Co nam daje historia?

Co nam daje historia?

We wrześniu, w 170. rocznicę ogłoszenia wynalazku fotografii w stołecznym Muzeum narodowym będzie można zobaczyć wystawę fotografii dawnej pt. „Światłoczułe”.


Nie oszukujmy się – tego typu wystawy nie cieszą się wielką popularnością. Bo pokazuje się na nich fotografię dawną, która choć niektórych fascynuje, większość odbiorców śmiertelnie nudzi. Portrety wykonane w technice dagerotypu, pejzaże w bromoleju, kalotypie i albuminy – chyba nikogo nie obrażę, jeśli stwierdzę, że większości współczesnych posiadaczy cyfrówek te nazwy nic nie mówią.

Pewnie każdy pamięta z czasów szkolnych, gdy mówiło się „A po co ja się mam tego uczyć, na co mi się to w życiu przyda?”. Często te słowa padały przy okazji lekcji historii. No bo przecież my żyjemy tu i teraz, czasy są inne, po co nam wiedza o losach Mieszka I albo o Wojnie Trzydziestoletniej? To samo można powiedzieć o sztuce. Każdy, kto się zajmuje jej tworzeniem, mógłby powiedzieć: „Co mnie obchodzi historia sztuki? Ja tworzę swoje dzieła, nie potrzebuję wiedzieć, co namalował ktoś 200 lat temu. Jeszcze powiedzą, że go naśladuję!”

I podobnie jest z fotografią. Wielu ambitnych (pod względem własnej twórczości) amatorów, a często i zawodowców, nie chodzi na wystawy i nie interesuje się dziejami sztuki, którą się zajmuje. Gdy w maju brałam udział w Przeglądzie Portfolio podczas FotoFestiwalu w Łodzi spośród ok. 30 osób, z którymi rozmawiałam dwie lub trzy miał wobec mnie tylko jedno żądanie: powiedzieć im, gdzie mają iść, żeby zrobić sobie wystawę. Okazało się bowiem, że te osoby nie mają pojęcia o tym, jakie są w Polsce galerie! Ani nie chodzą na wystawy, ani nie interesują się przeszłością fotografii, nie znają nazwisk klasyków ani współczesnych artystów. Żyją i „tworzą” w takim kompletnym oderwaniu od świata.

Ja sama nie umiem chyba prosto wyjaśnić, dlaczego wiedza o przeszłości jest potrzebna współczesnym twórcom. Jest to dla mnie po prostu oczywiste. Może jest to ważne chociażby po to, żeby wiedzieć, że coś, co wymyśliliśmy przed chwilą i uważamy za przełomowe i  oryginalne, zrobił już ktoś 100 lat temu? Fakt, że fotografia teraz przeniosła się do świata cyfrowego i bromoleje, kalotypie, a nawet zwykłe zdjęcia na negatywach robi dziś tylko garstka zapaleńców, w żaden sposób nie zwalnia z tego, żeby mieć choć elementarne pojęcie o historii fotografii.
Oczywiście nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądała wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wiemy tyle, co w informacji prasowej:
”Spośród blisko 70 000 fotografii przygotowano na wystawę 800 prac. Z jednej strony ilustrują one najciekawsze spuścizny, wśród których znajdują się zbiory zdjęć pisarzy Józefa Ignacego Kraszewskiego i Elizy Orzeszkowej, a także artystów Józefa Brandta i Olgi Niewskiej. Z drugiej strony prezentują dwa wybrane zagadnienia, budzące obecnie największe zainteresowanie, a mianowicie fotograficznej reprodukcji dzieła sztuki oraz fotoreportażu”.
Mam nadzieję, że twórcy tej wystawy zrobią wszystko, aby na wystawę przyciągnąć młodych posiadaczy cyfrówek – bo sądzę, że im najbardziej przyda się zobaczenie, jak kiedyś się robiło zdjęcia i po co.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem