Zobacz niepokojące piękno bloków mieszkalnych w Hongkongu

Zobacz niepokojące piękno bloków mieszkalnych w Hongkongu

Hongkong to jeden z najgęściej zaludnionych regionów na świecie, którego średnia gęstość zaludnienia wynosi 6300 osób na km2. Ponad 7 mln ludzi żyje na powierzchni około 1 108 km2, a 29,1% ludności Hongkongu mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, zlokalizowanych w wielkich blokowiskach. Ich skala przytłacza nawet tych, których codziennością są polskie, szare blokowiska.


Blokowiska w Hongkongu - ujęcia z ziemi i z drona

Toby Harriman postanowił uwiecznić labirynt mieszkań zlokalizowanych na tamtejszych blokowiskach. Jak sam przyznaje, chciał je pokazać jako abstrakcyjne formy, nawiązujące swoimi kształtami do dzieł sztuki. Do zarejestrowania ujęć z powietrza wykorzystał drona DJI Mavic 2 Pro i filtry Polar Pro ND. Zdjęcia wykonał aparatami Canon 5DS R i Canon 1DX Mark II z podpiętym obiektywem Canon 100-400 mm. 
 
Mężczyzna przebywał w Hongkongu zaledwie przez 4 dni, w związku z czym odczuwa niedosyt i chciałby tam powrócić. Trzeba jednak przyznać, że udało mu się ukazać zdumiewający i jednocześnie niepokojący ogrom kompleksów mieszkalnych w Hongkongu. Powstaje napięcie pomiędzy atrakcyjną wizualnie formą, kształtem i kolorystyką tej architektury, a skojarzeniem z mrowiskiem lub ulem, pozbawiającym tożsamości mieszkańców. Z drugiej strony na wielu z ujęć bloki na pierwszy rzut oka wydają się opustoszałe i dopiero bliższe zapoznanie się z obrazami pozwala odkryć wskazówki, sugerujące, iż lokale są zajęte przez ludzi. Zdradzają to np. wywieszone na balkonach suszące się ubrania. Z perspektywy polskiej infrastruktury miast Hongkong wydaje się więc niepokojącą wizją przyszłości.
 
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem