9 października 2019, 07:37
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1083 razy

Wyjątkowe archiwalne zdjęcia ludów amazońskich warte są na aukcji tyle co dom jednorodzinny

Wyjątkowe archiwalne zdjęcia ludów amazońskich warte są na aukcji tyle co dom jednorodzinny

W domu aukcyjnym Sotheby wylicytowano zestaw archiwalnych zdjęć z przed 150 lat przedstawiający życie ludów w brazylijskiej Górnej Amazonii. Zostały one wykonane przez niemieckiego fotografa Alberta Frischa, a ich cena wyniosła 81 250 USD (ponad 320 000 złotych).

Jak podaje dom aukcyjny zestaw archiwalnych zdjęć został wykonany w trakcie "najwcześniejsze udanej wyprawy fotograficznej do brazylijskiej części Amazonii" w latach 1867-1868. Do jego opublikowania doszło w 1869 roku. W skład tego wczesnego, podróżniczego fotoreportażu weszło 98 zdjęć. Do odkrycia oferowanego na aukcji zestawu wydawało się, iż jedyna zachowana wersja znajduje się w zbiorach muzeum Weltmuseum w Wiedniu (muzeum etnograficzne). Zestaw sprzedany na aukcji będzie zatem jedynym egzemplarzem znajdującym się w rękach prywatnego kolekcjonera. 
 
Te archiwalne zdjęcia stanowią wyjątkową podróż w czasie, która nabiera znaczenia w szczególności w obliczu doniesień o niszczeniu naturalnych zasobów Brazylii i Amazonii, co przekłada się bezpośrednio na sytuację tradycyjnych ludów. Przed aukcją oczekiwano, iż cena fotografii wyniesie od 70 000 USD do 100 000 USD. Poniżej można znaleźć wybrane obrazy z kolekcji, a całość jest dostępna na stronie domu aukcyjnego Sotheby. Obrazy te ujawniają nie tyle fotoreporterskie, co dokumentalne podejście ówczesnych fotografów. W dużej mierze zdjęcia te mają charakter typologiczny czy archiwizacyjny (co przejawia się szczególnie w fotografiach zwierząt czy naczyń na białym, jednolitym tle). 

Zobacz archiwalne zdjęcia ludów amazońskich 

archiwalne zdjęcia

archiwalne zdjęciawww.swiatobrazu.pl