20 września 2009, 12:50
Autor: Anna Cymer
czytano: 4810 razy

Budownictwo sfotografowane

Budownictwo sfotografowane

Architektura dużo zawdzięcza fotografii – wiele budynków wygląda lepiej na zdjęciu niż w rzeczywistości. Ale trzeba zapytać też, co by zrobili fotografowie bez pięknych gmachów, którym można robić zdjęcia?

We wrześniu i październiku w Kolonii, w galerii Gabrielle Ammann można oglądać wystawę zdjęć Helene Binet, fotografki, która dziś znajduje się w światowej czołówce fotografów architektury. To jej zdjęcia mogą służyć za idealny przykład tezy o tym, jak bardzo fotografia służy architekturze.
W Kolonii Binet pokazuje zdjęcia, na których uwieczniła dzieła laureata tegorocznej Nagrody Pritzkera (uważanej za odpowiednik Nagrody Nobla w architekturze), Petera Zumthora. Pochodzący i do dziś mieszkający w szwajcarskiej wiosce w Alpach architekt projektuje budynki w minimalistycznym, surowym i oszczędnym stylu. Ultra-proste bryły z kamienia wkomponowuje w naturalny krajobraz; unika ozdobników, a właściwie jakiegokolwiek detalu architektonicznego. Binet „dostosowała” swoje zdjęcia do tego stylu – bo i jej fotografie ograniczają się do prostych płaszczyzn, na wielu trudno się wręcz zorientować, że przedstawiają budynek.

budownictwo sfotografować który fotograf architektura fotografia budynek zdjęcie
Feldkapelle für den heiligen Bruder Klaus
fot. Hélène Binet
źródło: www.ammann-gallery.com


Być może sekret kariery Binet polega właśnie na tym, że fotografka doskonale „czuje” intencje architekta i swój sposób fotografowania jakby dopasowuje do każdego budowniczego osobno. Bardzo znane są jej zdjęcia budynków projektowanych przez Zahę Hadid. Pochodząca z Iraku architektka buduje dynamiczne, niesymetryczne, bardzo oryginalne budynki (krytycy wytykają jej wręcz „efekciarstwo”). I takie są też zdjęcia Binet tych budynków – zupełnie inne niż wyciszone, surowe fotografie projektów Zumthora.
Po świecie krąży plotka, że Zaha Hadid akceptuje wyłącznie zdjęcia Binet i tylko jej pozwala fotografować swoje budynki – bo wie doskonale, że na tych zdjęciach będą wyglądać lepiej niż w rzeczywistości.


fotografia architektury Helene Binet Julius Schulman Zaha Hadid Peter Zumthor budownictwo sfotografować budynek zdjęcie
proj. Zaha Hadid, fot. Hélène Binet
źródło: www.zahahadidblog.com


Już dawno minęły czasy, gdy robienie zdjęć budynkom ograniczało się do przygotowywania zdjęć katalogowych lub dokumentacyjnych. Budynek czy wnętrze mogą być tematem fotografii „artystycznej”, mogą być inspiracją dla artysty; takie zdjęcia należą też bez wątpienia do kanonu sztuki.
Dowodem na to może być chociażby postać zmarłego trzy miesiące temu fotografa architektury, Juliusa Schulmana (pisaliśmy o tym TUTAJ). Zdjęcia Schulmana są wręcz magiczne, hipnotyzujące, urzekające – mimo że nie przedstawiają nic innego, jak budynki i ich wnętrza. Schulman jako pierwszy fotograf architektury wprowadził na zdjęcia ludzi – nadając im bardziej osobisty wydźwięk – bo fotografował nie modeli, a po prostu mieszkańców danego domu. Ale nawet i na tych „bezludnych” jego fotografiach każdy budynek uderza stylem, elegancją, magnetycznym wdziękiem.
Mówi się, że gdyby nie jego zdjęcia, recepcja architektonicznego modernizmu na świecie przebiegłaby zupełnie inaczej. A i Schulman w innym wypadku nie znalazłby stałego miejsca w historii światowej fotografii.

budownictwo sfotografować który fotograf architektura fotografia budynek zdjęcie
Case Study House #22, 1960 Los Angeles, CA / Pierre Koenig, architect;
fot. Julius Schulman
źródło: www.archdaily.com/29457/julius-schulman-1910-2009


Jak widać architektura i fotografia – dwie sztuki, których z pozoru nic nie łączy – tak naprawdę nie mogą po prostu bez siebie żyć.

Strona interetowa fotografki: www.helenebinet.com
Więcej o wystawie zdjęć budynków Petera Zumthora na www.ammann-gallery.com


 
  budownictwo sfotografować który fotograf architektura fotografia budynek zdjęcie
Feldkapelle für den heiligen Bruder Klaus
fot. Hélène Binet
źródło: www.ammann-gallery.comwww.swiatobrazu.pl