30 czerwca 2016, 19:03
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1631 razy

Clixta - aplikacja do przechowywania starych fotografii

Clixta - aplikacja do przechowywania starych fotografii

Brytyjczycy stworzyli aplikację Clixta dla użytkowników smartfonów, która umożliwia przesyłanie, magazynowanie i udostępnianie starych fotografii, jest już powszechnie dostępna. Twórcy aplikacji - Dean Newsome i Shaun Cutler - chcą, by ich dzieło służyło jako miejsce do przechowywania i udostępniania cennych fotografii przez całe rodzinny i inne grupy, ale też jako publiczne archiwum pomagające w dokumentowaniu społecznej historii kraju.

"Cenimy sobie stare fotografie i związane z nimi wspomnienia, ale grozi nam, że te zdjęcia, pokrywające się kurzem na strychu czy w pudle pod łóżkiem, w końcu zaginą" - powiedział Cutler.

[kn_free]

Użytkownicy mogą załadowywać stare zdjęcia, skanując je w tradycyjnym skanerze lub fotografując je swoim smartfonem. Następnie decydują, czy zdjęcie będzie publicznie dostępne, czy też dostęp do niego będzie ograniczony do sprecyzowanej grupy osób.

[kn_advert]

Twórcy aplikacji liczą na to, że przynajmniej część fotografii będzie udostępniana publicznie. "Wyobrażam sobie czas, gdy z aplikacji będą mogli korzystać historycy i organizacje oświatowe, np. do udokumentowania zdjęć w rozwoju konkretnej ulicy" - powiedział Newsome.

Z testowej wersji Clixta korzystało ok. 300 wybranych użytkowników; teraz aplikacja jest powszechnie dostępna w sklepach Play Google'a czy iTunes Apple'a. Założyciele Clixta nie wykluczają, że po stworzeniu bazy użytkowników korzystanie z aplikacji będzie płatne.

 

 

 www.swiatobrazu.pl