- Barwa i kolor
- Cyfrowa ciemnia
- Ćwiczenia fotograficzne
- Czerń i biel
- Filmowanie aparatem
- Fotograf - ZUS i podatki
- Fotograf i prawo
- Fotograficzne ABC
- Fotografia aktu
- Fotografia od A do Z
- Fotografia krajobrazu
- Fotografia produktów
- Fotografia uliczna - street phofo
- Fotograficzne inspiracje
- Fotografowanie architektury
- Fotografowanie ruchu
- Fotografowanie zwierząt
- Kadrowanie
- Kompozycja
- Leksykon fotografów
- Najczęściej popełniane błędy
- Ostrość i nieostrość
- Perspektywa
- Portret
- Przygotowanie prezentacji zdjęć
- Studio fotograficzne dla początkujących
- Światło i ekspozycja
- Zarabiaj na fotografii
Dołącz do nas
Partnerzy
Canon EOS RP - niewielki pełnoklatkowy bezlusterkowiec
14 lutego 2019, 09:33
Canon prezentuje kolejny model z najnowszej serii pełnoklatkowych bezlusterkowców – EOS RP. To niewielkich rozmiarów, lekki aparat systemowy o rozbudowanych możliwościach, przeznaczony dla zaawansowanych amatorów, chcących rozwijać swoje umiejętności fotograficzne w ramach nowego systemu Canon EOS R. Kompaktowa konstrukcja sprawia, że EOS RP doskonale sprawdzi się podczas podróży a także fotografii krajobrazowej i portretowej, oferując jednocześnie najwyższą jakość materiałów wideo 4K. EOS RP jest nie tylko najlżejszym bezlusterkowcem z pełnoklatkową matrycą Canon, ale także aparatem wyposażonym w najszybszy na świecie system AF . Nowy model, podobnie jak EOS R, jest kompatybilny z szeroką gamą obiektywów serii EF i EF-S.
Canon zapowiada także rozwój nowego uniwersalnego obiektywu RF 24-240mm F4-6.3 IS USM dedykowanego systemowi EOS R. To niewielki, lekki zoom o praktycznym zakresie ogniskowej, która daje swobodę fotografowania w bardzo zróżnicowanych sytuacjach.
Canon EOS RP oferuje doskonałą wydajność pełnoklatkowej matrycy i możliwość skorzystania z najnowszej serii jasnych obiektywów RF, nowy model wyposażono w innowacyjne, 12-stykowe mocowanie optyczne do jeszcze szybszej komunikacji body z obiektywem. Poza nowymi obiektywami RF, nowy aparat jest także kompatybilny z szeroką gamą już istniejących obiektywów EF i EF-S. Wszystko za pomocą adaptera dostępnego w trzech wersjach – standardowy, z dodatkowym pierścieniem nastaw oraz wbudowanym mocowaniem na filtry.
EOS RP wyposażono w 26,2-MP pełnoklatkową matrycę CMOS wspartą najnowszym procesorem DIGIC 8, które gwarantują perfekcyjną jakość i bogactwo detali także w warunkach bardzo słabego oświetlenia. Uchwycenie punktu ostrości w warunkach minimalnego oświetlenia (nawet -5EV[1]) nie stanowi żadnego problemu nawet przy ISO 40 000 (rozszerzalne do ISO 102 400) – wszystko dzięki topowemu systemowi autofokusa Canon Dual Pixel CMOS AF.
Cyfrowy optymalizator obiektywu (DLO - Digital Lens Optimiser) zapewnia optymalną jakość zarówno wykorzystując natywne obiektywy RF, jak i pięć modeli serii EF. Dla płynnej edycji zdjęć w postprodukcji, EOS RP obsługuje 14-bitowe pliki CR3 RAW oraz C-RAW, które zajmują średnio o 40 proc. mniej miejsca niż standardowe pliki RAW. Pozwala to zapisać jeszcze więcej zdjęć na karcie pamięci, co przydaje się podczas podróży. Co więcej, podstawową obróbkę zdjęć można także wykonywać bezpośrednio na aparacie dzięki funkcji Creative Assist, która umożliwia m.in. nakładanie filtrów i przygotowanie fotografii do szybkiego udostępnienia w sieci.
Canon EOS RP uniwersalny w użyciu
EOS RP to najlżejszy i najbardziej atrakcyjny cenowo model z rodziny pełnoklatkowych aparatów z wymienną optyką Canon. Waży zaledwie 485g[2], przez co jest świetnym wyborem na dłuższe podróże, kiedy ilość bagażu musi być ograniczona do minimum. Jednocześnie konstrukcja aparatu ze stopu magnezu oraz dodatkowe uszczelnienia dają pewność, że sprzęt jest wytrzymały i odporny na kurz oraz wilgoć. EOS RP wyposażono w system Dual Sensing IS, który redukuje drgania aparatu podczas fotografowania np. z ręki. Jednocześnie tryb cichej migawki pozwala na bezgłośne fotografowanie, gdy sytuacja wymaga dyskrecji.
Nowy model pozwala fotografować w trybie seryjnym z prędkością do 5 kl./s i 4 kl./s w trybie Servo AF, co w połączeniu z obsługiwanym standardem kart SD UHS-II daje możliwość nieograniczonego zapisu na bufor zdjęć zarówno w formacie JPEG, jak i RAW. Obsługa aparatu jest wyjątkowo prosta i charakterystyczna dla aparatów Canon. Na świetną ergonomię wpływa głęboko umiejscowiony uchwyt, odchylany 7-5-cm ekran o wysokiej rozdzielczości oraz 0.39-calowy wyświetlacz elektroniczny OLED EVF. EOS RP jest także kompatybilny z licznymi akcesoriami EOS, w tym z zaprezentowanym dziś gripem EG-E1 i najnowszą lampą Speedlite 470EX-AI (premiera w lutym 2018 r.).
Najszybszy na świecie system Dual Pixel CMOS oferuje prędkość ostrzenia w zaledwie 0,05 s. Użytkownicy mają do wyboru aż 4779 pól AF ze 100-procentowym pokryciem kadru w pionie i 88-procentowym w poziomie, a także elektroniczny wyświetlacz z 2,36 milionem punktów, który umożliwia uchwycenie wspaniałych ujęć także w warunkach słabego oświetlenia. System Touch and Drag AF to jedna z czterech metod ustawiania ostrości podczas kadrowania. W przypadku fotografii portretowej, nieoceniona okaże się funkcja Eye AF z trybem ciągłego śledzenia, która koncentruje ostrość na oku fotografowanej osoby.
Niezależnie od tego, czy fotografujesz poruszające się obiekty czy nagrywasz dynamiczny materiał wideo, EOS RP umożliwia stałe śledzenie obiektu, aby natychmiast reagować na akcję w kadrze. W przypadku fotografii makro, opcja focus bracketing pozwala zwiększyć głębię ostrości, zapewniając zdjęciom ostrość w całym obszarze kadru. Pozostałe tryby obejmują m.in. funkcję Spot AF, AF twarzy, 1 punktowy AF, rozszerzony AF i AF.
Fotografuj i udostępniaj z Canon EOS RP
Dzięki rozbudowanej łączności Bluetooth i Wi-Fi do fotografowania i udostępniania zdjęć w sieci, EOS RP umożliwia użytkownikom sterowanie aparatem z urządzeń mobilnych, a także zdalną obsługę aparatu za pomocą prostej aplikacji Canon Camera Connect – niezależnie od tego, czy fotografujemy dziką przyrodę czy wydarzenia sportowe. Aplikacja daje nam pełną kontrolę nad ustawieniami aparatu, podgląd na żywo, a nawet możliwość zdalnego wybudzenia aparatu przez łączność Bluetooth. Po sparowaniu aparatu z kompatybilnymi urządzeniami z systemem iOS lub Android, EOS RP pozwala także osadzać współrzędne GPS w metadanych zdjęcia, umożliwiając fotografom precyzyjne oznaczanie konkretnych punktów swoich podróży. W celu jeszcze łatwiejszego udostępniania materiałów, EOS RP może automatycznie synchronizować obrazy z urządzeniem mobilnym, jak również przesyłać zdjęcia w formacie RAW do aplikacji Canon DPP Express i edytować je z poziomu smartfona lub tabletu.
Canon EOS RP zapewnia swobodę twórczą i elastyczność dla fotografów poszukujących lekkiego i łatwego w użyciu aparatu fotograficznego. Dzięki procesorowi DIGIC 8, EOS RP może rejestrować filmy w rozdzielczości 4K (25 kl./s) i Full HD (60 kl./s). Dodatkowe funkcjonalności, takie jak możliwość tworzenia filmów poklatkowych 4K, fotografie interwałowe, tryb Movie Servo AF czy filmowanie w trybie HDR umożliwiają rejestrowanie zarówno szybkich sekwencji, jak i materiałów w trybie slow-motion z szerokim zakresem dynamicznym. Funkcja Dual Pixel CMOS AF umożliwia precyzyjne ustawianie ostrości i wykrywanie twarzy, natomiast funkcja Movie Digital IS zapewnia 5-osiową stabilizację podczas nagrywania filmów z ręki. Gniazda mikrofonu i słuchawek pomagają rejestrować i monitorować poziom dźwięku w czasie rzeczywistym, podczas gdy obrotowy ekran dotykowy umożliwia wygodne fotografowanie z różnych kątów. Funkcja Video Snapshot umożliwia tworzenie krótkich podsumowań z podróży, łącząc zarejestrowane materiały w 4-, 6- lub 8-sekundowe klipy wideo.
Canon EOS RP
- 26.2 MP pełnoklatkowa matryca CMOS
- Lekkie body ze stopu magnezu
- Technologia Dual Pixel CMOS AF
- Wideo w jakości 4K
- Procesor DIGIC 8
- Zgodność z obiektywami RF oraz EF i EF-S (dzięki adapterom w trzech wersjach)
- Łączność Wi-Fi i Bluetooth
Przewidywana cena samego korpusu bezlusterkowca Canon EOS RP wynosi 1 300 dolarów.
[1] Punkt ostrości ustawiony centralnie, przysłona f/1.2, tryb pojedynczego zdjęcia
[2] Z kartą pamięci i baterią
Sprawdź inne artykuły z kategorii: Sprzęt foto: kompakty
- Aparat fotograficzny Ricoh GR III
- Ricoh WG-6 - wodoodporny aparat fotograficzny
- Nikon COOLPIX A1000 oraz Nikon COOLPIX B600 - nowe aparaty z superzoomem
- Canon EOS R – najszybszy autofokus na świecie oraz pierwszy aparat z możliwością ustawiania ostrości od -6EV
- Sony Cyber-shot HX99 i Sony Cyber-shot HX95 - najmniejsze na świecie aparaty podróżnicze z dużym zoomem
- Nikon Z 7 oraz Nikon Z 6 - pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe formatu Nikon FX
- Panasonic Lumix LX100 II - aparat 17-megapikselowa matryca dla fotografów ulicznych
Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Najczęściej czytane dzisiaj
Najczęściej czytane w tygodniu
Najczęściej czytane w roku
- Najlepsze zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Webba w 2022 roku
- Adobe Lightroom: Ekspozycja, korekty świateł i cieni
- Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i nigdy wcześniej nie widziane oblicze Jowisza
- Pokaż błysk w oczach Twoich modeli. Jak wykorzystać bliki do tworzenia przyciągających uwagę portretów?
- Kamera ze sztuczną inteligencją przekształca zwykłe zdjęcia w fantazyjne obrazy
- Przypadkowe odkrycie - schowek z 2000 aparatami i obiektywami
- Nowe zdjęcia pokazują, jak ogromny jest największy wulkan w Układzie Słonecznym
- Niesamowite zdjęcie Księżyca na tle największego teleskopu na świecie
- Burger King pozwany przez wielkość burgera różną od tej, którą widać na zdjęciach reklamowych
- Niezwykłe nagranie wiatru, który poskutkował najniższą temperaturą w USA w historii