Asustor NAS AS6404T - test praktyczny

Asustor NAS AS6404T - test praktyczny

Małe serwery NAS dzielą się na urządzenia prostsze i bardziej zaawansowane. Te drugie kierowane są do użytkowników bardziej wymagających, zmuszonych do składowania większych ilości danych i wykorzystujących swoje magazyny w bardziej różnorodnym zakresie. Dzisiaj na warsztacie mamy właśnie taki sprzęt, reklamowany przez producenta jako urządzenie o niespotykanej w swojej klasie wydajności i mocy obliczeniowej. Sprawdzimy zatem, jak czterozatokowy Asustor AS6404T spisuje się w warunkach warsztatu fotografa lub filmowca.Funkcjonalność podstawowa


Zanim przejdziemy do testów wydajnościowych, tradycyjnie już pragnęlibyśmy się skupić kwestii podstawowej funkcji każdego serwera NAS, jaką jest przechowywanie danych i zarządzanie nimi, a także zapewnienie im bezpieczeństwa. Analizując to, co tutaj napiszemy pamiętajcie jednak, że opisane tu funkcje i narzędzia nie są kresem możliwości urządzenia – szczególnie jeśli użytkownik zdecyduje się je rozbudować o którąś z licznych aplikacji dostępnych w Centrum aplikacji tego sprzętu. To zresztą jest temat, do którego jeszcze wrócimy. Tu natomiast zaczniemy od początku, czyli od samego systemu ADM i pracy z nim.

Nowa twarz systemu Asustor Data Master (ADM)

Jak już wspomnieliśmy, od czasu testu modelu AS6102T system operacyjny pod kontrolą którego działają wszystkie NAS’y marki Asustor przeszedł znaczną ewolucję, która najlepiej wyraża się w zmianie numeru porządkowego na 3.0. Jak można było przeczytać w informacji prasowej dotyczącej premiery nowego ADM, interfejs systemu został przeprojektowany na bardziej intuicyjny, przypominający w działaniu interfejs tabletu. Przede wszystkim jednak stał się prostszy, bardziej czytelny i uporządkowany.
 

Asustor AS6404T test praktyczny test wydajnościowy serwer NAS sieciowy magazyn danych
W odróżnieniu od rozwiązań stosowanych przez konkurentów, system ADM opiera się prawie wyłącznie na oknach otwieranych ikonami (bardzo przypomina pod tym względem mobilny system Apple – iOS). Jedynym domyślnym widżetem (otwieranym ikoną z prawej strony górnego paska) są Narzędzia, które jednak wbrew nazwie pełnią funkcję głównie informacyjną.

 

W nowej wersji ADM znacznie lepiej radzi sobie z ekranami o nietypowych rozdzielczościach i oferuje trzy układy ikon (5×3, 6×3 i 7×4), które w dodatku można grupować zgodnie z uznaniem. Sama stylistyka interfejsu też jest w dużym stopniu konfigurowalna, tak więc jeżeli komuś nie spodoba się jego domyślny wygląd (np. stylizacja wizualna na oprogramowanie marki Apple), to może w nim sporo zmienić.

Oczywiście nie każdemu taki minimalizm musi odpowiadać, podobnie jak brak menu Start czy bardziej rozbudowanego systemu widżetów. Niektórzy będą też zapewne narzekać na to, że system w wersji "gołej" odznacza się mocno podstawową funkcjonalnością – choć warto zauważyć, że niektórzy producenci idą w tym trendzie jeszcze dalej i ich systemy operacyjne dla magazynów NAS są wręcz szkieletami. A Asustor oferuje w swoim Centrum aplikacji również zalecane zestawy dla różnych grup użytkowników.

 

Kontrola stanu systemu i magazynu danych

Z punktu widzenia administratora dwie aplikacje mają szczególne znaczenie: Zarządzanie przechowywaniem i Monitor aktywności. Ten pierwszy oferuje informacje dotyczący fizycznych magazynów danych i ich struktury logicznej. To za jego pośrednictwem można uzyskać wgląd w stan dysków, wolumenów i zbiorów dostępnych zdalnie, informacji S.M.A.R.T. oraz narzędzi diagnostycznych, takich jak Disk Doctor. Tutaj również tworzy się nowe wolumeny oraz zarządza i usuwa istniejące. Pewnym rozszerzeniem tego narzędzia jest narzędzie Urządzenia zewnętrzne z poziomu którego zarządza się wszystkim, co jest do serwera podłączone.
 

Asustor AS6404T test praktyczny test wydajnościowy serwer NAS sieciowy magazyn danych
Podłączenie jakiegokolwiek urządzenia zewnętrznego do serwera jest odnotowywane w panelu Urządzenia zewnętrzne. Pamiętać należy przy tym, że odłączanie urządzeń zewnętrznych od serwera NAS bez ich uprzedniego wymontowania jest jeszcze mniej zalecane, niż w przypadku komputerów osobistych.

 

Monitor aktywności to z kolei narzędzie o bardziej ogólnym działaniu, służące do śledzenia poprawności pracy serwera – wykorzystania zasobów, działania procesów, użycia dysków itd. Tutaj znaleźć można też logi i dane historyczne, o ile tylko włączyło się wcześniej ich zapamiętywanie.
 

Eksplorator plików

Podczas testów serwera Asustor AS6102T podstawowy Eksplorator plików tego urządzenia nie wzbudził naszego entuzjazmu. Dlatego z przyjemnością stwierdziliśmy, że w ADM 3.0 również ten element systemu przeszedł znaczną metamorfozę. Podstawowe czynności związane z obsługą plików i folderów są teraz znacznie wygodniejsze, a kopiowanie plików za jego pośrednictwem odbywa się już szybko i sprawnie. W nowej wersji Eksploratora możliwe jest też przeglądanie zdjęć i odtwarzanie muzyki bez potrzeby otwierania dodatkowych aplikacji.
 

Asustor AS6404T test praktyczny test wydajnościowy serwer NAS sieciowy magazyn danych
Działaniu Eksploratora plików trudno obecnie cokolwiek zarzucić. Nie utrudnia na pewno pracy użytkownikom – a to jest w tym wypadku najważniejsze.

 

Kopie zapasowe danych

Każdy system NAS powinien oferować przynajmniej kilka metod wykonywania zapasowych kopii danych, które mogłyby posłużyć do stworzenia backupu z prawdziwego zdarzenia lub chociaż zwiększyć poziom bezpieczeństwa tego, co w archiwach każdego z nas jest najważniejsze. I Asustor AS6404T takie możliwości oferuje, o czym można się przekonać, zaglądając do panelu Kopie zapasowe.
 

Asustor AS6404T test praktyczny test wydajnościowy serwer NAS sieciowy magazyn danych
Dostępny domyślnie w systemie ADM panel Kopie zapasowe jest rozbudowany, ale czytelny. Odpowiednio skonfigurowany oferuje całkiem bogate możliwości tworzenia zapasowych kopii danych przy wykorzystaniu dostępnych użytkownikowi w danym momencie rozwiązań.

 

Podstawową formą wykonywania zapasowych kopii danych jest Zdalna synchronizacja, czyli wykonywanie na bieżąco kopii określonych danych pomiędzy dwoma serwerami: naszym oraz dowolnym innym serwerem NAS zgodnym z protokołem rsync. Proces wykonywania kopii bezpieczeństwa może też zakładać wykorzystanie serwera FTP lub przestrzeni typu chmura – domyślnie obsługiwana jest w tym ostatnim przypadku usługa Amazon S3. Tyle w temacie wykonywania kopii bezpieczeństwa w sposób zdalny, ale do tego dochodzi jeszcze możliwość przeprowadzania analogicznych operacji na miejscu: backup lokalny (do innej lokalizacji w obrębie tego samego serwera), zewnętrzny (na inny dysk twardy lub inne urządzenie magazynujące podłączone via port USB) oraz tzw. One Touch Backup. Ten ostatni zakłada wykorzystanie specjalnego portu USB 3.0 z przodu obudowy serwera i towarzyszącego mu przycisku. Naciśnięcie przycisku powoduje wykonanie zaprogramowanej wcześniej czynności – np. skopiowania wszystkich danych z nośnika na dysk serwera. Oprócz danych na urządzeniu kopiowane mogą być również ustawienia samego serwera – warto przeprowadzać taką procedurę po każdej poważniejszej zmianie konfiguracji urządzenia NAS.

Warto w tym momencie wspomnieć o roli, jaką omawiany serwer NAS może odegrać w automatycznym wykonywaniu i przechowywaniu kopii danych z naszego komputera. To zadanie realizuje dostępny nieodpłatnie na stronie firmy Asustor program Backup Plan przeznaczony dla systemów Windows lub w przypadku komputerów marki Apple technologia Time Machine, którą serwer Asustor AS6102T obsługuje natywnie – należy tylko włączyć odpowiednią opcję na zakładce Mac OS X w panelu Usługi.

 

Przystosowanie do pracy ciągłej w warunkach domowych (i nie tylko)

Tradycyjnie już stronę tę kończymy krótkim rzutem oka na funkcje ułatwiające domownikom "życie z serwerem". Chodzi oczywiście o wszystko to, dzięki czemu użytkowanie urządzenia NAS w prywatnym domu lub mieszkaniu – nawet w niewielkiej kawalerce – nie jest źródłem dyskomfortu. Ich brak mógłby być bowiem dla wielu czymś, co dyskwalifikuje taki serwer. Jak jest więc w tym przypadku?
 

Asustor AS6404T test praktyczny test wydajnościowy serwer NAS sieciowy magazyn danych
Tworzenie planów zasilania serwera nie jest czymś, z czego skorzysta wielu użytkowników, ale może się przydać tym, którzy nie chcą, aby poza ustalonymi godzinami ktokolwiek mógł mieć dostęp do NAS’a i zgromadzonych na nim danych.

 

Asustor AS6404T jest przede wszystkim urządzeniem bardzo cichym. Podczas trwających przez 2 tygodnie testów ani razu nie zdarzyło nam się usłyszeć wentylatora tego urządzenia pracującego na wysokich obrotach. Sprzęt ten umożliwia też swobodne ustawianie pracy diód LED – zarówno ich mocy jak i godzin, w których mają pozostawać wyłączone. Serwer ten oferuje też rozbudowane plany hibernowania dysków oraz samego urządzenia, opcje tworzenia harmonogramów zasilania oraz umożliwia zdefiniowanie sposobów włączania go na odległość (zarówno z poziomu sieci lokalnej (WOL), jak i Internetu (WOW).
Podsumowując: jest to urządzenie przyjazne i niekłopotliwe dla domowników. Czyli takie, jakie powinno być.

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl1 2 3 4 5Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Testy: akcesoriaKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

J j.jpg Z łąki Przedzierając  się przez las.jpg Zimową ścieżką P.jpg ...