4 maja 2009, 14:12
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1455 razy

Autoportrety Krzysztofa Wodiczki w Bunkrze Sztuki

Autoportrety Krzysztofa Wodiczki w Bunkrze Sztuki

Jedną z aż trzech wystaw, które zostaną otwarte w krakowskim Bunkrze Sztuki 8 maja będzie pokaz autoportretów wybitnego polskiego artysty, Krzysztofa Wodiczki.

Wystawa obejmująca rekonstrukcje kilku autoportretów Krzysztofa Wodiczki z początku lat 70. przypomina prace mało znane, częściowo tylko zachowane i funkcjonujące w postaci dokumentacji też tylko częściowo publikowanej. Centralną częścią ekspozycji jest instalacja przedstawiająca dwustronne zdjęcie autora pochylającego się nad swoim lustrzanym odbiciem. Czytelna parafraza sytuacji narcystycznego zapatrzenia w siebie artysty, który nie sięgając wzrokiem poza dylematy twórczego "ja", nie jest w stanie dojrzeć niczego poza własnym odbiciem.


fot. Krzysztof Wodiczko

Podobnie ironiczne wobec "wsobności" twórcy są dwa inne autoportrety, których bohater jest "wyłączony" z tego, co dzieje się wokół niego. Dwustronny, podwójny z artystą patrzącym w górę lub w dół oraz narożny, w którym spojrzenie autora nie wykracza poza widzenie samego siebie. We wszystkich autoportretach czytelny jest autoironiczny wymiar tych prac, w których Wodiczko wykorzystując własny wizerunek dystansował się od indywidualistycznych roszczeń. Krytyczny wobec modernistycznych celebracji podmiotu w polskiej sztuce lat 70., do której nie dochodziły "pomruki o nieistotności autora". Dla zrealizowanych w latach 1973-1974 różnych wersji autoportretów odniesieniem były również weryfikacje usytuowania własnej praktyki artystycznej w ówczesnej rzeczywistości, zwłaszcza złudnej pozycji podmiotu w kontekście polskiej "gry pozorów". Twórca projekcji publicznych, realizowanych od 1980 roku w różnych miejscach świata, postrzegający rolę artysty w kategoriach odpowiedzialności społecznej, w serii prezentowanych (zrekonstruowanych) autoportretów porzucał - jak pisał Andrzej Turowski - "egoistyczne usytuowanie podmiotu artystycznego w centrum tworzenia".


fot. Krzysztof Wodiczko

Projekt organizowany jest we współpracy z Fundacją Profile.
Kurator: Bożena Czubak
Koordynator: Karolina Vysata

PATRONI MEDIALNI:
TVP Kraków, Gazeta Wyborcza, Onet.pl, SwiatObrazu.pl, Cracow-life.com, krakow POST, Miesiąc w Krakowie.


INFORMACJE O WYSTAWACH
Autoportret 2 - w Krakowie
Autor Krzysztof Wodiczko
Wystawa czynna od8 maja 2009, 20:00
Wystawa czynna do7 czerwca 2009, 00:00
Wernisaż ---
Miejsce Bunkier Sztuki, Kraków, pl. Szczepański 3a,


www.swiatobrazu.pl