- Barwa i kolor
- Cyfrowa ciemnia
- Ćwiczenia fotograficzne
- Czerń i biel
- Filmowanie aparatem
- Fotograf - ZUS i podatki
- Fotograf i prawo
- Fotograficzne ABC
- Fotografia aktu
- Fotografia od A do Z
- Fotografia krajobrazu
- Fotografia produktów
- Fotografia uliczna - street phofo
- Fotograficzne inspiracje
- Fotografowanie architektury
- Fotografowanie ruchu
- Fotografowanie zwierząt
- Kadrowanie
- Kompozycja
- Leksykon fotografów
- Najczęściej popełniane błędy
- Ostrość i nieostrość
- Perspektywa
- Portret
- Przygotowanie prezentacji zdjęć
- Studio fotograficzne dla początkujących
- Światło i ekspozycja
- Zarabiaj na fotografii
Dołącz do nas
Partnerzy
Canon 40 D

Canon 40D jest aparatem, który jedni chwalą, a inni krytykują za zbyt małą innowacyjność w stosunku do poprzedników z linii EOS: 20D i 30D.
Canon EOS 40D był bardzo długo wyczekiwanym aparatem, szczególnie dlatego, że jego poprzednik - 30D wprowadził niewielkie zmiany w stosunku do poprzedniego 20D. 40D wprowadza szereg zmian, między innymi - większa rozdzielczość matrycy, system usuwania kurzu czy Live View.
Po wyciągnięciu z pudełka 40D sprawia bardzo dobre wrażenie. Korpus jest zbudowany ze stopu magnezu i co ważne uszczelniony. Tak więc aparat będzie odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Bardzo użyteczną innowacją jest system czyszczenia matrycy, który aktywuje się automatycznie przy włączaniu i wyłączaniu aparatu. System działa na zasadzie ultradźwięków, które rozpraszają kurz, bez konieczności poruszenia matrycą. Aby być w 100% pewnym, że żaden kurz nie będzie widoczny na zdjęciach można użyć funkcji "dane do retuszu kurzu" - czyli sfotografować białą powierzchnię, a aparat sam zlokalizuje brud i usunie go na kolejnych zdjęciach.
Wielkim plusem dla Canona jest umieszczenie w 40D zakładkowego menu znanego z modeli 1D Mark III. Canon 40D daje także duże pole manewru jeśli chodzi o personalizację apratu. Na pokrętle wyboru trybu znajdziemy trzy tryby custom, które możemy ustawić według własnego uznania. Dodatkowo w menu znajdziemy zakładkę "Moje Menu", w której możemy umieścić najczęściej używane przez siebie parametry.
Od razu w oczy rzuca się bardzo duży (3'') ekran LCD. Ze względu na możliwość kadrowania na ekranie LCD podniesiono jasność i ilość wyświetlanych kolorów, aby ułatwić fotografowanie np w ostrym słońcu.
Na uwagę zasługuje także możliwość przypięcia dodatkowego uchwytu pionowego WFT-E3/E3A, który pozwala na bezprzewodową łączność z komputerami. W ten sposób można przesyłać dane na bieżąco do komputera bez konieczności podłączania urządzenia.
W stosunku do 30D w 40D Canon zwiększył rozdzielczość matrycy z 8Mp do 10 Mp. Jest to spora różnica, jednak jak mówią przeciwnicy 40D konkurencja wprowadza już 12Mp matryce, więc nie jest to żadna rewelacja. Jest to matryca CMOS APS-C o wymiarach 2.2 x 14.8 mm i rozdzielczości 10.5Mp. Na uwagę zasługuje natomiast procesor Digic III, który zapewnia natychmiastową gotowość aparatu do pracy, lepsze odwzorowanie kolorów oraz krótszy czas reakcji.
Ku zadowoleniu wielu fotografów Canon wprowadził nowy format nazwany sRAW, który jest mniejszy niż zwykły RAW, natomiast dalej zapewnia całą wszechstronność tradycyjnego formatu RAW. Będzie to z pewnością przydatne dla tych, którzy obrabiają zdjęcia do mediów, które nie wymagają bardzo dużych rozdzielczości obrazów. Trzeba przyznać, że Canon postarał się również jeśli chodzi o zdjęcia w formacie JPG - są bardzo wysokiej jakości. Usprawnił także autofokus, który teraz ma dziewięć punktów krzyżowych.
Co więcej Canon 40D przyspieszył jeśli chodzi o zdjęcia seryjne. Teraz jest to 6.5kl/s (w trybie seryjnym można zrobić JPEG - 75 klatek, RAW 17 klatek).
Zainteresowanie wzbudziła funkcja Live View, dzięki której można fotografować, nie za pomocą wizjera, a za pomocą ekranu. Nie działa jednak wtedy autofokus, gdyż lustro jest podniesione. Może być on przydatny do pracy na przykład w studio gdyż zdalny Live View z dodatkowym oprogramowaniem umożliwia wykonywanie zdjęć za pomocą komputera.
Bardzo przydatna jest funkcja Highlight Tone Priority (w polskim menu: priorytet jasnych części obrazu), która pomaga zachować szczegóły w światłach. Zwiększa zakres dynamiki świateł co sprawia, że przejścia tonalne są ładniejsze. Bardzo przydaje się przy fotografii krajobrazu lub ślubnej, gdzie chcemy mieć na fotografii jak najwięcej tonów chmur czy sukni ślubnej.
Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.
|
DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?
Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".
A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:
- wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
- mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
- forów dyskusyjnych;
- prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
- codziennego newslettera informacyjnego;
- swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.
Czas rejestracji - ok. 1 min.
Uwaga
Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem
Najczęściej czytane dzisiaj
Najczęściej czytane w tygodniu
- Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i nigdy wcześniej nie widziane oblicze Jowisza
- Posłuchaj, jak brzmi Sony A9 III podczas fotografowania z prędkością 120 kl./s
- Sztuczna inteligencja wygeneruje obrazy, o których pomyślisz
- Najlepsze edytory obrazów oparte na sztucznej inteligencji w 2023 roku
- Konfrontacja windsurfera z wielorybem
- Rozkład temperatur na Ziemi widoczny na zdjęciach satelitarnych
- Dwójka fotografów dzikiej przyrody ledwo uszła z życiem po spotkaniu z hipopotamem
- Aktualizacja Nikona Z9 spodoba się miłośnikom ptaków
- Gwiezdny żłobek na fotografiach teleskopu Jamesa Webba
Najczęściej czytane w roku
- Najlepsze zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Webba w 2022 roku
- Adobe Lightroom: Ekspozycja, korekty świateł i cieni
- Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i nigdy wcześniej nie widziane oblicze Jowisza
- Pokaż błysk w oczach Twoich modeli. Jak wykorzystać bliki do tworzenia przyciągających uwagę portretów?
- Kamera ze sztuczną inteligencją przekształca zwykłe zdjęcia w fantazyjne obrazy
- Przypadkowe odkrycie - schowek z 2000 aparatami i obiektywami
- Nowe zdjęcia pokazują, jak ogromny jest największy wulkan w Układzie Słonecznym
- Niesamowite zdjęcie Księżyca na tle największego teleskopu na świecie
- Burger King pozwany przez wielkość burgera różną od tej, którą widać na zdjęciach reklamowych
- Niezwykłe nagranie wiatru, który poskutkował najniższą temperaturą w USA w historii