Bytomska Kronika zakopuje przepaść pokoleniową

Bytomska Kronika zakopuje przepaść pokoleniową

Młody fotograf dziś nie wie, jak się wywołuje negatyw. Stary zaś może mieć mało do powiedzenia na temat balansu bieli. Ale czy w związku z tym zmieniała się też fotografia?


Na naszych oczach dokonała się rewolucja. W ciągu dekady fotografia przeżyła gigantyczną zmianę, większą chyba niż przejście z płytek szklanych na elastyczną błonę fotograficzną. W krótkim czasie całkowicie w odstawkę poszły analogowe materiały i techniki fotograficzne, ustępując miejsca technologii cyfrowej.
Przez jakiś czas oba sposoby utrwalania obrazu żyły jednocześnie – bo nie wszyscy równie łatwo i sprawnie przenieśli swoją działalność w świat zdigitalizowany. Przez jakiś czas mówiło się wręcz, że „cyfrówka nigdy nie wygra z analogiem”. Rzeczywiście, dość długo jakość obrazu cyfrowego pozostawiała wiele do życzenia. Ale i to już się zmieniło – są bowiem cyfrowe lustrzanki, także średnioformatowe, które robią zdjęcia doskonałej jakości. Technika cyfrowa dziś już całkowicie wyparła analogową, pozostawiając dla niej miejsce jedynie w pracowniach fanatyków, hobbystów i pasjonatów.
Tę technologiczną przemianę można też potraktować symbolicznie – jako zmianę w sposobie myślenia i miejsca fotografii w świecie, w sztuce, w świadomości ludzi. Bo przecież jeszcze 10 lat temu, żeby robić zdjęcia – choćby najbardziej amatorskie – trzeba było jednak mieć aparat, kupić kliszę, później ją wywołać i zrobić odbitki. Dziś, żeby zostać „fotografem” wystarczy telefon komórkowy, w którym efekt pracy widoczny jest w ułamku sekundy.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem