Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaObiektywy CanonFotografia artystycznaPomysł na zdjęcieNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas


Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 11


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 17


 • Autor:
  Komentarzy: 11


 • Autor:
  Komentarzy: 19


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 45


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 11


 • Autor:
  Komentarzy: 13


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 18


 • Autor:
  Komentarzy: 20

Za co płacisz kupując droższą lustrzankę Canona?

Za co płacisz kupując droższą lustrzankę Canona?

Odpowiedź na pytanie „Canon czy Nikon” dzieliła niegdyś świat fotografii na dwa obozy, a spór o to, którego producenta aparaty są lepsze, miał tyle samo rozstrzygnięć ilu ich użytkowników. Chociaż do czołówki dołączyli inni producenci, którzy skupili się na tworzeniu bezlusterkowców, to wciąż w fotograficznym świecie trwa podział na canonowców i nikonowców. W naszym dwuczęściowym artykule skupiamy się jednak na obydwu producentach, nie faworyzując przy tym żadnego z nich i oddając im zasłużone miejsce w historii medium. Jest to dobra okazja do przeanalizowania ich oferty i wyróżnienia niuansów dzielących poszczególne modele. Pomoże to w wyborze idealnego sprzętu, dopasowanego do konkretnych potrzeb. Bohaterami drugiej części są lustrzanki Canona.


Canon - aparaty tworzone od ponad 80 lat

Podobnie jak Nikon, Canon posiada bardzo długą historię. Firma powstała w 1933 roku i już w 1934 zaprezentowała pierwszy dalmierz małoobrazkowy. W 1987 roku Canon zaprezentował znaną do dziś serię lustrzanek EOS, którą rozpoczął model EOS 650. Aparaty te zdobyły popularność i powszechne uznanie głównie za sprawą bardzo szybko działającego systemu AF. 
 
canon, lustrzanka
Canon EOS 650 - pierwsza lustrzanka ze znanej serii. / Źródło: Wikipedia
 
Aparaty Canona są wykorzystywane przez zawodowych fotoreporterów na całym świecie. Sprzęt tej marki pomógł w zarejestrowaniu wielu ikonicznych fotografii, a producent jest głównym partnerem najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie - World Press Photo. Do ambasadorów tej marki należą m.in. Eddie Keogh, a aparatów Canona używają tacy fotoreporterzy jak m.in. John Stanmeyer czy Brent Stirton. 
 
canon, lustrzanka
 
Fotografia autorstwa Johna Stanmeyera stała się zdjęciem roku wg World Press Photo 2014 i została wykonana przy użyciu Canona EOS 5D Mark III.
 

Bagnet EF - znak rozpoznawczy lustrzanek Canon EOS

Wraz z premierą pierwszego EOSa Canon zaprezentował bagnet EF, który zastąpił poprzednie mocowanie FD. Obiektywy z tym mocowaniem były pierwszymi na świecie, które wykorzystywały elektryczne styki do komunikacji z aparatem. Obecnie wkraczając w świat lustrzanek Canona, stajesz się użytkownikiem systemu EF. Podjęcie decyzji o zakupie tego typu aparatu jest więc bezpośrednio związane z ofertą instrumentów optycznych. Wieloletnia tradycja stosowanie bagnetu EF daje jednak dostęp do niezwykle szerokiej oferty i umożliwia stosowanie starszych obiektywów z nowymi lustrzankami. Obecnie w ofercie Canona znajdują się obiektywy EF i EF-S. Te drugie zostały stworzone z myślą o lustrzankach z matrycą APS-C. Ich nieco zmieniona budowa pozwala na tworzenie lżejszych i bardziej kompaktowych obiektywów.
 
canon, lustrzanka
 
Porównanie mocowań aparatów z bagnetem EF-S i EF. / Źródło: Wikipedia
 

4 segmenty rynku dla różnych potrzeb fotografów

Lustrzanki Canona można podzielić na 4 kategorie, które odpowiadają różnym segmentom rynku: amatorskie (entry level), zaawansowane (midrange), półprofesjonalne (high end) i profesjonalne (advanced). Nomenklatura poszczególnych modeli pozwala na łatwe wyróżnienie, do którego z segmentów należą. Odpowiednio są to modele o 3 lub 4 cyfrowym oznaczeniu (np. Canon EOS 2000D), 2 cyfrowym (Canon EOS 80D), 1 cyfrowym (Canon EOS 6D) i z symbolem 1D.  
 
W poniższym zestawieniu zostaną ujęte lustrzanki z trzech pierwszych segmentów. Entry level stanowią propozycję dla tych, którzy dopiero wkraczają w świat fotografii, natomiast midrange są adresowane do nieco bardziej wymagających entuzjastów, którzy mają już doświadczenie w robieniu zdjęć. Dla porównania w tekście zostaną omówione aparaty półprofesjonalne (które mogą stanowić ciekawą opcję także dla amatorów). 
 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

 • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
 • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
 • forów dyskusyjnych;
 • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
 • codziennego newslettera informacyjnego;
 • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem