29 grudnia 2022, 09:14
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1478 razy

Artyści masowo protestują online przeciwko generatorom obrazów AI

Artyści masowo protestują online przeciwko generatorom obrazów AI

O rozwoju technologii generowania obrazów w oparciu o rozwiązania sztucznej inteligencji informujemy od samego jej początku - Tym bardziej z zaciekawieniem obserwujemy to, co dzieje się wokół tych nowości technologicznych. Zastanawiające jest, jak zrewolucjonizują media, ale przyglądamy się również uważnie zagrożeniom, jakie AI niesie fotografii i bezpieczeństwu. Swoje obawy wyrazili teraz artyści na całym świecie.Sztuczna inteligencja - zagrożenie dla artystów? 

Artyści zorganizowali masowy protest online przeciwko serwisowi ArtStation po tym, jak na jego łamach pojawiły się grafiki generowane przez sztuczną inteligencję. Serwis ten jest uważany za jedną z najważniejszych platform internetowych dla profesjonalnych artystów, zwłaszcza tych pracujących w mediach, filmie i grach wideo. 
 
Jednakże w ostatnim czasie członkowie społeczności ArtStation rozpoczęli szeroko zakrojony bunt przeciwko tej platformie, udostępniając w swoich portfolio obraz "No AI Art" (Nie dla sztuki sztucznej inteligencji). Strona ArtStation została dosłownie zalana takim zdjęciem sprzeciwiającym się wykorzystaniu sztucznej inteligencji w sztuce. Artyści uważają, że używanie przez platformę takich obrazów podważa ich umiejętności i wysiłek włożony w realizację swoich dzieł. Jednocześnie wielu użytkowników zwróciło uwagę, że algorytmy sztucznej inteligencji są wielokrotnie szkolone na bazie obrazów wykonanych przez artystów, bez ich zgody. 
 


www.swiatobrazu.pl