Asustor NAS AS6404T - test praktyczny

Asustor NAS AS6404T - test praktyczny

Małe serwery NAS dzielą się na urządzenia prostsze i bardziej zaawansowane. Te drugie kierowane są do użytkowników bardziej wymagających, zmuszonych do składowania większych ilości danych i wykorzystujących swoje magazyny w bardziej różnorodnym zakresie. Dzisiaj na warsztacie mamy właśnie taki sprzęt, reklamowany przez producenta jako urządzenie o niespotykanej w swojej klasie wydajności i mocy obliczeniowej. Sprawdzimy zatem, jak czterozatokowy Asustor AS6404T spisuje się w warunkach warsztatu fotografa lub filmowca.Testy wydajnościowe


Procedura sprawdzenia wydajności przesyłu danych z serwera i na niego zakłada, jak zwykle, wykorzystanie kilku urządzeń używanych w codziennej praktyce fotografa. Dlatego też nasze testy polegały na kopiowaniu na i z zamontowanych w testowanym serwerze NAS dysków twardych określonych danych za pomocą łącza sieciowego Ethernet (zarówno w sposób "zwykły", jak i z szyfrowaniem danych), tylnych złączy USB 3.0 oraz USB typu C. Dodatkowo sprawdziliśmy wydajność narzędzia One Touch Backup obsługującego przednie złącze USB 3.0. Prędkość przesyłu plików mierzona była na dwóch rodzajach danych: pojedynczym dużym pliku wideo oraz zestawie pięciuset średniej wielkości plików zdjęciowych w formacie RAW. Każdy pomiar dla pewności przeprowadzany był pięciokrotnie, a wyniki uśredniono. W przypadku uzyskania wyniku cząstkowego bardzo odbiegającego od pozostałych był on przez nas odrzucany, a pomiar powtarzany. W tabelach z wynikami podawaliśmy zakres pomiarów uzyskany w ramach serii, których wyniki ostatecznie uwzględniane były w obliczeniach prędkości średniej.

Platforma testowa

Do przeprowadzenia testu wykorzystaliśmy komputer klasy PC pracujący pod kontrolą systemu Windows 7 w wersji 64-bitowej. Jest to sprzęt wykorzystywany na co dzień jako platforma edycyjna fotografa i stosownie do tego wyposażona: czterordzeniowy procesor i7-2600K, 8 gigabajtów pamięci operacyjnej, systemowy dysk SSD (w tej roli 256-gigabajtowy model SU800 firmy ADATA) oraz 3-terabajtowy talerzowy dysk twardy do przechowywania danych. Z perspektywy samego testu najważniejsze jest jednak to, że komputer ten dysponuje kontrolerem Gigabit Ethernet oraz złączami USB w standardach 2.0 i 3.0. Pozwoliło to nam sprawdzić prędkość przesyłu danych na wszystkich kanałach komunikacji.
 

Asustor AS6404T test praktyczny test wydajnościowy serwer NAS sieciowy magazyn danych
Konfiguracja testowa serwera (macierz RAID 0, wolumen obejmujący cały dysk) nie jest zalecana do użytkowania na co dzień z uwagi na brak jakichkolwiek zabezpieczeń danych, ale została wybrana przez nas z uwagi na oferowaną wysoką wydajność tak utworzonego systemu.

 

Procedura testowa zakłada stworzenie na opisywanym serwerze macierzy typu RAID 0 z dysków o systemie plików EXT4. Taka konfiguracja wspólna dla wszystkich testowanych w redakcji urządzeń NAS pozwala uzyskać maksymalne oferowane przez dane urządzenie osiągi. Serwer połączony został z komputerem testowym bezpośrednio, z pominięciem routera, switcha i całego otoczenia sieciowego. Na czas testów wyłączyliśmy też w komputerze wszelkie oprogramowanie mogące w wyraźny sposób opóźnić kopiowanie danych. Z kolei do pomiarów prędkości przesyłu danych przez porty USB wykorzystaliśmy szybki dysk przenośny WD My Passport Wireless Pro.

 

Ethernet (połączenie bezpośrednie)

Znając parametry techniczne testowanego urządzenia, spodziewaliśmy się co najmniej bardzo dobrych wyników przesyłu danych. Nie zawiedliśmy się. Maksymalna mierzona prędkość przesyłu danych wynosiła chwilami około 125 MB/s, a wyniki poszczególnych serii testowych były dość wyrównane. Wyniki, jakie udało nam się uzyskać to około 117 MB/s w obie strony przy przesyłaniu pojedynczego, dużego pliku, 102-107 MB/s przy przesyłaniu serii 500 plików RAW na dysk z serwera na komputer i 100-103 MB/s w drugą stronę.
 

Przeprowadzana czynność Pojedynczy plik MKV
(7,94 GB)
Pięćset plików RAW
(7,34 GB)
czas prędkość średnia czas prędkość średnia
Kopiowanie plików na serwer Ethernet 69–70 s 117,2 MB/s 73–75 s 102,1 MB/s
Kopiowanie plików z serwera Ethernet 69–70 s 117,2 MB/s 70–73 s 105,3 MB/s
Kopiowanie plików na serwer
(dane szyfrowane)
Ethernet 73–76 s 109,3 MB/s 76–79 s 97,1 MB/s
Kopiowanie plików z serwera
(dane szyfrowane)
Ethernet 72–74 s 111,1 MB/s 74–77 s 99,7 MB/s

 

Serwer Asustor AS6404T wspiera sprzętowo proces kodowania plików w przypadku włączenia opcji szyfrowania zawartości dysków, toteż nie omieszkaliśmy sprawdzić wydajności urządzenia również i w tym zakresie. W tym celu zainicjowaliśmy w wolumenie macierz RAID z szyfrowaniem danych i przeprowadziliśmy raz jeszcze pełną serię pomiarów. Uzyskane wyniki potwierdziły, że spadek wydajności przepływu danych był bardzo mały i w zasadzie nie wywarł żadnego negatywnego wpływu na komfort pracy z serwerem. Wyniki mówią zresztą same za siebie.

 

USB – złącza z tyłu obudowy

Testowane urządzenie dysponuje stosunkowo niewielką liczbą złączy USB, ale nadrabia to ich nowoczesnością. Nie ma tu ani jednego przestarzałego złącza w standardzie USB 2.0, natomiast są trzy złącza USB 3.0 typu A (dwa z tyłu i jedno z przodu obudowy) oraz jedno złącze typu C. Testy wydajnościowe złącza typu A przeprowadziliśmy na standardowym zestawie z dyskiem przenośnym, natomiast złącze typu C sprawdziliśmy komunikując serwer z komputerem PC.
 

Przeprowadzana czynność Pojedynczy plik MKV
(7,94 GB)
Pięćset plików RAW
(7,34 GB)
czas prędkość średnia czas prędkość średnia
Kopiowanie plików na serwer USB 3.0 75-77 s 107,3 MB/s 76-78 s 97,4 MB/s
Kopiowanie plików z serwera USB 3.0 66–68 s 121,4 MB/s 64-66 s 116 MB/s
Kopiowanie plików na serwer USB typ C 72-74 s 111,7 MB/s 73-75 s 101,3 MB/s
Kopiowanie plików z serwera USB typ C 63–65 s 127,1 MB/s 61-63 s 121,6 MB/s

 

Wyniki testów transmisji danych okazały się naprawdę dobre i to zarówno w przypadku dużego pojedynczego pliku, jak i pakietu kilkuset małych plików. W tym pierwszym przypadku zmierzone prędkości wynosiły od 105–108 MB/s (zapis na serwerze) do 119-123 MB/s (odczyt z serwera). Jedyną niespodzianką było to, że prędkość przepływu danych z serwera na przenośny dysk była wyraźnie większa, niż z przenośnego dysku na serwer. Na ogół jest bowiem odwrotnie.

W przypadku portu USB typu C było podobnie, z tym że jeszcze lepiej. Być może miał na to wpływ charakter połączenia (nośnikiem "partnerskim") ze strony komputera był szybki dysk SSD. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to typ połączenia optymalny, jeżeli ktoś chce wykorzystywać testowany serwer wyłącznie jako magazyn danych dla swojego komputera. To jednak byłoby sporym marnotrawstwem jego możliwości – o czym zresztą już pisaliśmy. Niemniej jednak sama obecność złącza USB typu C w tym urządzeniu oraz jego wydajność należy uznać za mocne zalety testowanego sprzętu.


USB 3.0 – funkcja One Touch Backup

Prędkość działania funkcji szybkiego wykonywania kopii danych za pośrednictwem złącza USB z przodu obudowy i przycisku One Touch Backup przeprowadziliśmy nieco inaczej. Mierzyliśmy czas od wciśnięcia przycisku do momentu potwierdzenia wymontowania urządzenia z systemu przez zgaśnięcie diody nad złączem USB. Nie chodziło tutaj o zmierzenie samej prędkości magistrali USB (sama prędkość przepływu danych przez złącze z przodu obudowy dorównywała tej zmierzonej na złączach tylnych), lecz czas trwania całego procesu – to on bowiem jest dla użytkownika korzystającego z funkcji One Touch Backup kluczowy. Tak więc chodziło nam o sprawdzenie, czy wszelkie dodatkowe czynności, jakie musi wykonać serwer (sprawdzenie miejsca docelowego, porównanie zawartości urządzenia przenośnego z obecnymi już na dyskach serwerowych danymi, wymontowanie urządzenia przy kopiowaniu) bardzo spowolnią cały proces.
 

 Asustor AS6404T test praktyczny test wydajnościowy serwer NAS sieciowy magazyn danych
Z przedniego złącza USB testowanego urządzenia można korzystać na kilka sposobów. Pierwszym jest wykorzystywanie go w taki sam sposób, jak złączy z tyłu serwera – tyle tylko, że wygodniejszym w dostępie. Drugim jest szybkie narzędzie do wykonywania kopii danych znajdujących się na urządzeniach mobilnych. Trzeba tylko określić, w jaki sposób dane te mają być przenoszone z pamięci przenośnej na dyski serwera (do wyboru kopiowanie w jedno ustalone miejsce, synchronizacja z dotychczasowymi danymi oraz kopiowanie za każdym razem do nowego foldera. Trzecią możliwością jest szybkie zgrywanie danych z serwera na urządzenie mobilne.

 

Okazało się, że i tutaj nie ma powodów do zmartwień. Czas kopiowania testowych partii danych był zaledwie o 3-4 sekundy dłuższy od mierzonego przy kopiowaniu bezpośrednim. Funkcja One Touch Backup jest więc wygodną alternatywą dla ręcznego kopiowania danych po zakończonej sesji zdjęciowej. Można aż żałować, że testowany serwer nie został wyposażony w równie szybki wbudowany czytnik kart pamięci o podobnej funkcjonalności.
 

Przeprowadzana czynność Pojedynczy plik MKV
(7,94 GB)
Pięćset plików RAW
(7,34 GB)
czas prędkość średnia czas prędkość średnia
Kopiowanie plików na serwer USB 3.0
One Touch Backup
78-80 s 102,9 MB/s 79-81 s 94,4 MB/s

 

Zamieszczone w powyższej tabelce "prędkości przepływu danych" obliczone zostały w oparciu o zmierzone czasy i oczywiście nie odpowiadają w tym wypadku wartościom realnym. Należy na nie patrzeć raczej jak na swego rodzaju symulację – jaka byłaby prędkość, gdyby uzyskany czas w całości został spożytkowany na kopiowanie danych. Jak widać, nadal są one dosyć imponujące.

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl1 2 3 4 5Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Testy: akcesoriaKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

J j.jpg Z łąki Przedzierając  się przez las.jpg Zimową ścieżką P.jpg ...