6 lutego 2015, 11:10
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 8333 razy

Canon EOS M3 - nowy bezlusterkowiec w ofercie "czerwonych"

Canon EOS M3 - nowy bezlusterkowiec w ofercie "czerwonych"

Firma Canon jak do tej pory nie miała szczęścia do bezlusterkowców. Zaprezentowany trzy lata temu model EOS M inaugurujący cały system nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań, a na następcę przyszło nam czekać dość długo - do tego stopnia, że prezentując go, producent podniósł numerację nie o jedną, lecz o dwie jednostki. Obecnie oczekiwanie dobiegło końca, lecz czy nowy Canon EOS M3 będzie w stanie zmazać niekorzystne pierwsze wrażenie? Lektura dokumentacji aparatu pozwala sądzić, że tak właśnie będzie - "trójka" zapowiada się bowiem naprawdę apetycznie!

Canon EOS M3 to - jak głoszą materiały prasowe dostarczone nam przez producenta - kompaktowy aparat systemowy stworzony z myślą o fotografach, którzy oczekują wysokiej wydajności. I rzeczywiście patrząc na specyfikacje i zdjęcia widać, że względem poprzednika dokonał się znaczny, i co najważniejsze oczekiwany postęp. W aparacie tym połączono kompaktowe wymiary z układem rejestracji i obróbki obrazu mającym zapewnić doskonałe zdjęcia i filmy oraz poziomem kontroli charakterystycznym dla pełnoprawnego aparatu z rodziny EOS.
 

Canon EOS M3 bezlusterkowiec EOS M
Canon EOS M3 - widok z przodu. (Fot. Canon)

 

"Trójka" wyposażona została w pierwszą 24,2 MP matrycę APS-C marki Canon oraz najbardziej zaawansowany procesor przetwarzania obrazu DIGIC 6, mający zapewnić najwyższą możliwą jakość zdjęć i filmów. Dzięki nowej hybrydowej matrycy CMOS AF III i 49-punktowemu systemowi AF, aparat oferuje szybki autofocus, pozwalając uchwycić piękno ruchu. Intuicyjny układ przycisków i swoboda w zakresie wyboru obiektywu sprawiają natomiast, że ten kompaktowy aparat może stać się idealną propozycją dla zaawansowanych użytkowników.

[kn_advert]

Nowe technologie, najwyższa jakość zdjęć

Dzięki wykorzystaniu 24,2 MP matrycy aparat zapewnia szczegółowy, bogaty w kolory obraz niezależnie od tematyki zdjęcia. Szeroki zakres czułości 100-12800 ISO przekłada się na realistyczne, pozbawione szumów zdjęcia nawet w wymagających warunkach, np. gdy zapada zmierzch. Canon EOS M3 został wyposażony w 49-punktowy system AF i innowacyjną technologię hybrydową CMOS AF III, która zapewnia, że fotografowany obiekt będzie ostry zawsze, gdy jest to potrzebne, np. podczas dokumentowania występu artystów ulicznych czy dzikich zwierząt na safari.

 
Canon EOS M3 bezlusterkowiec EOS M
Canon EOS M3 - widok z tyłu. (Fot. Canon)

 

Warto zauważyć, że już druga generacja tego systemu (zastosowana m.in. w Canonie EOS 70D) zasłużyła na opinię bardzo innowacyjnej i skutecznej, tak więc można liczyć na to, że kłopoty z ustawianiem ostrości, jakie występowały w pierwszym Canonie EOS M odejdą już na zawsze do przeszłości.

 

Pełna kontrola – design i obsługa charakterystyczne dla linii EOS

EOS M3 oferuje wszystko, co z konstrukcyjnego punktu widzenia najlepsze w serii EOS. Za sprawą nowego, głębszego uchwytu (gripu) aparat jest bardzo wygodny w obsłudze. Bezpośredni dostęp do opcji kontroli, takich jak np. pokrętło kompensacji ekspozycji, pokrętło głównych ustawień i programowalne przyciski, pozwala dopasować ustawienia do indywidualnego stylu fotografowania. Uzupełnieniem jest duży 7,5 cm (3") - odchylany o 180 stopni w górę i 45 stopni w dół - ekran dotykowy LCD, który obsługiwany jest za pomocą gestów multi-touch. Dzięki niemu aparat zapewnia swobodę podczas fotografowania z różnej perspektywy. Ekran daje także dostęp do systemu dotykowego menu, który znany jest z lustrzanek cyfrowych.
 

Canon EOS M3 bezlusterkowiec EOS M
Canon EOS M3 - widok z góry. (Fot. Canon)

 

Możliwość zaprogramowania własnych ustawień, gorąca stopka dla lamp błyskowych Canon oraz opcjonalny elektroniczny wizjer pozwalają dopasować aparat do preferencji fotografa. System mocowania EF-M daje dostęp do linii obiektywów, która obejmuje zarówno modele typu pancake ("naleśniki"), jak i zoomy. Dodatkowo, dzięki funkcji Creative Assist, aparat EOS M3 można kontrolować za pośrednictwem ekranu dotykowego. Zapewnia ona także podgląd efektów w czasie rzeczywistym, podczas fotografowania. Ustawienia, takie jak jasność, rozmycie tła, nasycenie kolorów, kontrast czy temperatura barwna można dowolnie zmieniać, a wybrane kombinacje zapisać i wykorzystać ponownie.

 

Piękne filmy

Początkujący twórcy filmów będę mogli rejestrować nagrania Full HD 24p, 25p lub 30p i w łatwy sposób dzielić się nimi, ponieważ można je zapisać w formacie MP4. Nowy, zaawansowany system Hybrid CMOS AF III zapewnia ciągły autofocus, dzięki któremu filmowane postacie lub obiekty zawsze będą wyraźne. Bardziej doświadczeni użytkownicy docenią dotykowy AF, który pozwoli wybrać odpowiedni obiekt na ekranie, nawet jeśli jest w ruchu. Z kolei tryb Manual Movie daje pełną kontrolę nad ustawieniami ekspozycji, takimi jak przysłona, czas otwarcia migawki czy ISO.

 

Kontrola i udostępnianie

Za możliwością tworzenia pięknych fotografii idzie swoboda w zakresie zdalnej kontroli nad aparatem czy przesyłania zdjęć za pośrednictwem Wi-Fi lub NFC. Dzięki nowej aplikacji Camera Connect na urządzenia mobilne, która pozwala kontrolować najważniejsze ustawienia aparatu, zdalne fotografowanie z nietypowej perspektywy staje się przyjemnością. Za pośrednictwem NFC zdjęcia można przesyłać do urządzeń mobilnych, a korzystając z opcji automatycznej synchronizacji pliki mogą być wgrywane bezpośrednio do platformy Canon irista i tym samym chronione przed utratą.

 

EOS M3 – kluczowe cechy:

 

Aparat Canon EOS M3 trafi do sprzedaży w kwietniu, a jego sugerowana cena na rynku amerykańskim ma wynosić ok 770 dolarów (600 funtów w Wielkiej Brytanii). Polska cena aparatu nie została jeszcze ujawniona. Jednak przeliczając podane powyżej ceny na złotówki można spodziewać się, że będzie ona niestety dość wysoka,

 

 www.swiatobrazu.pl