16 lutego 2010, 10:05
Autor: Anna Cymer
czytano: 13141 razy

Bartek Materka: wystawa malarstwa inspirowanego fotografią

Bartek Materka: wystawa malarstwa inspirowanego fotografią

Bartek Materka jest w tej chwili jednym z najbardziej cenionych polskich malarzy. Większość jego obrazów jest inspirowana fotografią. Teraz te prace można zobaczyć w Bunkrze Sztuki.

Wystawa w Bunkrze Sztuki jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości Bartka Materki. Obejmuje prace powstałe w latach 2004-2010. Tytułowa Klatka oznacza kadr fotografii, klatkę filmową, zamknięte pomieszczenie, więzienie czy wreszcie pułapkę. Jest to pojęcie, które można czytać bardzo szeroko. Klatkę da się interpretować jako opowieść artysty o świecie, ale warto też spojrzeć na nią przez pryzmat własnych doświadczeń i szukać w pracach malarza osobistych znaczeń. Każdy obraz jest niezależnym, pełnym zdaniem – mikroświatem otwartym na samodzielne poszukiwania widza.

inspirować fotografia artysta malarstwo być wystawa
Bartek Materka, Tłum 3, 2010, olej na płótnie, 150 x 200 cm

Punktem wyjścia dla większości prac Materki są zdjęcia. Jednak rzadko jest to jedynie zapis rzeczywistości: artystę fascynują raczej deformacje, odkształcenia i anomalie jakim obrazy ulegają w naszej świadomości, a także zakłócenia wywołane zastosowaniem współczesnych technologii optycznych lub biologicznymi zaburzeniami widzenia. W efekcie malarskich eksperymentów jego prace balansują na granicy reprezentacji i abstrakcji. Przedmiotem analizy nie jest jednak odkrycie naukowe samo w sobie, ani jednostka chorobowa z medycznego punktu widzenia. Artysta koncentruje się przede wszystkim na kondycji emocjonalnej, której doświadcza indywidualny bądź zbiorowy uczestnik danego zjawiska.

inspirować fotografia artysta malarstwo być wystawa
Bartek Materka, T&T, 2009_2010, olej na płótnie, 200 x 200 cm

Jego twórczość niełatwo określić i opisać w sposób jednoznaczny. Artysta ma w sobie imperatyw niezależności, wrodzoną ciekawość i wielką potrzebę eksperymentowania. Jest dynamiczny, ciągle poszukuje nowych tematów i rozwiązań formalnych. Nie lubi definiowania swojej sztuki według jednego klucza, zwinnie wymyka się kolejnym etykietom, które nadają jej krytycy, przemieszczając się szybko w różnych obszarach zainteresowań. Sztuka Bartka Materki bywa bardzo osobista, a jej źródło tkwi często w prywatnych doświadczeniach. Jednocześnie artysta podejmuje zagadnienia uniwersalne, obserwuje zjawiska z zakresu socjologii i psychologii. Z właściwą dla wielu prekursorów malarstwa pasją nawiązuje do najnowszych rozwiązań technicznych i odkryć naukowych.

inspirować fotografia artysta malarstwo być wystawa
Bartek Materka, 404 Not Found, 2009, olej na płótnie, 120 x 160 cm

Bartek Materka jest absolwentem krakowskiej ASP. W ciągu ostatnich kilku lat stał się artystą widocznym i znaczącym w obszarze życia artystycznego w kraju i na scenie międzynarodowej. Jego dokonania wielokrotnie weryfikowały ważne nagrody i wyróżnienia, m. in. III nagroda na Biennale "Bielska Jesień" (2005), stypendium Vermont Studio Center w USA (2006). Prace Materki znajdują się w licznych prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Współpracuje z Galerią Raster.

Współpraca: RASTER

inspirować fotografia artysta malarstwo być wystawa
Bartek Materka, Grzyb [column stinkhorn] 160x160cm olej na płótnie

inspirować fotografia artysta malarstwo być wystawa
Bartek Materka, Robotnik, 180x140cm olej na płótnie


INFORMACJE O WYSTAWACH
Klatka
Autor Bartek Materka
Wystawa czynna od24 lutego 2010, 00:00
Wystawa czynna do11 kwietnia 2010, 00:00
Wernisaż 23 lutego 2010, 18:00
Miejsce Bunkier Sztuki, Kraków, pl. Szczepański 3a,


www.swiatobrazu.pl