsługę za pomocą gestów. Warto przy tym zaznaczyć, że choć na papierze pomysł stosowania tego rozwiązania jest bardzo ciekawy, to w praktyce zdobył średnie recenzje i wielu użytkowników narzekało na ten element wyposażenia aparatu. Problemem jest przede wszystkim czułość takiego paska, który jest zbyt wrażliwy, aby uniknąć przypadkowego uruchomienia funkcji, a jednocześnie nie ułatwiał korzystania z różnych funkcji aparatu. Wygląda jednak na to, że pierwsze doświadczenia z paskami dotykowymi sprawią, że Canon będzie mógł je dopracować, a nie z nich zrezygnować. 
 
Zaprezentowany patent na aparat w kształcie kierownicy rajdowej jest śmiałym eksperymentem z kształtem korpusu aparatu, który tak naprawdę nie zmienił się od wielu, wielu lat. Jednocześnie ten patent nie odbiega aż tak bardzo od ogólnego projektu aparatów, to jednak to, że kojarzy się z kierownicą z pewnością jest unikatowe i wprowadzające świeże rozwiązania. 
 


www.swiatobrazu.pl