Blindtouch – pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla niewidomych stworzony przez Polaków

Blindtouch – pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla niewidomych stworzony przez Polaków

Polacy stworzyli pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla osób niewidomych. To niezwykle pomysłowe urządzenie pozwala wykonać zdjęcie np. krajobrazu, a następnie „obejrzeć” je wykorzystując zmysł dotyku i panel z wysuwanymi pinami, który tworzy tzw. tyflografiki. Co prawda na razie zaprezentowana wersja jest prototypem, ale wynalazek jest naprawdę obiecujący.


Urządzenie nazwane Blindtouch zostało stworzone przez Robot Manufacture. Zastosowana w nim trójwymiarowa matryca składa się jedynie z 32x25 punktów, ale pozwala na skuteczne zaprezentowanie pomysłu. Dalszy rozwój produktu ma być finansowany za pomocą akcji w portalu crowdfundingowym. Dzięki temu uda się stworzyć urządzenie o dużo większej rozdzielczości. Już teraz jednak prototyp oferuje możliwość dotykania obrazów zapisanych na karcie SD, wykorzystuje aparat z poleceniami głosowymi ułatwiającymi obsługę, charakteryzujący się kompaktowymi rozmiarami, co pozwala na łatwe zabranie go na każdą wycieczkę. Ponadto ma wytrzymałą baterię, a baza prezentująca obrazy przetwarza je bardzo szybko, a co więcej w wersji finalnej czas ten ma zostać jeszcze skrócony. Ciekawą, dodatkową funkcją jest możliwość wykorzystania matrycy do wyświetlenia tekstu zapisanego Braille'em.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem