7 października 2021, 15:11
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 760 razy

Aplikacja mobilna Histork pomaga przenieść się w czasie

Aplikacja mobilna Histork pomaga przenieść się w czasie

Pojawiła się nowa aplikacja mobilna o nazwie Histork, która za pomocą rzeczywistości rozszerzonej (AR) umożliwia ożywienie historii na ekranie smartfona. Sprawdź, o co w niej chodzi.

Historia ożywa na nowo dzięki rzeczywistości rozszerzonej

Aplikacja mobilna Histork pozwala na nakierowanie kamery smartfona na miejsce, które ma znaczenie z punktu widzenia historii, a następnie połączenie na ekranie urządzenia mobilnego za pomocą AR współczesnego i archiwalnego obrazu. Do wyszukiwania historycznych miejsc i scen wystarczy użyć znaczników, które umożliwią wygenerowanie historycznego modelu 3D. Taki model można następnie obchodzić dookoła, oglądając przy tym jak wpisuje się we współczesny wygląd danej lokalizacji.
 
aplikacja mobilna
 
aplikacja mobilna
 
 
 
Aplikacja będzie udostępniała informacje na temat poszczególnych miejsc, wraz z różnymi ustawieniami, tak aby każdy użytkownik mógł zaplanować własną wycieczkę z wirtualnym przewodnikiem. Twórca aplikacji Chris Whalen wpadł na pomysł jej stworzenia po tym, jak przechadzając się ulicami własnego miasta spostrzegł, jak mało informacji na temat mijanych obiektów jest ogólnodostępnych. 
 
Docelowo Histork ma wyświetlać użytkownikom powiadomienia, gdy Ci znajdą się w pobliżu historycznych znaczników zlokalizowanych w poszczególnych miastach. Wtedy będzie wystarczyło otworzyć aplikację, aby poznać historię danego miejsca i móc je na nowo ożywić za pomocą rzeczywistości rozszerzonej. 
 
Histork ma także stać się nie tylko samą aplikacją mobilną, ale tworzyć również społeczność osób ciekawych świata i jego historii. Plany zakładają również rozszerzanie zbioru dostępnych treści poprzez geotagowanie, specjalne wycieczki terenowe dla szkół itp. Aplikacja ma być mostem pomiędzy tym co nowoczesne i stare, pomiędzy młodszym i starszym pokoleniem. 
 
Aplikacja Histork będzie dostępna za darmo, jednakże niektóre funkcje takie jak np. tworzenie  własnych zakładek czy korzystanie trybu głośnomówiącego będzie wymagało posiadania rocznej subskrypcji. 


www.swiatobrazu.pl