6 listopada 2023, 13:29
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 616 razy

Canon prześciga Sony w udziałach na rynku aparatów fotograficznych

Canon prześciga Sony w udziałach na rynku aparatów fotograficznych

Opublikowany raport pokazuje, że Canon ma prawie połowę udziału na rynku aparatów i jest to prawie dwukrotnie więcej niż posiada Sony.

Canon liderem rynku aparatów cyfrowych, natomiast Sony przoduje w produkcji matryc

Dane pojawiły się w corocznym raporcie Inspection World Share autorstwa Nikkei Shimbun, czyli japońskiej publikacji biznesowej. Według nich Canon zdecydowanie dominuje na rynku aparatów fotograficznych z wynikiem 46,5% wszystkich egzemplarzy sprzedanych w 2023 roku. Dane dostarczone przez Techno System Research wykazały, że Canon sprzedał ponad 3,348 miliona aparatów, gdy w tym samym okresie Sony sprzedało 1,879 miliona sztuk. W raporcie nie dokonano rozróżnienia pomiędzy aparatami bezlusterkowymi a lustrzankami cyfrowymi. 
 
 
Canon EOS R100
 
 
Sony A7 IV
 
W tym samym czasie Nikon zajmuje trzecią pozycję z udziałem w rynku wynoszącym 11,7%. Za nim plasuje się Fujifilm ze sprzedażą 5,8% i Panasonic z wynikiem 4,2%. Te pięć największych firm posiada 94,3 udziału w całym rynku aparatów cyfrowych.
 
Porównując to z raportem sprzedaży opublikowanym w 2022 roku, prawdopodobne jest, że Canon w dalszym ciągu polega na sprzedaży swoich lustrzanek cyfrowych. Udział w rynku aparatów bezusterkowych Canona jest wciąż wyższy niż Sony, ale konkurenci mają bardziej zbliżone wyniki - odpowiednio 1,54 mln sztuk i 1,25 mln sztuk. Co więcej, Sony faktycznie wyprzeda Canona, jeśli chodzi o wartość sprzedawanych aparatów. Wartość sprzedanych korpusów Canona wyniosła 14,78 mld złotych, natomiast Sony 16,48 mld złotych. Wynika z tego, że Canon przoduje w sprzedaży tańszych aparatów, podczas gdy w sytuacji Sony jest zupełnie odwrotnie. 
 
Biorąc pod uwagę te wszystkie fakty, zestawienie liderów udziału w rynku nie różni się aż tak znacząco w porównaniu do poprzednich lat, gdyż przewaga Canona wzrosła jedynie o 0,7%. Sony spadło przy tym o 0,9%, natomiast wynik Nikona wzrósł o 0,4%. 
 
Kolejną ciekawą, wartą odnotowania statystyką jest nieustająca dominacja Sony na rynku czujników CMOS. Według danych Nikkei Shimbun Sony posiada 47,9% z rynku sprzedaży wartego 79 miliardów złotych, co jest naprawdę spektakularną liczbą. Udział w rynku tego producenta wzrósł przy tym o 3,2%. Samsung jest największym konkurentem Sony, ale pozostaje daleko w tyle za japońską firmą z zaledwie 18,1% udziałów w rynku, co oznacza jednocześnie spadek o 0,7%.  
 
Tak więc walka pomiędzy liderami jest zacięta i pokazuje ciekawe trendy na rynku aparatów cyfrowych. Ciekawe jest, jak dalej będą toczyły się losy Canona i Sony, i jakie będą ich kolejne ruchy związane z nowymi premierami sprzętu. 


www.swiatobrazu.pl