20 grudnia 2018, 14:16
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2990 razy

Klasyczne ogniskowe - znajdziesz je w obiektywach Tamron linii G2

Klasyczne ogniskowe - znajdziesz je w obiektywach Tamron linii G2

W świecie fotografii istnieje kilka klasycznych ogniskowych, które są najczęściej przytaczane przy okazji omawiania poszczególnych kategorii czy motywów fotograficznych. Co prawda każdy fotograf posiada swojego faworyta, jednakże warto prześledzić, czym wyróżniają się owe ogniskowe. W omówieniu tego zagadnienia pomogą obiektywy Tamron z linii G2, które obejmują bardzo szeroki zakres ogniskowych - od 15 mm do 600 mm (z telekonwerterem 2x nawet 1200 mm).

Ogniskowa 15 mm

Szerokokątne obiektywy stanowią najczęstszy wybór i podstawę pracy fotografów architektury oraz krajobrazowych. Ogniskowa 15 mm zalicza się już do zakresu obiektywów ultra szerokokątnych. Pozwala ona zmieścić w kadrze bardzo duży wycinek sceny, co sprawia, że umożliwia budowanie bardzo złożonych kompozycji. Początkującym fotografom komponowanie zdjęć przy jej użyciu może sprawiać problem, gdyż łatwo może dojść do przeładowania obrazu. Z drugiej strony szeroka ogniskowa daje sposobność do łączenia ze sobą odległych, kontrastujących elementów, które w rzeczywistości są bardzo odległe. Przykład stanowi chociażby zestawienie małych kamieni widocznych na pierwszym planie z potężnymi górami obecnymi na ostatnim planie.W fotografii architektury krótkie ogniskowe pozwalają na objęcie kątem widzenia całego, nawet ciasnego pomieszczenia.
 
Cashback Tamron
 
fot. Ansel Adams
 

Ogniskowa 24 mm

Ogniskowa 24 mm często przewija się w spisie osprzętu fotografów architektury, co często jest spowodowane popularnością instrumentów Tilt&Shift dostępnych w ofercie czołowych producentów. Takie obiektywy mają niestety wysoką cenę i biorąc pod uwagę ich specyficzne zastosowanie są zarezerwowane dla węższej grupy odbiorców. Niemniej początkujący fotografowie architektury lub tacy, którzy zajmują się nią sporadycznie, wybierają zbliżoną ogniskową, gdyż pozwala ona zachować kompromis pomiędzy szerokim kątem a ograniczeniem zniekształceń typowych dla tego typu konstrukcji (jest to także uzależnione od konstrukcji i jakości danego instrumentu optycznego). Ponadto ograniczenie pola widzenia pozwala na łatwiejsze zapanowanie nad tym, co będzie prezentowane na fotografii.
 
Cashback Tamron
 
Cashback Tamron
 
 
Cashback Tamron
 
Tamron SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD G2
 

Ogniskowa 35 mm

Ogniskowa 35 mm to klasyk dla fotografów ulicznych. Pozwala podejść blisko fotografowanego tematu i pokazać relacje pomiędzy kilkoma planami, jednocześnie ograniczając pole widzenia na tyle, aby uniknąć przeładowania obrazu w dynamicznym, ulicznym środowisku. Podobnie można o niej myśleć w odniesieniu do fotoreportażu. Można dzięki niej zbudować złożone, wielowątkowe fotografie, które poruszają jednocześnie wiele aspektów rzeczywistości. Wymusza ona skrócenie fizycznego dystansu pomiędzy fotografem a tematem, co przekłada się na oddanie wrażenia bycia w centrum akcji. Pozwala także bardziej zaangażować widza, na którym wywiera wrażenie osobistego uczestnictwa. Ogniskowa ta sprawdza się świetnie podczas tworzenia portretów środowiskowych. Warto pamiętać również, że daje szerszy kąt widzenia przy jednoczesnym ograniczeniu zniekształceń. 
 
Cashback Tamron
 
Cashback Tamron
 

Ogniskowa 50 mm

To chyba pierwsza ogniskowa jaka przychodzi na myśl przy omawianiu klasycznych kątów widzenia. Jest ona uważana za standardową ogniskową dla formatu 35 mm. Postrzega się ją jako tą, która jest najbardziej zbliżona do tego, jak widzi świat ludzkie oko. Stanowi ona również granicę pomiędzy typami ogniskowych - krótsze od niej są określane jako szerokokątne, natomiast dłuższe jako tele. 
 
Z ogniskowej tej korzystało wielu kultowych fotografów, jednakże tym, który jest z nią najbardziej kojarzony jest Henri Cartier Bresson. Wybrał właśnie tę ogniskową głównie ze względu na fakt, że pozwala ona ograniczyć przerysowania perspektywy obecnej w pozostałych ogniskowych (zarówno szerokich, jak i tele). Rzeczywiście kąt widzenia 50-tki jest naprawdę uniwersalny. Z jednej strony pozwala pokazać nieco więcej otoczenia, z drugiej umożliwia skupienie się na głównym motywie. 

Cashback Tamron

fot. Henri Cartier Bresson

Cashback Tamron

Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2

Ogniskowa 85 mm

Portreciści musza pamiętać o przerysowaniach i zmianach proporcji zarówno twarzy, jak i całego ciała, które mogą wpływać negatywnie na efekty ich pracy. W tym celu do stworzenia intymnych, bezpośrednich portretów wykorzystują krótkie tele. Przykładową, bardzo popularną ogniskową jest 85 mm. Pozwala ona uniknąć zniekształceń, a jednocześnie nie wymusza aż takiego oddalenia się od modela, co może zbudować zbyt duży dystans w kontaktach z nim. Ponadto umożliwia ujęcie zarówno zbliżenia twarzy, jak i objęcie całej sylwetki. Oczywiście ta ogniskowa nie jest jedną uniwersalną - portreciści korzystają zarówno z szerokich kątów, jak i jeszcze dłuższych tele. Niemniej 85-tka jest dobrym punktem wyjścia.
 
Cashback Tamron
 
Cashback Tamron
 
Cashback Tamron
Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD G2
 

Ogniskowa 600 mm

Podczas fotografowania naprawdę płochliwych lub niebezpiecznych zwierząt konieczne jest korzystania z bardzo dużych przybliżeń. Zwierzęta są naprawdę niesamowicie czujne i potrafi je spłoszyć nawet refleks, który powstanie na skutek odbicia się światła od przedniej soczewki obiektywu. Tym bardziej trudno myśleć o podejściu większości zwierząt.
 
Z pomocą przychodzi jednak optyka, która pozwala przełamać bariery (mimo to wymaga to dużo wiedzy, doświadczenia, cierpliwości i wyczucia, aby uchwycić tajemnice życia zwierząt - to wzbudza jeszcze większy podziw dla świetnych fotografów przyrody). W przypadku korzystania z teleobiektywów możliwe jest zastosowanie telekonwerterów, które umożliwiają uzyskanie jeszcze większego zbliżenia. Przykładowo telekonwerter 2x pozwala na uzyskanie ogniskowej 1200 mm.
 
Cashback Tamron
 
Cashback Tamron
 
Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD G2
 

Cashback Tamron - obiektywy z linii G2

Wybór odpowiedniej ogniskowej wynika nie tylko z przyjętych w danej dziedzinie konwencji, ale również z charakteru pracy i przyzwyczajeń fotografa, a także stylu jego dzieł. Niezależnie od tego, jaką ogniskową potrzebujesz, większość z nich możesz uzyskać przy użyciu obiektywów Tamron G2. Do tej linii należą instrumenty Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2, SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD G2, SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD G2 i SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD G2, które obejmują naprawdę szeroki zakres ogniskowych.
 
Cashback Tamron
 
Jeżeli więc poszukujesz narzędzia, które pozwoli Ci na uzyskanie pożądanej ogniskowej - masz świetną okazję. Do końca bieżącego roku potrwa promocja Cashback Tamron, która umożliwia uzyskanie zwrotu w wysokości 450 zł. Z oferty tej mogą skorzystać zarówno użytkownicy prywatni, jak i firmy (pod warunkiem bycia użytkownikami końcowymi). Zwrot pieniędzy nastąpi na wskazane konto i mogą być one wydatkowane na dowolny cel. Jedyne co należy zrobić to zakupić jeden z obiektywów Tamron G2 u wybranych dostawców (lista znajduje się na stronie producenta), wypełnić prosty wniosek i przesłać go do 31.1.2019 roku na wskazany przez producenta adres (pocztą tradycyjną lub elektroniczną). 
 
Więcej informacji na temat trwającej promocji Cashback Tamron znajdziesz na oficjalnej stronie producenta.
 
Poznaj bliżej obiektywy Tamrona z serii G2:
 

Tamron SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD G2 – poznaj przeznaczenie ultra szerokokątnego obiektywuLinia obiektywów Tamron G2 jest adresowana do wymagających użytkowników, którzy poszukują bezkompromisowych rozwiązań. W jej skład wchodzą cztery instrumenty optyczne, które razem obejmują bardzo szeroki zakres ogniskowych – od 15 mm do 600 mm (dodatkowo... więcej

 

Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2 – uniwersalny obiektyw, który nie boi się żadnego wyzwaniaZakres ogniskowych modelu Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2 sprawia, że instrument ten łączy w sobie zalety obiektywu szerokokątnego i krótkiego tele. Przesądza to o jego uniwersalności, umożliwiając zastosowanie go przy wielu różnorodnych tematach fotograf... więcej

 

Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD G2 – gdzie znajdzie zastosowanie?Obiektyw SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD G2 należy do serii instrumentów, które charakteryzują się świetną jakością optyczną, niezwykle wydajną stabilizacją, precyzyjnym silnikiem AF, zaawansowaną budową, a także wzmocnioną i uszczelnioną konstrukcją. Model o ogn... więcej

 

 

Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD G2 – wszechstronny ultra teleobiektywJeśli musisz zachować spory dystans do fotografowanego motywu, ale jednocześnie zależy Ci na jego zbliżeniu, z pomocą przychodzą ultra teleobiektywy. Instrumenty takie jak Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD G2 oferują ekstremalne ogniskowe i parametry,... więcej

 
 
 
 
 

Wokół tematu: 

 

Fotografia od A do Z: OgniskowaPrzedstawiamy słownik terminów fotograficznych: Fotografia od A do Z. Słownik przeprowadzi Czytelników przez najważniejsze pojęcia, pozwoli poznać i uzupełnić wiedzę z zakresu fotografii oraz jej praktyczne wykorzystania. Dziś hasło: Ogniskowa. Zapraszamy d... więcejwww.swiatobrazu.pl