15 stycznia 2020, 08:19
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 7334 razy

Australia płonie - zdjęcie Matthew Abbotta, które przejdzie do historii

Australia płonie - zdjęcie Matthew Abbotta, które przejdzie do historii

Sytuacja Australii jest zatrważająca, a statystyki przerażają - szacuje się, że dotychczas zginęło ponad miliard zwierząt, a jednocześnie pożary zabiły już 24 osoby - W sieci nieustannie pojawiają się infografiki i fotografie ukazujące skalę tej katastrofy, ale najbardziej ikonicznym i przemawiającym do ludzi zdjęciem jest obraz autorstwa Matthew Abbotta.

Australia w ogniu - Matthew Abbott wykonał niezwykle poruszające zdjęcie

Fotoreporter pracujący dla New York Times został wyznaczony do relacjonowania australijskich pożarów. Podczas swojej pracy wykonał poruszające i niepokojące zdjęcie przedstawiające kangura, skaczącego nad jeziorem Conjola na tle ściany ognia, która zajęła budynek mieszkalny. 
 
australia
 
fot. Matthew Abbott
 
Fotografia Matthew Abbotta została opublikowana 31 grudnia 2019 roku i natychmiast zyskała popularność. Nie ma się co dziwić - obraz jest niezwykle poruszający. Jeden z symboli Australii znajdujący się w pułapce bez wyjścia, w dodatku zestawiony z pochłoniętym przez ogień domostwem, czyli symbolem bezpieczeństwa każdego człowieka i tym, co łączy się najbardziej z pojęciem jego materialnego dobytku i jest najbardziej zagrożone w trakcie pożarów. Dodatkowo fotoreporter wykazał się doskonałym wyczuciem decydującego momentu. 
 
Co więcej kangur, który kojarzy się z dziko żyjącym zwierzęciem jest tutaj zestawiony z zabudowaniami ludzkimi. To niepokojące  a jednoczesnie doskonałe odniesienie do faktu, iż pożary spowodowane są często pochłanianiem kolejnych obszarów naturalnego środowiska i nadmierne ingerowanie w przyrodę. Fotograf był na tyle blisko sceny, iż widz może niemal poczuć gorąco buchających płomieni. 
 
Zdjęcie pojawiło się na wielu profilach znanych postaci i organizacji związanych z działaniami na rzecz ochrony środowiska. Niestety fotografia była często wykorzystywana bez wskazania autorstwa, w tym nawet przy okazji promowania ofert sklepów internetowych czy innych działań ściśle komercyjnych i nie mających za wiele wspólnego z ochroną środowiska czy samą Australią (może poza lokalizacją przedsiębiorców). 
 
Fotografia Abbotta z pewnością zapisze się w historii fotografii, dołączając do innych kultowych dzieł. Przy okazji tego zdjęcia znów potwierdzają się słowa słynnego Roberta Capy - "jeśli Twoje zdjęcie nie jest dobre, to znaczy że nie byłeś wystarczająco blisko". Obraz zwraca uwagę na katastrofę, robiąc to w niezwykle sugestywny sposób. Kolejny raz jednak pojawia się pytanie - czy fotografia w rzeczywistości jest w stanie cokolwiek zmienić?


www.swiatobrazu.pl