6 lutego 2010, 20:30
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 18344 razy

Asystent fotografa - kim jest naprawdę?

Asystent fotografa - kim jest naprawdę?

Znam kilku świetnych asystentów. Znają się bardzo dobrze na sprzęcie, potrafią przewidywać problemy techniczne, ale także są wsparciem dla fotografa. To duża sztuka umiejętnie dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Dlaczego jest ich tak niewielu? Pewnie dlatego, że zbyt szybko większość osób dochodzi do wniosku, że zna się na sztuce fotografowania...

Prawdopodobnie wielu adeptów fotografii zbyt szybko dochodzi do wniosku, że ich warsztat jest doskonały i zawiesza dalszy rozwój. Problemem jest też to, że tylko nieliczni asystenci traktują swoją pracę jako zawód. Dla większości to tylko okazja do podglądania pracy zawodowych fotografów. Umiejętności techniczne to jedna z najważniejszych cech dobrego asystenta. Jednak nie jedyna!

Dobry asystent powinien specjalizować się w pracy ze światłem lub sprzętem cyfrowym, ale oczywiście musi mieć solidną wiedzę w obu tych dyscyplinach. Bardzo często to właśnie asystenci doradzają fotografom dobór konkretnego sprzętu w zależności od specyfiki planu zdjęciowego.

asystent fotografa


Do obowiązków asystentów zajmujących się sprzętem cyfrowym należy nie tylko obsługa komputera, ale często również archiwizacja i eksport plików, a także dostarczenie ich do grafika. Nowoczesny sprzęt zdjęciowy posiada zaawansowane oprogramowanie i wymaga umiejętności obsługi między innymi takich programów jak Photoshop i CaptureOne. Obsługa tych programów musi być perfekcyjna.

Asystenci zajmujący się oświetleniem powinni umiejętnie obsługiwać sprzęt czołowych producentów (np. Bron i Profoto), a także znać zalety poszczególnych urządzeń. To ważne, aby asystent np. potrafił tak skonfigurować sprzęt, aby można było pracować przy najkrótszych czasach. Funkcję najbardziej wprawnych asystentów oświetleniowych można porównać do filmowych Mistrzów Oświetlenia, którym wystarczy precyzyjnie opowiedzieć o zamierzonym efekcie, a oni będą potrafili skonfigurować i ustawić odpowiednie oświetlenie. To wielka sztuka wymagająca dużej wiedzy technologicznej i wyobraźni artystycznej. Osoby takie muszą mieć co najmniej podstawową wiedzę z zakresu elektryki, ale także przewidywać problemy i niebezpieczeństwa.

asystent fotografa


Większość asystentów to wolni strzelcy współpracujący z różnymi studiami. Są oczywiście asystenci, którzy współpracują tylko z jednym fotografem. Praca takiej osoby wymaga dodatkowo umiejętności zbliżonych do pracy kierownika planu i konieczne są umiejętności organizacyjne. W takich wypadkach to “osobiści" asystenci fotografów odpowiadają za koordynację pracy reszty ekipy technicznej.

Uważam, że praca asystentów jest ciężka. Sporadycznie dzień pracy trwa krócej niż 10 godzin. Zazwyczaj to także praca fizyczna. Jestem jednak przekonany, że wielu osobom praca ta może przez lata dawać dużo satysfakcji zawodowej i artystycznej. Stopniowo podwyższana poprzeczka w tej profesji przynosi także wymierne efekty finansowe. Zawodowi asystenci zarabiają coraz więcej i są cenieni przez elitę fotografów.


Czytaj także:
Od asystenta do ...
Asystent fotografa - podstawy
Asystent fotografa - techniki oświetleniowe


Szymon Kobusińskiwww.swiatobrazu.pl