17 września 2012, 10:41
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 12401 razy

Canon EOS 6D - tańsza pełna klatka z modułem Wi-Fi

Canon EOS 6D - tańsza pełna klatka z modułem Wi-Fi

Photokina 2012 // W cztery dni po premierze Nikona, Canon odpowiada własnym pełnoklatkowym modelem dla entuzjastów. EOS 6D jest aparatem z nową, 20,2-megapikselową matrycą CMOS oraz 11-punktowym modułem AF z jednym punktem krzyżowym. Całość zamknięto w wytrzymałym korpusie z magnezu, który jednocześnie jest jednym z najlżejszych na rynku.

Canon EOS 6D rozmiarem i masą zbliżony jest do modelu EOS 60D, jednak - w przeciwieństwie do dwucyfrowego aparatu - tutaj mamy pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 20,2 megapikseli. Sensor został opracowany od początku przez japońskich inżynierów, dzięki czemu zapewni optymalną pracę aparatu. Najważniejsze jest tu połączenie z niewielkich wymiarów sensorem formatu 35 mm i solidne wykonanie.

Jednocześnie, 6D to pierwszy w historii serii EOS aparat z wbudowanym modułem Wi-Fi i GPS, umożliwiający geotagowanie i bezprzewodowy transfer do komputera, chmury czy smartfona. 

Canon EOS 6D Photokina 2012
Canon EOS 6D to odpowiedź na Nikona D600 - pierwszą, pełnoklatkową lustrzankę dla entuzjastów

Matryca pozwala na rejestrowanie obrazu z czułością ISO od 100 do 25600 (z rozszerzeniem do 50 i 102400). Na pokładzie znajdziemy również nowy, 11-punktowy system autofocusu. Układ - według deklaracji producenta - jest w stanie efektywnie pracować od -3EV.

[kn_advert]

Procesor DIGIC 5+ oferuje wiele automatycznych trybów i funkcji kreatywnych, co w połączeniu z możliwością ręcznej kontroli ekspozycji daje sporą dowolność w sposobie naświetlania klatki.

EOS 6D ciekawie prezentuje się również od strony programowej. Mamy do dyspozycji na przykład tryb HDR, który w prosty sposób pozwala na wykonanie zdjęć o szerokiej rozpiętości tonalnej. Z menu możemy wybrać również tryb cichego fotografowania, po którego aktywacji aparat tłumi dźwięk migawki i lustra, umożliwiając dyskretną pracę.

Canon EOS 6D Photokina 2012
Canon EOS 6D - widok z góry

Nowy, pełnoklatkowy Canon to też pierwszy EOS z wbudowaną łącznością Wi-Fi. Pozwala on fotografom na dzielenie się swoją pracą zaraz po wykonaniu zdjęć. Obrazy można przesyłać do takich serwisów, jak Facebook czy YouTube, można je również bezpośrednio drukować na drukarkach Canona z modułem Wi-Fi. Filmy i zdjęcia mogą być też oglądane na telewizorach, które obsługują standard DLNA. Bezprzewodowe połączenie ze smartfonem pozwala z kolei na zdalne sterowanie lustrzanką - zmianę ustawień, wyzwolenie migawki i przeglądanie zdjęć, jeśli trzycalowy monitor okaże się niewystarczająco duży.

Canon EOS 6D Photokina 2012
Canon EOS 6D - widok na tylną ściankę

Wizytówką Canona jest oczywiście tryb filmowy, który w 6D będzie równie dobry, co u jego starszego i bardziej zaawansowanego kuzyna - 5D Mark III.

EOS 6D mierzy 144,5×110,5×71,2 mm przy masie 770 z baterią i kartą pamięci. Aparat jest najbardziej kompaktową pełnoklatkową lustrzanką w ofercie tego producenta. Korpus jest odporny na kurz i deszcz.

Cena ma wynieść około 2100 dolarów.

Źródło: Canonwww.swiatobrazu.pl