- Barwa i kolor
- Cyfrowa ciemnia
- Ćwiczenia fotograficzne
- Czerń i biel
- Filmowanie aparatem
- Fotograf - ZUS i podatki
- Fotograf i prawo
- Fotograficzne ABC
- Fotografia aktu
- Fotografia od A do Z
- Fotografia krajobrazu
- Fotografia produktów
- Fotografia uliczna - street phofo
- Fotograficzne inspiracje
- Fotografowanie architektury
- Fotografowanie ruchu
- Fotografowanie zwierząt
- Kadrowanie
- Kompozycja
- Leksykon fotografów
- Najczęściej popełniane błędy
- Ostrość i nieostrość
- Perspektywa
- Portret
- Przygotowanie prezentacji zdjęć
- Studio fotograficzne dla początkujących
- Światło i ekspozycja
- Zarabiaj na fotografii
Dołącz do nas
Partnerzy
Asustor NAS AS6404T - test praktyczny
31 października 2017, 18:00
Małe serwery NAS dzielą się na urządzenia prostsze i bardziej zaawansowane. Te drugie kierowane są do użytkowników bardziej wymagających, zmuszonych do składowania większych ilości danych i wykorzystujących swoje magazyny w bardziej różnorodnym zakresie. Dzisiaj na warsztacie mamy właśnie taki sprzęt, reklamowany przez producenta jako urządzenie o niespotykanej w swojej klasie wydajności i mocy obliczeniowej. Sprawdzimy zatem, jak czterozatokowy Asustor AS6404T spisuje się w warunkach warsztatu fotografa lub filmowca.
Funkcjonalność podstawowa
Zanim przejdziemy do testów wydajnościowych, tradycyjnie już pragnęlibyśmy się skupić kwestii podstawowej funkcji każdego serwera NAS, jaką jest przechowywanie danych i zarządzanie nimi, a także zapewnienie im bezpieczeństwa. Analizując to, co tutaj napiszemy pamiętajcie jednak, że opisane tu funkcje i narzędzia nie są kresem możliwości urządzenia – szczególnie jeśli użytkownik zdecyduje się je rozbudować o którąś z licznych aplikacji dostępnych w Centrum aplikacji tego sprzętu. To zresztą jest temat, do którego jeszcze wrócimy. Tu natomiast zaczniemy od początku, czyli od samego systemu ADM i pracy z nim.
Nowa twarz systemu Asustor Data Master (ADM)
Jak już wspomnieliśmy, od czasu testu modelu AS6102T system operacyjny pod kontrolą którego działają wszystkie NAS’y marki Asustor przeszedł znaczną ewolucję, która najlepiej wyraża się w zmianie numeru porządkowego na 3.0. Jak można było przeczytać w informacji prasowej dotyczącej premiery nowego ADM, interfejs systemu został przeprojektowany na bardziej intuicyjny, przypominający w działaniu interfejs tabletu. Przede wszystkim jednak stał się prostszy, bardziej czytelny i uporządkowany.
W nowej wersji ADM znacznie lepiej radzi sobie z ekranami o nietypowych rozdzielczościach i oferuje trzy układy ikon (5×3, 6×3 i 7×4), które w dodatku można grupować zgodnie z uznaniem. Sama stylistyka interfejsu też jest w dużym stopniu konfigurowalna, tak więc jeżeli komuś nie spodoba się jego domyślny wygląd (np. stylizacja wizualna na oprogramowanie marki Apple), to może w nim sporo zmienić.
Oczywiście nie każdemu taki minimalizm musi odpowiadać, podobnie jak brak menu Start czy bardziej rozbudowanego systemu widżetów. Niektórzy będą też zapewne narzekać na to, że system w wersji "gołej" odznacza się mocno podstawową funkcjonalnością – choć warto zauważyć, że niektórzy producenci idą w tym trendzie jeszcze dalej i ich systemy operacyjne dla magazynów NAS są wręcz szkieletami. A Asustor oferuje w swoim Centrum aplikacji również zalecane zestawy dla różnych grup użytkowników.
Kontrola stanu systemu i magazynu danych
Z punktu widzenia administratora dwie aplikacje mają szczególne znaczenie: Zarządzanie przechowywaniem i Monitor aktywności. Ten pierwszy oferuje informacje dotyczący fizycznych magazynów danych i ich struktury logicznej. To za jego pośrednictwem można uzyskać wgląd w stan dysków, wolumenów i zbiorów dostępnych zdalnie, informacji S.M.A.R.T. oraz narzędzi diagnostycznych, takich jak Disk Doctor. Tutaj również tworzy się nowe wolumeny oraz zarządza i usuwa istniejące. Pewnym rozszerzeniem tego narzędzia jest narzędzie Urządzenia zewnętrzne z poziomu którego zarządza się wszystkim, co jest do serwera podłączone.
Monitor aktywności to z kolei narzędzie o bardziej ogólnym działaniu, służące do śledzenia poprawności pracy serwera – wykorzystania zasobów, działania procesów, użycia dysków itd. Tutaj znaleźć można też logi i dane historyczne, o ile tylko włączyło się wcześniej ich zapamiętywanie.
Eksplorator plików
Podczas testów serwera Asustor AS6102T podstawowy Eksplorator plików tego urządzenia nie wzbudził naszego entuzjazmu. Dlatego z przyjemnością stwierdziliśmy, że w ADM 3.0 również ten element systemu przeszedł znaczną metamorfozę. Podstawowe czynności związane z obsługą plików i folderów są teraz znacznie wygodniejsze, a kopiowanie plików za jego pośrednictwem odbywa się już szybko i sprawnie. W nowej wersji Eksploratora możliwe jest też przeglądanie zdjęć i odtwarzanie muzyki bez potrzeby otwierania dodatkowych aplikacji.
![]() |
Działaniu Eksploratora plików trudno obecnie cokolwiek zarzucić. Nie utrudnia na pewno pracy użytkownikom – a to jest w tym wypadku najważniejsze. |
Kopie zapasowe danych
Każdy system NAS powinien oferować przynajmniej kilka metod wykonywania zapasowych kopii danych, które mogłyby posłużyć do stworzenia backupu z prawdziwego zdarzenia lub chociaż zwiększyć poziom bezpieczeństwa tego, co w archiwach każdego z nas jest najważniejsze. I Asustor AS6404T takie możliwości oferuje, o czym można się przekonać, zaglądając do panelu Kopie zapasowe.
Podstawową formą wykonywania zapasowych kopii danych jest Zdalna synchronizacja, czyli wykonywanie na bieżąco kopii określonych danych pomiędzy dwoma serwerami: naszym oraz dowolnym innym serwerem NAS zgodnym z protokołem rsync. Proces wykonywania kopii bezpieczeństwa może też zakładać wykorzystanie serwera FTP lub przestrzeni typu chmura – domyślnie obsługiwana jest w tym ostatnim przypadku usługa Amazon S3. Tyle w temacie wykonywania kopii bezpieczeństwa w sposób zdalny, ale do tego dochodzi jeszcze możliwość przeprowadzania analogicznych operacji na miejscu: backup lokalny (do innej lokalizacji w obrębie tego samego serwera), zewnętrzny (na inny dysk twardy lub inne urządzenie magazynujące podłączone via port USB) oraz tzw. One Touch Backup. Ten ostatni zakłada wykorzystanie specjalnego portu USB 3.0 z przodu obudowy serwera i towarzyszącego mu przycisku. Naciśnięcie przycisku powoduje wykonanie zaprogramowanej wcześniej czynności – np. skopiowania wszystkich danych z nośnika na dysk serwera. Oprócz danych na urządzeniu kopiowane mogą być również ustawienia samego serwera – warto przeprowadzać taką procedurę po każdej poważniejszej zmianie konfiguracji urządzenia NAS.
Warto w tym momencie wspomnieć o roli, jaką omawiany serwer NAS może odegrać w automatycznym wykonywaniu i przechowywaniu kopii danych z naszego komputera. To zadanie realizuje dostępny nieodpłatnie na stronie firmy Asustor program Backup Plan przeznaczony dla systemów Windows lub w przypadku komputerów marki Apple technologia Time Machine, którą serwer Asustor AS6102T obsługuje natywnie – należy tylko włączyć odpowiednią opcję na zakładce Mac OS X w panelu Usługi.
Przystosowanie do pracy ciągłej w warunkach domowych (i nie tylko)
Tradycyjnie już stronę tę kończymy krótkim rzutem oka na funkcje ułatwiające domownikom "życie z serwerem". Chodzi oczywiście o wszystko to, dzięki czemu użytkowanie urządzenia NAS w prywatnym domu lub mieszkaniu – nawet w niewielkiej kawalerce – nie jest źródłem dyskomfortu. Ich brak mógłby być bowiem dla wielu czymś, co dyskwalifikuje taki serwer. Jak jest więc w tym przypadku?
Asustor AS6404T jest przede wszystkim urządzeniem bardzo cichym. Podczas trwających przez 2 tygodnie testów ani razu nie zdarzyło nam się usłyszeć wentylatora tego urządzenia pracującego na wysokich obrotach. Sprzęt ten umożliwia też swobodne ustawianie pracy diód LED – zarówno ich mocy jak i godzin, w których mają pozostawać wyłączone. Serwer ten oferuje też rozbudowane plany hibernowania dysków oraz samego urządzenia, opcje tworzenia harmonogramów zasilania oraz umożliwia zdefiniowanie sposobów włączania go na odległość (zarówno z poziomu sieci lokalnej (WOL), jak i Internetu (WOW).
Podsumowując: jest to urządzenie przyjazne i niekłopotliwe dla domowników. Czyli takie, jakie powinno być.
Sprawdź inne artykuły z kategorii: Testy: akcesoria
- Wacom Intuos Pro M – test praktyczny
- SanDisk Extreme Portable SSD – test praktyczny
- Test plecaka Thule Aspect TAC-106 DSLR
- Manfrotto Xume – test praktyczny filtrów i magnetycznego systemu mocowań
- FeiyuTech a2000 – test praktyczny gimbala dla lustrzanek i bezlusterkowców
- QNAP TS-253B – test praktyczny systemu NAS dla domów i małych firm
- Synology DiskStation DS216+II - test wydajnościowy i recenzja
- EIZO ColorEdge CS2730 - test praktyczny
Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Spis treści
- Wygląd zewnętrzny, budowa, parametry
- Instalacja i przygotowanie do pracy
- Funkcjonalność podstawowa
- Testy wydajnościowe
- Podsumowanie
Najczęściej czytane dzisiaj
Najczęściej czytane w tygodniu
Najczęściej czytane w roku
- Trenuj fotografię tej wiosny. Odbierz kupon rabatowy!
- Jak fotografować jesień
- Kompozycja w fotografii. Praktyczny przewodnik po 14 zasadach z ćwiczeniami
- Zrozumieć fotografię i wyjątkowy abonament
- Fotografia aktu: wyposażenie studia fotograficznego - praktyczny poradnik
- Fotografowanie miasta nocą - poradnik
- Poradnik: Długie czasy naświetlania w praktyce
- Fotografia od A do Z: Przysłona
- Zoom na prezenty 2022. Świąteczny poradnik zakupowy dla miłośników fotografii i wideo
- Wpływ parametrów obiektywu na jakość fotografii