9 stycznia 2012, 17:22
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 7311 razy

Canon PowerShot G1 X z dużą matrycą i wizjerem optycznym

Canon PowerShot G1 X z dużą matrycą i wizjerem optycznym

Canon PowerShot G1 X może pochwalić się matrycą bardziej zbliżoną rozmiarem do APS-C czy Cztery Trzecie niż zwykłego kompaktu. Nowy, profesjonalny kompakt cechuje się ponadto wieloma zaletami wspólnymi z systemem EOS.

Spośród gąszczu premier, jaki pokażą producenci w trakcie zbliżających się targów CES/PMA 2012, Canon PowerShot G1 X będzie na pewno aparatem zasługującym na uwagę. Ta ciekawa propozycja Japończyków wyposażona została w 14.3-megapikselowy sensor CMOS o wielkości 18,7 × 14 mm. Nie jest to co prawda klasyczne APS-C (25,1 x 16,7 mm), ale wciąż dużo więcej niż matryce zazwyczaj używane w kompaktach. Przykładem jest tu choćby poprzednia wersja cyfrówki z serii G, której sensor był sześciokrotnie mniejszy.

Jak chwali się Canon, w G1 X zastosowano identyczny rozmiar i strukturę pikseli jak w lustrzance EOS 600D. Oznacza to, iż jakość obrazu będzie dużo bardziej zbliżona do tego, który można uzyskać przy pomocy amatorskich sprzętów systemu EOS. Kolejną zaletą nowego "G" jest możliwość uzyskania głębi ostrości, co szczególnie docenią portreciści.
 

Canon PowerShot G1 X

Canon PowerShot G1 X


Dzięki zastosowaniu procesora obrazu DIGIC 5, producent zdołał wyposażyć G1 X w zakres czułości ISO od 100 do 12800, co jest absolutnym rekordem w kompaktach tego wytwórcy. Szerokokątny obiektyw z sześciolistkową przysłoną (ekwiwalent ogniskowych 28 - 112 mm) skonstruowany został na podobieństwo szkieł dla systemu EOS. Dodano do niego soczewkę o wysokim współczynniku refrakcji (UA), mającą poprawiać jakość obrazu. Mamy tu również zintegrowany, trzystopniowy filtr szary (ND).
 

Canon PowerShot G1 X

Canon PowerShot G1 X


Jak przystało na porządny sprzęt dla zaawansowanych użytkowników, nowy PowerShot wspiera format 14-bitowy zapis w formacie RAW oraz tryb seryjny High-speed Burst HQ. Ta ostatnia funkcja umożliwia zapisanie sekwencji sześciu ujęć na sekundę.

Ciekawe jest tu też filmowanie - Full HD 1080p przy 24 klatkach na sekundę, ze stereofonicznym dźwiękiem i optyczną stabilizacją. Zbliżenie obiektywu może być użytkowane podczas rejestrowania wideo.
 

Canon PowerShot G1 X

Canon PowerShot G1 X


W kadrowaniu pomaga trzycalowy monitor Pure Color II VA LCD o zmiennym kącie nachylenia. Bardzo ważnym elementem specyfikacji jest też wizjer optyczny, pozwalający fotografować dużo wygodniej - zwłaszcza, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do lustrzanek.

W kwestii sztucznego światła - mamy tu podnoszoną lampę błyskową, a także gorącą stopką, do której bez problemu podepniemy Speedlite'y. G1 X jest kompatybilny z większością akcesoriów systemu EOS, pozwalając rozszerzyć funkcjonalność kompaktu.


[kn_advert]


Źródło:
Canonwww.swiatobrazu.pl