10 pomysłów na astrofotografie, które możesz wykonać ze swojego domu lub podwórka

10 pomysłów na astrofotografie, które możesz wykonać ze swojego domu lub podwórka

W czasach kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa astrofotograf Alyn Wallace postanowił podzielić się swoimi 10 pomysłami na to, jak wykonać zdjęcia nocnego nieba bez ruszania się z domu lub z własnego podwórka. Dzięki temu nie trzeba łamać zasady obecnych obostrzeń dotyczących zdrowia publicznego i jednocześnie można zajmować się astrofotografią.Astrofotografia - podobnie jak problem pandemii - unaocznia, ile tak naprawdę nas łączy, zamiast dzielić. Wszyscy żyjemy pod tym samym Słońcem, Księżycem, planetami i gwiazdami. Ludzie na całym świecie, którzy utknęli w domach za sprawą zagrożenia wywołanego koronawirusem, mają szansę sfotografować te same ciała niebieskie. Jak zauważa Alyn Wallace ten brak granic w astrofotografii jest tym, za co najbardziej ją uwielbia. 

1. Malowanie światłem za pomocą gwiazd

W swoim przykładzie Alyn Wallace posłużył się Syriuszem, ale można spróbować także z innymi bardzo jasnymi ciałami niebieskimi. Połączenie astrofotografii i malowania światłem pozwoli na wykonanie abstrakcyjnych, niemal popartowych obrazów. Wystarczy nakierować obiektyw na wybraną gwiazdę i w trakcie długiej ekspozycji poruszać aparatem. 
 
astrofotografia
 
fot. Alyn Wallace

2. Fotografowanie Księżyca

Bez względu na to, jak duże zanieczyszczenie światłem panuje w Twojej okolicy, nigdy nie wygra z blaskiem Księżyca. Dlatego właśnie każda lokalizacja jest dobra, aby zacząć przygodę z fotografowaniem Srebrnego Globu. Można spróbować z ujęciami szerokokątnymi, które będą ukazywać Twoją okolicę z majestatycznym Księżycem na niebie lub skupić się wąskimi kadrami na samym ziemskim satelicie. 
 
astrofotografia
 
fot. Alyn Wallace
 
astrofotografia
 
fot. Alyn Wallace

3. Fotografowanie planet i plejad wiszącymi nad dachami

Planety w przeciwieństwie do gwiazd odbijają światło słoneczne, stąd są widoczne bardziej w obszarach zanieczyszczonych światłem (wynika to także z pozycji ich orbit). Z tego powodu w gęstej zabudowie widoczne są nad dachami. Obecnie niesamowicie jasnym punktem na niebie jest Wenus i pozostanie dobrze widoczna aż do maja. Jeśli Twoje okna wychodzą na południowy-wschód możesz także dostrzec o świcie Jowisza, Saturna i Marsa.
 
astrofotografia
 
fot. Alyn Wallace
 

4. Gwiezdne ślady

Nawet jeśli wydaje Ci się, że na niebie nie ma za wiele gwiazd, zdziwisz się, ile będzie w stanie wychwycić Twój aparat. Tzw. technika star trails umożliwia pokazanie na zdjęciach niezwykłych śladów wędrujących po nieboskłonie gwiazd. Aby uzyskać taki efekt wykonaj wiele ekspozycji trwających po 20-30 sekund. Pozostaw pomiędzy naświetlaniami 1-2 sekundowe przerwy.
 
astrofotografia
 
fot. Alyn Wallace

5. Zdjęcia poklatkowe

Rozwijając technikę star trails możesz sprobować wykonać film poklatkowy. Zarejestruj wiele ekspozycji i połącz je w wideo ukazujące urok nocnego nieba. Aby uzyskać płynny ruch musisz odtwarzać wideo z prędkością 24 kl./s, tak więc każde 24 wykonane zdjęcia dadzą w efekcie 1 sekundę filmu. 

6. Międzynarodową Stacja Kosmiczna i satelity Starlink

Obserwacje przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i satelitów Starlink dostarczają wielu emocji. Wykorzystując długie ekspozycje możesz pokazać ich trasę przelotu nad dachami w Twojej okolicy. Aby zaplanować sesję i dowiedzieć się kiedy z Twojego okna lub podwórka będzie widać te obiekty skorzystaj z dostępnych w sieci stron, które podają szczegółowe informacje na temat ich przelotów (np. Dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dobrym źródłem informacji jest strona isstracker.pl). 
 
astrofotografia
 
fot. Alyn Wallace

7. Efekt bokeh z gwiazdami w roli głównej

Jeżeli masz trudność z obserwowaniem gwiazd, możesz skupić się na pierwszym planie i wykorzystać je do stworzenia efektu bokeh. Najlepszym obiektywem będą krótkie tele, choć uda Ci się wykonać takie fotografie także instrumentami szerokokątnymi. Realizacja takich obrazów jest bardzo prosta, wystarczy tylko skupić się na pierwszym planie. Może Ci to posłużyć do stworzenia bardzo nastrojowych portretów. 

8. Polowanie na konstelacje

Fotografowanie konstelacji jest trudne, gdyż długie ekspozycje podkreślają także inne gwiazdy, znajdujące się w pobliżu, co utrudnia wyszukiwanie poszczególnych gwiazdozbiorów. Trudności dostarcza również zanieczyszczenie światłem. Niemniej próba uchwycenia konstelacji może być świetnym sposobem na naukę rozmieszczenia gwiazd na nocnym niebie. Z tego powodu Twoje zdjęcia nie muszą być nawet doskonale skomponowane itp. Nawet jeśli nie możesz z okna lub z podwórka zbudować ciekawego kadru dla poszczególnych konstelacji, to ich uchwycenie a następnie oglądanie własnych zdjęć będzie bardzo przyjemną i pouczającą zabawą. 
 
astrofotografia
 
fot. Alyn Wallace

9. Solarigrafia

Solarigrafia to typ fotografii otworkowej, w której samodzielnie zbudowany aparat nakierowuje się na niebo tak, aby zarejestrować pozorny ruch Słońca po firmamencie. W sieci znajdziesz wiele sposobów na stworzenie własnej takiej kamery. Przy jej pomocy wykonuje się zarówno jednodniowe, jak i całoroczne ekspozycje, które pozwalają na zarejestrowanie ścieżki wyznaczanej na niebie przez Słońce.
 
astrofotografia
 
fot. Alyn Wallace

10. Astrofotografia głębokiej przestrzeni kosmicznej

Może być dla Ciebie sporym zaskoczeniem jak dobre efekty można uzyskać podczas fotografowania głębokiej przestrzeni kosmicznej w zurbanizowanych miejscach. Rzecz jasna taka lokalizacja nie może równać się z parkiem nocnego nieba, ale wciąż lepsze to niż w ogóle zaprzestanie fotografowania. W szczególności iż wykorzystując filtr niwelujący zanieczyszczenia świetlne możesz w znacznym stopniu poprawić wyniki. 
 
astrofotografia
 
fot. Alyn Wallace

Reklama

Autor: Mikołaj Konkiewicz


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 3

Sprawdź inne artykuły z kategorii: PoradnikiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Northern Cardinal - male *** ... Las w Kaczawach Polny grymas Pilchowice. Odlot