7 kwietnia 2024, 14:34
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 345 razy

Canon opatentował nowy, trójwarstwowy czujnik obrazu

Canon opatentował nowy, trójwarstwowy czujnik obrazu

Zgłoszone patenty to świetny sposób, aby dowiedzieć się, jakie kierunki rozwoju dostrzegają producenci sprzętu - I nawet jeśli większość z tych zgłoszeń nigdy nie trafia do masowo produkowanych urządzeń, to i tak dobrze jest pobudzić wyobraźnię, poznając najnowsze pomysły. Tym razem prezentujemy patent Canona, który opisuje trójwarstwową matrycę.








Czy kolejna warstwa w czujniku obrazu da jeszcze więcej mocy aparatom cyfrowym? 

Canon opisuje w swoim zgłoszeniu patentowym czujnik obrazu, który przyspiesza konwersję fotoelektryczną. Trójwarstwowy czujnik składałby się z górnej warstwy półprzewodnika, środkowej warstwy obwodu odczytowego i dolnej warstwy przetwarzającej sygnał na obraz. 
 
Jest to nieco inna koncepcja niż w przypadku warstwowych czujników Sony. W porównaniu z nimi patent Canona zakłada dodatkową warstwę. Czujnik Sony dzieli piksele na jedną warstwę, w której światło jest pochłaniane i przekształcane na sygnały elektryczne, a także drugą warstwę przetwarzająca, która pobiera informacje elektryczne i przekształca je w finałowy obraz. Matryca warstwowa Sony daje użytkownikom liczne korzyści, w tym lepszą wydajność obrazowania i szybsze przetwarzanie. Takie rozwiązanie niesie także korzyści produkcyjne i ekonomiczne. 
 
 
Rysunek uzupełniający zgłoszenie patentowe Canona. 
 
W związku z tym patent Canona opisuje czujnik, który dodatkowo dzieli etapy konwersji elektrycznej i przetwarzania na dwie różne warstwy. Canon twierdzi, że ta trójwarstwowa konstrukcja zwiększa gęstość pikseli i zmniejsza opór elektryczny, umożliwiając jeszcze szybsze przetwarzanie. Canon już teraz wykorzystuje warstwowe czujniki we flagowym aparacie bezlusterkowym Canon EOS R3, który posiada 24-megapikselową matrycę. Podobnie jak w przypadku konstrukcji warstwowej Sony, matryca modelu R3 jest dwuwarstwowa. 
 

 

 

Zrozumieć fotografię

 

 

Cykl 12 e-kursów

 

 

sprzęt | światło | kompozycja | kreatywność | portret | produkty | studio | posprodukcja | błędy główne | trening | aspekty prawne

 

Zobacz szczegółowy program

Taka konstrukcja matrycy zapewnia nie tylko wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 30 kl./s, ale umożliwia także sprawdzanie ostrości 60 razy na sekundę. Niezaciemniający się wizjer elektroniczny odświeża się z częstotliwością 120 kl./s, zapewniając realistyczne wrażenia nawet podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów. Dzięki takiej wydajności model EOS R3 jest sprzętem, który znajduje zastosowanie wśród profesjonalnych fotografów sportowych czy przyrodniczych (decyduje o tym także m.in. zintegrowany grip). 

Oczywiście droga od zgłoszenia patentowego do masowej produkcji jest bardzo długa. Niemniej z pewnością kolejne lata przyniosą kolejne ekstremalne wyniki sprawności produkowanych modeli aparatów. 


www.swiatobrazu.pl